Uplynulú nedeľu sa na zimnom štadióne v Banskej Bystrici odohralo pohronské derby medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Zaplnené tribúny videli zápas plný bojovnosti, nasadenia, fyzických stretov a šarvátok. Po záverečnej siréne boli napokon šťastnejší hokejisti Zvolena. K samotnému zápasu sa vyjadrili aj jeho aktéri.

V drese s baranom na hrudi si opäť zahrala pre banskobystrických fanúšikov kontroverzná postava, Marek Slovák. Kmeňový hráč tímu Bratislava Capitals za Banskú Bystricu nastúpil už v skupinovej fáze hokejovej Ligy majstrov a tentokrát si proti Zvolenu odkrútil premiéru v aktuálnej sezóne Tipsport ligy. „Myslím si, že to bol veľmi náročný zápas s množstvom osobných súbojov. Stále sme boli v hre a škoda, že sme nedali prvý gól skôr. Takéto zápasy si vychutnávam a som rád, že som si takýto zápas zahral. Pamätám si tieto derby zápasy ešte z čias, keď som hral vo Zvolene. V Nitre sme hrali veľa vybičovaných zápasov, ktoré mám rád a už mi to chýbalo“, opísal svoje dojmy po zápase navrátilec v banskobystrickom drese. Ako dlho v ňom bude pôsobiť je zatiaľ otázne. Nie je však vylúčené, že za HC’05 nastúpi aj v ďalších zápasoch. „Pravdepodobne pôjdem naspäť do Bratislavy, ale uvidíme čo bude ďalej“, vyjadril sa k svojej budúcnosti Marek Slovák.

Baranom nevyšla prvá tretina, v ktorej po chybách v obrannom pásme dvakrát inkasovali a v nasledujúcom priebehu doťahovali výsledok. Domáci strelili svoj prvý a jediný gól až v závere stretnutia. „Urobili sme chyby v prvej tretine, ale chalani bojovali celý zápas. Bol to fyzicky náročný zápas s play-off atmosférou. Môj gól prišiel trochu neskoro, aj keď sme tam mali ešte nejaké šance. Je ťažké skórovať dvakrát v posledných piatich minútach. Oni vedeli, že sa budeme pokúšať o častú streľbu a škoda, že pri hre bez brankára neprišla tá strela skorej. Zvolen má tiež veľmi dobrý tím a hrali dobre v defenzíve. Škoda, že sa nám nepodarilo dostať zápas do predĺženia, ale teraz sa už musíme sústrediť na najbližší víkend“, opísal priebeh stretnutia jediný strelec Banskej Bystrice v tomto zápase, Jordon Southorn.

Hlavní rozhodcovia Miroslav Štefík a Peter Stano udelili v zápase celkovo až 155 trestných minút, čo svedčí o tvrdosti tohto derby stretnutia. „V poslednej dobe si nepamätám taký zápas, aký sa hral dnes, pretože v ňom bolo veľa emócií a myslím si, že sa diali trochu divné veci. Takýto zápas bol však pre divákov zaujímavý. Škoda, že sme ho nevyhrali. V prvej tretine sme hrali lepšie ako súper, hrali sme celkom dobrý hokej, len sme spravili chyby a dostali sme dva góly. Presilovky tam boli, bohužiaľ sme využili až tú na konci zápasu a potom sme to už len doťahovali, no nestihli sme vyrovnať. Mali sme šance a mali sme dať určite gól, no nepodarilo sa“, vyjadril sa sklamane center Banskobystričanov, Tomáš Hrnka.

Zverencom Dana Cemana sa tak opäť nepodarilo potešiť svojich fanúšikov na domácom ľade. Šéf banskobystrickej striedačky však videl pozitíva v zlepšení prístupu a celkového nasadenia svojho tímu. „Videli sme veľmi dobrý zápas, ktorý štýlom hokeja aj atmosférou pripomínal play-off. V prvej tretine sme hrali príliš emocionálne, z čoho plynuli chyby, ktoré súper potrestal. Bol to pravdepodobne najviac fyzický zápas, ktorý sme v tejto sezóne odohrali. Naše presilovky mohli byť lepšie, ale takisto musíme dávať viac gólov v hre 5 na 5. Snažili sme sa dostať puk do brány, ale musíme byť lepší vo využívaní čistých šancí. Musím dať kredit aj brankárovi Zvolena, ktorý chytal fantasticky. Som spokojný s nasadením a bojovnosťou svojho tímu a verím, že ak si to udržíme, budeme doma zbierať body“, povedal s odhodlaním kormidelník baranov, Dan Ceman. V ďalšom kole čaká na hokejistov HC’05 iClinic Banská Bystrica zápas proti MAC Budapešť. Stretnutie sa odohrá v piatok, 22. novembra o 17.30 hod v Banskej Bystrici.