Nie je to tak dávno, čo práca v zahraničí bola nonsens. S príchodom Európskej únie a jej otvoreného pracovného trhu pre členské štáty sa však krajiny ako Veľká Británia, Nemecko, Rakúsko či Česko, stali žiadanými pracovnými destináciami pre Slovákov. Napríklad v takej Veľkej Británii pracovalo v roku 1997 iba 2600 zamestnancov zo Slovenska. A dnes? Dnes je tam približne 65-tisíc Slovákov. To je však stále zanedbateľný počet oproti 700-tisíc Poliakom, ktorým sa Ostrovy stali novým domovom. Čo je najväčším lákadlom pre ľudí, ktorí sa vydali za prácou do zahraničia?

euro mena bbonline.sk FRPracovné podmienky

Najväčší rozdiel, ktorý tu je v porovnaní so Slovenskom, je zárobok. Práca opatrovateľky v Anglicku vám umožní zarobiť mesačne aj viac ako 1500 libier. A pri vysoko odborných pozíciach ako lekár či zdravotná sestra, sa anglické platy rátajú v násobkoch tých slovenských. Okrem toho aj kultúra, životný štýl a atmosféra v danej krajine je príjemnejšia. A je jedno, či ide o Anglicko, Nemecko, Holandsko alebo Maltu.

Nový život

Ďalším veľkým lákadlom je začať nový život, nechať všetko na Slovensku a reštartovať sa. Dôvodov môže byť viac – bolestivý rozchod, chuť na nové výzvy, dokázať sám sebe, že viete žiť bez rodičov alebo chuť vypracovať sa z nuly na jednotku. Aj preto sú vysokoškolskí absolventi pracovať ako vodič vysokozdvižného vozíka v obrovských skladoch len kvôli tomu, aby nejako naštartovali svoju kariéru.

Zdokonalenie si jazyka

Učiť sa jazyk, sa dá rôznymi spôsobmi, niektorí si vyberú jazykovú školu v Košiciach, iní skúsia aplikáciu Duolingo na internete a tí odvážni sa zoberú a idú sa naučiť angličtinu do Manchesteru. Aj zdokonalenie sa v jazyku je dôvodom, prečo ísť do Anglicka robiť prácu, ktorú by ste na Slovensku nikdy nerobili. A po návrate sa prihlásiť do veľkej nadnárodnej korporácie, kde svoje jazykové schopnosti využijete.

Možnosť cestovať

Či už kvôli lepšiemu platu alebo väčšej geografickej blízkosti, otvárajú sa vám nové cestovateľské obzory. Je predsa len jednoduchšie ísť na víkend do Londýna z Manchestru, ako tam letieť z Bratislavy. Prípadne je jednoduchšie dostať sa do Španielska lietadlom z Heathrow ako z ktoréhokoľvek slovenského letiska.