Leto sa nezadržateľne blíži a už v týchto dňoch by sme mali brať do úvahy niekoľko rád odborníkov týkajúcich sa slnenia, kúpania i pitného režimu.

„V horúčavách, aké sme zažívali aj v týchto dňoch, sa viac potíme a z tela sa odparuje voda. Zásada je dodržať primeraný pitný režim a zásobiť organizmus dostatočným množstvom tekutín. Neodporúčame piť ani prechladené vody – môže na to doplatiť hrdlo i hlasivky. Rovnako neodporúčame piť sladené nápoje, ale len vodu, či minerálky, ktoré treba kvôli rozličnému obsahu minerálov striedať. Kávičkári si môžu dovoliť v takých horúčavách, aké sme mali, piť jednu dve kávy denne, no za tým opäť vypiť dostatok vody, či minerálky“, konštatuje MUDr. Viera Morihladková z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.

Dodáva, že s kávou to netreba preháňať, aby sa v tele nezvýšil obsah kofeínu. Ten totiž okrem povzbudivého účinku podnecuje vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej do žalúdka, takže môžu vzniknúť žalúdočné problémy. Ďalším „nebezpečenstvom“ je prudké slnko. Napriek tomu, že je máj, slnko je už také silné, ako v niektorých dňoch v auguste, takže pri nadmernom vystavení sa na slnku hrozí prehriatie alebo úpal. Netreba zabúdať na opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom. S opatrnosťou sa treba kúpať v nádržiach, jazerách, umelých bagriskách, kde sa voda ešte nestihla zohriať a zďaleka nie je taká teplá, ako by sa vzhľadom k teplote vzduchu mohlo zdať. Dlhšie vystavovanie sa slnku a náhly vstup do studenej vody môžu mať za následok aj kolaps organizmu. Kúpaliská, ktoré začali s prevádzkou, by mali mať už overenú kvalitu vody.