Banskobystrická základná škola chce byť vzorom v oblasti ekológie. Svojim žiakom ukazuje, ako je možné si zamaškrtiť aj bez palmového oleja. Do výziev sa zapájajú starší, ale aj mladší žiaci.

Produkcia palmového oleja je pre planétu veľmi škodlivá. Používaním výrobkov obsahujúce takýto olej, ohrozujeme dažďové pralesy a zvieratá na celom svete. Tvrdí to koordinátorka Zelenej školy na Základnej škole Slobodného slovenského vysielača, Petra Ridzoňová, podľa ktorej treba s osvetou začať už pri deťoch.

„Deti na našej škole učíme ako by sme mohli prispieť k zmenšeniu uhlíkovej stopy . Vysvetľujeme im, že je dôležité podporovať slovenských výrobcov a kupovať naše produkty. Samozrejme výrobky, ktoré obsahujú slnečnicový, alebo repkový olej,“ uvádza.

Pred Mikulášom sa preto žiaci základnej školy zapojili do ekologickej výzvy pod názvom Desiaty a Mikuláš bez palmového oleja. Počas troch dní tak mali sledovať a zaznačovať si, čo majú na desiatu a či ich desiata obsahuje palmový olej. Ich výstupom bude odsledovanie sladkostí, ktoré dostanú na Mikuláša.

Do výzvy sa zapojili aj menší žiaci. Tí vyhotovovali plagáty s potravinami, ktoré obsahovali palmový olej a ktoré dennodenne konzumujú. Vedenie školy sa rozhodlo podporiť túto myšlienku zakúpením čokolád pre deti na Mikuláša, bez obsahu palmového oleja. „Bola to nesmierne ťažká úloha, keďže palmový olej je v súčasnosti veľmi využívaný z ekonomického hľadiska. Nakoniec sa nám však podarilo zaobstarať čokolády aj bez neho,“ povedala Diana Javorčíková, zástupkyňa riaditeľky školy.

Kolégium Zelenej školy pokračuje aj s ďalšími ekologickými aktivitami. Vo štvrtok 25. novembra si prichystalo ochutnávku lokálnych nátierok k Medzinárodnému dňu bez mäsa a dňu práv zvieraťa. Na to nadviazala rozhlasová relácia, v ktorej žiaci poukázali na nehumánne zaobchádzanie a správanie sa k hospodárskym zvieratám.

V piatok 26. novembra sa zase žiaci od svojich spolužiakov mohli dozvedieť viac o projekte Zelená škola a o význame lokálnosti, či sezónnosti potravín. Zopakovali si aj vedomosti z biológie o zdravom životnom štýle, o poruchách príjmu potravy či o zásadách správneho stravovania To všetko v cudzom jazyku.

Základná škola Slobodného slovenského vysielača je zapojená v projekte Zelená škola už od roku 2018. Momentálne certifikačné obdobie sa venuje prioritnej téme „Potraviny“. Škola chce dosiahnuť, aby sa v nej udiali pozitívne zmeny, a to nielen v oblasti potravín, ale aj vzájomných vzťahov, spolupráce a celkovej atmosféry v škole.

Ako môžeme eliminovať palmový olej my?

  • čítať zloženie produktu,
  • stiahnuť si aplikáciu Palm Oil Scanner do svojho mobilu
  • hľadať alternatívy,
  • jesť to čo máme radi, ale myslieť pri tom na naše zdravie a zdravie našej planéty.