Hudobná formácia Gemini77 aktívne pôsobí takmer dva roky. V rôznych personálnych obmenách, respektíve pod inými názvami, existuje však omnoho dlhšie. Pod šifrou Gemini77 sa totiž skrýva Martin Žiak, výrazná postava nielen banskobystrickej hudobnej scény. Keďže Martin Žiak je autorom hudby a väčšiny textov debutového albumu O utrpení človeka a ako sa z toho vymaniť, možno túto platňu charakterizovať ako dozretý a tematicky príbuzný výber piesní, ktoré vznikali v priebehu niekoľkých rokov.

Album obsahuje 11 regulárnych piesní, no celkovo pozostáva z 42 trackov a bonusov, ktoré trefne dotvárajú celkovú atmosféru albumu. Ako napovedá samotný názov, album tematicky pojednáva o človeku a jeho pôsobení v aktuálnej dobe, ktorej bežnou súčasťou je práve utrpenie v rôznych formách (vrátane lásky). Texty však nespadajú k depresívnemu pohľadu na prežívanie. Ide skôr o opis pocitov a nálad z prežitého a vyjadrenie skrytého vnútorného optimizmu, ktorý je často ťažké navonok ukázať. Za všetko hovorí refrén piesne Súčiastky, kde mnohokrát zopakovaná jednoduchá veta Ono sa to dá, hrdo stojí v opozícii ku skeptickému nazeraniu na súčasnosť.

Okrem Martina Žiaka (basgitara, spev) sa na albume hudobne podieľali Miro Hank (bicie) a Lukáš Duchovič (gitara), ktorý sa autorsky pripojil jedným textom a bystričania Buko (klávesy) s Hollubom, ktorý vymenil sadu bicích za netradičnú zmes perkusií. Za finálnym zvukom stojí pozorné ucho Peťa Dobríka z PJ Sound Studio. Za zmienku tiež stojí aj samotný booklet albumu, poskladaný z obrazov, ktoré ich autor, Martin Šiška, namaľoval práve na motívy uvedených piesní.

Na slovenské pomery je album odvážnym a preto ojedinelým počinom. Často používaný falzetový spev, bizarné monológy a dialógy, gitarové sóla z iného vesmíru, či spomínané bonusové tracky, môžu vytvárať u nepripraveného poslucháča rozpačitý dojem. Potrebné je nechať album plynúť a vnímať ho ako ľahko recesisticky ladenú alternatívu k súčasnej komerčnej hudbe, ktorá sa často utápa v plytkosti a samoúčelnosti. Vďaka nesporne kvalitnému hudobnému prevedeniu piesní a obsahu textov je možné aj tento zámer považovať za úspešne splnený.

Aktuálne informácie o formácii Gemini77 nájdete na ich facebooku a krst albumu prebehne už na budúci týždeň vo štvrtok v Klube 77 na spoločnom koncerte s Tomášom Slobodom & Sounds Like This.

Hrajte o album skupiny Gemini77

Súťaž je ukončená. Album skupiny Gemini77 vyhráva Daniela Sokolová.