Existujú dovolenkové miesta, na ktorých sa iba vyvalíte na pláži a celý týždeň sa nepohnete. Hoci je to skvelý relax a po pracovnom nasadení to vaše telo potrebuje, ale to je trochu nuda, nie? Nie je lepšia dovolenka, na ktorej si môžete užiť krásne pláže, ešte krajšiu architektúru, skvelú gastronómiu a vlastne celý život chutí akosi sladšie? Vtedy by ste mali vyskúšať Sicíliu a pravý nefalšovaný taliansky la dolce vita, teda sladký život. Čím je tento ostrov v Stredozemnom mori taký výnimočný?

sicily-free-cc-wiki-commons-photoSvojou veľkosťou

Sicília je nielen najväčší ostrov Talianska, ale aj celého Stredozemného mora. Takže tu nemôžete robiť obľúbenú činnosť dovolenkárov na menších ostrovoch – prejsť z jedného konca na druhý. Teda môžete, no museli by ste prejsť približne 330 kilometrov a trvalo by vám to 70 hodín. Čo asi nie je vaša predstava ideálnej dovolenky. Za to však na takomto veľkom ostrove nájdete všetko, čo potrebujete – hitparádne pláže, magickú architektúru, tradičné a chutné cannoli, čierne zlato pomleté v mlynčeku na kávu či veľa slnka.

Ostrov slnka

Sicíliu prezývajú aj Ostrov slnka a nerobia to náhodou. Napríklad v takom meste Catania svieti slnko takmer 2600 hodín ročne. Neviete si predstaviť, čo to znamená? Znamená to, že 253-krát sa zobudíte do slnečného rána a 232-krát sa ukladáte na spánok s tým, že na oblohe vidíte hviezdy a mesiac. Takže úplne zaslúžené. Slnko nezatieni ani občasný dym a sopečný popol, ktorý vypúšťa najväčšia aktívna sopka v Európe – Etna. Tá však posledné roky pokojne podriemkava a chráni Sicíliu pred zlou energiou.

Očarujúci mix architektúry

Už len to, že má tento ostrov najväčší počet pamiatok zaradených v zozname UNESCO, ho robí výnimočným. Nájdete tu mix talianskej, arabskej, gréckej a aj normandskej architektúry. Chutnejší koktail ste ešte nikdy nemali. Medzi najkrajšie miesta na Sicílii patrí Trapani, Portonovo, Palermo či práve spomínaná slnečná Catania. Vychutnajte si dovolenku na Sicílii a zamilujete sa do Talianska navždy. Ale nemusíte sa báť toho, že budete mať taliansky vzťah, práve naopak – bude harmonický.