Projekt rekonštrukcie Štadióna SNP z dielne Slovenského futbalového zväzu (SFZ) naráža na niekoľko vážnych problémov. Najhlavnejším sú financie. Podmienkou štátnej dotácie zo strany zväzu je spolufinancovanie klubu a samosprávy.

Stadion SNP, StiavnickyNa celoslovenskej konferencii SFZ, ktorá sa v piatok konala v banskobystrickom hoteli Lux, odsúhlasili delegáti rozdelenie finančných prostriedkov z vládnej dotácie na projekt rekonštrukcie a modernizácie futbalových štadiónov. Medzi 21 mestami z celého Slovenska je aj Banská Bystrica, ktorá má z celkovej sumy dostať 2,4 milióna eur.

Podiel SFZ na celkových nákladoch však môže byť maximálne vo výške šesťdesiat percent. Klub resp. samospráva musí prispieť minimálne ďalšími štyridsiatimi percentami. Ak by sa teda mala realizovať modernizácia Štadióna SNP na Štiavničkách, účasť klubu alebo mesta Banská Bystrica by bola 1,6 milióna eur.

Pochybnosti o finančných možnostiach samospráv zazneli aj na konferencii zo strany delegátov. „Keď nebudú zdroje zo strany samospráv, máme pod čiarou mestá, ktoré čakajú. Verím tomu, že všetky mestá si budú vedomé toho, že táto možnosť nepríde každý rok,“ povedal prezident SFZ Ján Kováčik. Ako povedal prezident, jasné rozhodnutie samospráv chce mať zväz do 30. novembra tohto roku.

Návrh zväzu sa odráža od faktu, že samosprávy sú vo väčšine miest aj majiteľmi štadiónov. V prípade Štadióna SNP na Štiavničkách je však majiteľom Ministerstvo obrany Slovenskej republiky. Banská Bystrica si štadión iba prenajíma. „Môj názor je, že mesto by malo byť vlastníkom štadióna, takže by malo začať rokovať s ministerstvom obrany,“ vyjadril sa k banskobystrickému štadiónu Ján Kováčik.

Ak by sa rekonštrukcia realizovala, musela by byť zachovaná aj atletická funkcia štadióna. Je to jedna z podmienok vládnej podpory. Vizualizácia a projekty jednotlivých štadiónov nebudú jednotné. „Budeme individuálne pristupovať  ku každému štadiónu,“ povedal na záver prezident SFZ.