Banskobystrickí seniori, členovia Občianskeho združenia AkSen – Aktívny senior, absolvovali v stredu 28. mája náučný včelársky chodník v Strednej odbornej škole v Banskej Bystrici Pod Bánošom. Táto škola ako jediná na Slovensku vzdeláva a doškoľuje včelárov.

seniori_včely1Napriek tomu, že nevýrazné oblaky hrozili dažďom, exkurzia do sveta včiel začala v dobrej nálade. Na seniorov pozitívne zapôsobilo už samotné prostredie školy. Nielen, čo sa týka samotného náučného včelárskeho chodníka, ale aj vďaka tomu, že si mohli posedieť a ochutnať produkty budúcich absolventov, pekárov a cukrárov, v priestoroch školy a na terase školskej predajne.

Sprievodca náučným chodníkom Stanislav Mika upozornil, že čítanie pútačov náučného chodníka si môže každý návštevník vychutnať sám, a on sa sústredil na rozprávanie o živote včiel, pričom uviedol viacero zaujímavostí o tomto osožnom a ušľachtilom hmyze.

Napríklad, že veľkého roja včiel, zaveseného na konári stromu, sa netreba báť. Včielky sa takto iba chystajú nájsť si niekde v prírode vhodnú dutinu, kde sa usídlia a až následne si budú tento nový domov vehementne chrániť. Navyše vyrojené včielky si nesú so sebou zásobu medu na prežitie v prípade nepriazne počasia, čomu venujú prioritu a ani v najmenšom nemajú chuť a vôľu ešte niekoho naháňať a štípať.

Poučný odborný včelársky výklad Stanislav Mika prešpikoval humornými poznámkami „ku koňovi odzadu a ku včelám odpredu sa  nechodí.“ Alebo „ak pred bzučiacou včielkou začneme rozhadzovať rukami, je to znamenie tu som, tu ma máte“.

Účastníci exkurzie sa dozvedeli aj veci, o ktorých sa nepíše v žiadnej odbornej literatúre. Včely napomáhajú k správnym životným návykom. Pripravujú včelára na seniorský vek v čase, keď je elánu je ešte prebytok, no ubúdajú sily. Ak včelár urobí prudký pohyb pri otvorení úľa, včielka ho bodnutím upozorní – spomaľ a  pokojne…

koštovkaJedinečnosť včelích produktov Stanislav Mika dokumentoval príkladom, že kedysi počas tureckých výpadov Turci požadovali za vykúpenie jedného Slovana kilogram medu. To dokazuje, ako si v minulosti cenili a vážili včelie produkty. Alebo ďalší príklad včelej výnimočnosti. Materská kašička niekoľkonásobne predĺži život bežnej včielky, keď ju zázračne zmení na včeliu matku, ktorá namiesto pár týždňov žije niekoľko rokov. Bežná včielka, aj keď má takú fantastickú stravu ako je peľ a včelí med, dožije sa v lete len niekoľko týždňov a v zime, keď nepracuje, niekoľko mesiacov.

Náučný chodník končí pri včelnici a včelíne. Včelárskymi klobúkmi vyzbrojení sledovali seniori prácu včelára pri otvorenom úli. Jedným z najsilnejších zážitkov, pre tých najsmelších bolo, že sa mohli holou rukou dotknúť živých včiel priamo na pláste. Materskú kašičku síce neochutnali, zato po skončení prehliadky všetci ochutnali úplne čerstvý tohtoročný agátový med, ktorý pre nich včelár vybral deň predtým priamo z úľa na kočovnom stanovišti. Jedinečné na tom bolo, že med ochutnávali tak, ako sa to robievalo pred mnohými stáročiami – kúsky plastov plných medu vylamovali a jedli priamo v prírode.

Tiež mali možnosť vidieť aj na škole vyrábané včelie úle a vo včelárskej predajni rôzne pomôcky slúžiace včelárom ako aj včelie produkty.

„Exkurzia nám bližšie priblížila život včiel a náročnú, krásnu a zmysluplnú prácu včelára. Neprekvapuje nás, že záujem uchádzačov o štúdium včelárstva vysoko prevyšuje kapacitu školy. A vieme aj to, že aj keď sami nebudeme včeláriť, nájdeme si svojho včelára, aby nás zásoboval určite pravými včelími produktmi,“ povedali po exkurzii jej účastníci.