Tento týždeň je v Banskej Bystrici, aj v blízkom okolí, doslova nabitý kultúrnymi podujatiami. Nechýbajú medzi nimi koncerty rôznych žánrov hudby. Nechajte sa pozvať!

Koncerty sú súčasťou festivalov Dni tanca pre vás / Návrat z ticha a Dni mesta Banská Bystrica, diela Bacha a Mariána Vargu zaznejú na koncerte v Evanjelickom kostole a koncert kapely Heľenine oči uzatvára prvý deň festivalu Mičinský pitvor. 

Dni tanca pre vás / Návrat z ticha

Secret Session & umelecký súbor DŠT

Utorok 15. jún – 20:30 h / Nádvorie DŠT

Kapela Secret Session na koncerte počas festivalu Dni tanca pre vás pokrstí svoj druhý album Dancing in the Light a predstaví sa premiérovo v zbrusu novej zostave vytvorenej zo starostlivo vybraných hudobníkov rôznych žánrov a scén – osem muzikantov v unikátnej formácii s dvomi bicími súpravami, perkusiami, saxofónom, tromi gitarami a tradične bohatými vokálnymi harmóniami.

Silné piesne na počúvanie aj tancovanie spájajú art rock, psychedéliu a improvizáciu do autentického hudobného jazyka. Koncert vizuálne spestria výnimočné analógové projekcie namiešané z farieb, olejov a iných „secret” ingrediencií scénografky Ivi Mackovej. Secret Session tvoria: Pablo Gajdoš (spev a gitara),  Janko Kicko (sólová gitara a spev), Juraj Havlík (akustická gitara a spev), Robo Schranz (basa a spev), Maťo Novák (saxofón, spev, perkusie), Lukáš Kubičina (bicie 1),  Matej Kotman (bicie 2 a spev) a Iva Macková (meotar).

Myši na poli: BRATIA K. & umelecký súbor DŠT

Streda 16. jún – 20:30 h / Nádvorie DŠT

„V preplnenom hostinci stôl pri okne v tichom rohu, tam odohrá sa vzbura – Rozum proti Bohu…“ Audiovizuálna performancia na motívy románu F. M. Dostojevského Bratia Karamazovovci. Hudba: Myši na poli (spev, klavír, trúbka: David Javorský, modulárna syntéza, gitara: Jakub Mudrák, scenár, texty piesní: Jakub Mudrák, výtvarné spracovanie, obrazy, animácie: David Javorský, svetelný dizajn: Lukáš Kubičina).

Ľudové Mladistvá & umelecký súbor DŠT

Piatok 18. jún – 20:30 h / Nádvorie DŠT

Ľudové Mladistvá je hudobný projekt skladateľa a klaviristu Martina Majla Štefánika. Originálny hudobný nápad kombinovať tradičnú ľudovú a folklórnu hudbu s prvkami jazzu, vážnou a modernou hudbou vznikol v roku 2015, keď sa Majlo pustil do prerobenia starej archívnej skladby. Kapela, ktorá za dva roky svojej existencei dosiahla množstvo úspechov a ocenení, sa skladá z piatich profesionálnych hudobníkov a štyroch folklórnych speváčok: Martin Majlo Štefánik (klavír), Jozef Madola (basa), Jakub Kačic (bicie), Jano Kružliak (husle), Ľubomír Gašpar (cimbal), Nina Kollárová, Terézia Jarošová, Mária Nagyová, Diana Minarovičová (spev) a zvukár Marek Sasko.

PARA & umelecký súbor DŠT

Sobota 19. jún – 20:30 h / Nádvorie DŠT

Skupina Para pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už 22 rokov a na svojom konte má šesť albumov, dve DVD a momentálne najnovší album Našou krajinou. Patrí k najlepším koncertným kapelám na Slovensku. Kapela hrá v zložení: Tomáš Lasky Šedivý (spev), Matúš Vallo (basa), Jozef Jojo Rezník (gitara, spev), Oliver Sado Sadovský (perkusie, MPC, bicie), Daniel Buzinkay (bicie, vokály), Tibor Kökéni (akordeón).

Program festivalu Dni tanca pre vás

Para – Ako na dlani:

Dni mesta Banská Bystrica

Gitarová hudba romantizmu

Štvrtok 17. jún – 18:00 h / Robotnícky dom

Virtuózna hudba romantizmu interpretovaná na dobovom nástroji predstavuje najvýznamnejšie a pre publikum veľmi atraktívne kompozície bratislavského rodáka J. K. Mertza, N. Paganiniho, N. Coste a G. Regondiho. Na romantickej gitare, model Stauffer, vyrobenej vynikajúcim slovenským výrobcom Martinom Okenicom, príde do svojho rodného mesta zahrať Karol Samuelčík.  Počet miest je limitovaný, vstup je bezplatný, ale bude možný len so vstupenkou (rezervácia vstupeniek v Informačnom centre v Radnici na Námestí SNP).

J. K. Mertz – Elegy, performer Karol Samuelčík:

POP BB 2021 s hosťom Petrom Cmoríkom

Piatok 18. jún – 17:00 h / Nádvorie SOS

Vo finále 15. ročníka súťaže v speve populárnej piesne detí a mládeže sa bude súťažiť v dvoch kategóriách – žiaci základných škôl a študenti stredných škôl. V prvej kategórii sú to:  Liana Oláhová (Lučenec), Karolína Buzáková (Detva), Lilian Tkáčiková (Polomka), Alžbeta Bodnáriková (Banská Bystrica), Hana Budinská (Detva). Druhá kategória: Veronika Bodáková (Polomka), Juliana Lilková (Heľpa),  Alžbeta Šúrová (Banská Bystrica),  Sára Varšová (Šumiac), Dávid Váradi (Banská Belá). V programe vystúpia aj víťazky POP BB 2019 Nela Zemanová a Terezka Petríková, hosťom podujatia je Peter Cmorík.

Koncert Jakub Pohle a Filip Jánošík

Piatok 18. jún – 20:00 h / 365.labb

Do dní mesta sa aktívne zapája aj coworkingové komunitné centrum 365.labb (Lazovná 5), kde sa okrem rôznych zaujímavých aktivít uskutoční aj koncert Jakuba Pohle a Filipa Jánošíka.

The Rolling Stones: Let´s Spend The Night Together

Sobota 19. jún – 21:30 / Letné kino na amfiteátri

Letné kino na amfiteátri pozýva v rámci dní mesta na 6. prehliadku panoramatických filmov [ppf 2021] . Koná sa od 18. do 20. júna a na programe prehliadky je aj film The Rolling Stones: Let´s Spend The Night Together (USA, 1982, 95 min). V roku 1981 legendarná kapela Rolling Stones absolvovala turné po severnej Amerike, počas ktorého režisér Hal Ashley natočil koncertný film.

Na prvých festivaloch sa objavil v roku 1982 a v bežnej distribúcii začiatkom roka 1983 pod názvom Let’s Spend The Night Together. Podľa frontmana Micka Jaggera tento záznam vypovedá o jednej z napopulárnejších ér kapely, ktorá v tom čase slávila „len“ 20. výročie vzniku a tak sa v playliste objavuje množstvo rock’n’rollových klasík z ich začiatkov. Vo svojom žánri je tento film jedinečný práve tým, že žiadny iný koncertný film nevznikol takouto nákladnou technikou natáčania a je teda jedinou ukážkou živého vystúpenia na 70mm filme v histórii kinematografie.

The Rolling Stones – Let’s spend the night together:

https://www.youtube.com/watch?v=WpVqWYwItrk

Diela Bacha a Vargu v kostole

JL turné 5

Piatok 18. jún – 19:00 h / Evanjelický kostol

Séria koncertov hudobníka, organizátora a riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie Jozefa Luptáka a jeho priateľov s názvom JL turné pokračuje po niekoľkomesačnej „pandemickej“ pauze piatym koncertom v banskobystrickom  Evanjelickom kostole. V prvej časti koncertu zaznie tretia Bachova Suita pre sólové violončelo v podaní Jozefa Luptáka a Antifona Mariána Vargu pre violončelo a klavír.

Mimoriadne úspešný projekt Vargových Piesní v komorných aranžmánoch Vladislava Šarišského, ktorý vznikol minulý rok, prinesie atraktívna zostava umelcov – talentovaná a svojím citlivým autentickým prejavom ojedinelá speváčka Sisa Fehér, fenomenálny trubkár Oskar Török disponujúci citom a nadhľadom nadžánrového hudobníka, originálny a výnimočný klavirista s myslením skladateľa Vladislav Šarišský a violončelista Jozef Lupták, dlhodobý priateľ a aj spoluhráč Mariána Vargu. Viac informácií o koncerte nájdete udalosti na Facebooku.

Jozef Lupták pozýva na koncert v Banskej Bystrici:

Mičinský pitvor

Heľenine oči

Piatok 18. jún – 21:00 h / Ihrisko Horná Mičiná

Kapela Heľenine oči to na ihrisku v Hornej Mičinej roztočí hneď v prvý večer festivalu Mičinský pitvor. Kapela vznikla v roku 1999 v Prešove. Kombináciou prvkov metalu, ska, reggae, folku a rocku sa vo svojich vystúpeniach plných energie a srandy úspešne vyhýba žánrovému zaškatuľkovaniu a nesporne je prísľubom skvelého piatkového večera.

Heľenine oči – Naka:

Martin Geišberg, Patrik Pačes, Lucia Korená

Sobota 19. jún – 18:00 h / Ihrisko Horná Mičiná

V sobotňajšom koncerte na festivale Mičinský pitvor sa stretnú muzikanti Martin Geišberg (gitara, spev) a Patrik Pačes (bicie, perkusie) a herečka Lucia Korená (spev).

Martin Geišberg, Lucia Korená – Ronja: