V banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici v utorok 16. júna otvorili výstavu Sásová v obrazoch, ktorá dokumentuje život v obci Sásová v rokoch 1900 až 1965.

IMG_3906Výstavou, ale aj publikáciou Sásová v obrazoch, ktorá bola v rámci vernisáže uvedená do života, si rodáci a obyvatelia bývalej obce Sásová pripomínajú 665 rokov Sásovej a 760 rokov Banskej Bystrice. A veru, návštevníkov prišlo „toľko, ako Sásovänov“…

Výstava na vyše 70 dobových fotografiách približuje život v Sásovej od roku 1900 do roku 1965, teda do konca samostatnosti obce. Okrem fotografií si návštevníci výstavy môžu pozrieť aj výber archeologických nálezov zo Sásovej a blízkeho okolia z depozitu Stredoslovenského múzea.

Publikácia Sásová v obrazoch, ktorej autorom je Ján Kollár, je výsledkom sedemdesiatročnej zberateľskej činnosti dvoch generácií Sásovanov. Obsahuje vyše 150 dobových fotografií, ktorých väčšina nebola doteraz publikovaná.

Publikáciu uviedli do života netradične, ale tradičným produktom Sásovanov – palicovou fazuľou, ktorá bývala na banskobystrickom zeleninovom trhu skoro taká slávna ako sásovské uhorky. Nevážila sa, ale predávala sa po mierkach.

IMG_3881Pôvodnou mierkou naplnenou sásovskou fazuľou pokrstili Sásovú v obrazoch primátor mesta Ján Nosko, riaditeľka Štátnej vedeckej knižnice Oľga Lauková a jej autor Ján Kollár. Zároveň bolo do života uvedené aj logo Sásovej s mottom uhorky.

Hviezdou utorkového podvečera v ŠVK, venovaného Sásovanom, bola nesporne rodáčka zo Sásovej, 78-ročná Anna Kuriatková, ktorá zarecitovala úryvky z básne Štefana Žáryho Návšteva. Bývalá ochotnícka herečka, členka Spevokolu Štefánik Sásová (založený v roku 1935 za účasti skladateľa Viliama Figuša Bystrého), prišla oblečená v pôvodnom sásovskom kroji, ktorý, ako povedala, dostala do daru od svojej svokry.

Záverečnému pohosteniu dominovali, ako inak, chutné sásovské uhorky, naložené v náleve podľa tradičného receptu.

Výstava Sásová v obrazoch v Átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici potrvá do 11. júla 2015.