K rozvoju miestnych kapiel v Banskej Bystrici už rok prispieva občianske združenie Sásová pre Hudbu. Skúšobňami, ktoré OZ poskytuje hudobníkom, dodnes prešlo 14 hudobných kapiel a záujem o tieto priestory je stále veľký.

skusobneS odkazom „Chceš hrať? Skúšobne za energie“ odštartoval v roku 2013 na podnet Matúša Molitorisa a Martina Turčana projekt OZ Sásová pre Hudbu. V troch miestnostiach, ktoré počas jedného roka prešli postupnou rekonštrukciou a úpravou sa doposiaľ vystriedalo 14 miestnych kapiel. Dnes sú priestory plne obsadené a aktívne ich využíva 6 hudobných skupín, dve hudobné dvojice a DJ, ktorý sa venuje elektronickej hudbe.

OZ Sásová pre Hudbu dnes už nezabezpečuje len priestory pre kapely, ale sa tiež zapája do rôznych kultúrnych akcií, v spolupráci s členmi OZ. „Ako jediní v strednej Európe sme prespievali hit od Pharrella Williamsa – Happy, ktorým sme chceli prispieť k zviditeľneniu Banskej Bystrice, samozrejme našim vlastným spôsobom.“ povedal Molitoris. Príkladom úspechu OZ je aj účasť kapely Rock Reunion v súťaži X- Factor, ktorá postúpila do užšieho výberu alebo vystúpenia skupín na spomienkovom podujatí „Freddie Mercury má úcta,“ alebo vystúpenia skupín na spomienkovom podujatí „Freddie Mercury má úcta,“ kde OZ spolupracovalo s OZ FLIP production na organizácii akcie.

Organizátori projektu zatiaľ nezaznamenali priame negatívne reakcie na projekt. „Ak sa objavila sťažnosť, odkomunikovali sme ju osobne a riešili to skrátením času skúšania a povinnosťou hrať pri zavretých oknách, v prípade, keď nás oslovila Vysoká škola, že majú štátnice a potrebovali by ticho, tak sme požiadali kapely, aby nehrali resp. hrali bez bicích a bez zapojených aparátov,“ odpovedá Molitoris na otázku ako skúšanie kapiel vníma okolie.

Sásová pre hudbu sa v súčasnosti teší vysokému záujmu zo strany kapiel a jej organizátori s oživovaním kultúry ešte zďaleka neskončili. „Chceli by sme postupne rozšíriť svoje kapacity tak, aby sme mohli vyhovieť stále väčšiemu počtu záujemcov, napríklad aj v iných častiach mesta. Zároveň máme v pláne i naďalej pripravovať kultúrne a hudobné prekvapenia pre Banskobystričanov,“ dodali na záver Turčan a Molitoris.