Počuli ste o unikátnej kachliarskej dielni, ktorá svojimi reliéfnymi kachlicami zásobovala Bratislavský či Beckovský hrad? Bola v Banskej Bystrici.

bb_hodinka-februarVo štvrtok 16. februára sa v Národnom dome opäť stretnú Banskobystričania, aby v rámci štrnástej Bystrickej hodinky spolu s odborníkmi nahliadli do dávnej ale aj nedávnej histórie baníckej Banskej Bystrice. Februárová Bystrická hodinka sa vráti do stredoveku, kedy svoju slávnu históriu písala banskobystrická kachliarska dielňa. Rozprávať o nej bude Marta Mácelová.

„V pätnástom storočí pracovala v Banskej Bystrici kachliarska dielňa, ktorá sa výtvarnou úrovňou svojich výrobkov, reliéfnych kachlíc, vyrovnala významným európskym kachliarskym centrám. Jej produkcia v posledných dvoch desaťročiach 15. storočia presiahla hranice stredovekého mesta a regiónu, nakoľko svojimi výrobkami zásobovala nielen meštianske domy bystrických, kremnických i štiavnických waldbürgerov a ringbürgerov, ale aj kláštory, šľachtické sídla na Bratislavskom, Oravskom, Topoľčianskom, Trenčianskom, Beckovskom a Fiľakovskom hrade. Táto dielňa, ktorá bola lokalizovaná na parcele domu v Dolnej ulici číslo 35, vyhorela pri požiari 10. apríla 1500,“ hovorí Marta Mácelová.

Účastníci hodinky sa môžu tešiť na prezentáciu výroby kachlíc, morfológiu pecí a ikonografiu gotických kachlíc tejto dielne, na produkcii ktorej sa podieľali aj významní európski remeselníci – rezbári, ktorí v poslednej tretine 15. storočia pracovali na prestavbe Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, ale tiež gotických kostolov a ich interiérov v okolí mesta.

1„Podujatie Bystrická hodinka sa teší čoraz väčšej obľube, z čoho máme nesmiernu radosť. Radi by sme pozvali aj ďalších Banskobystričanov, ktorí majú radi históriu. Podujatie sa koná  v uvoľnenej atmosfére, príjemnom prostredí, vždy na zaujímavú tému a s milými ľuďmi. V tomto roku Bystrickú hodinku v rámci dotačného programu Komisie MsZ pre kultúru podporilo aj Mesto Banská Bystrica, za čo ďakujeme,“ uviedla Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku, ktorý spolu s MAOi Inštitútom pre Digitálnych Nomádov toto podujatie organizujú. Viac informácií o Bystrickej hodinke sa môžete dočítať na nasledujúcej webovej stránkeBystrická hodinka vo štvrtok 16. februára v Národnom dome začína o 18. hod. a vstup je už tradične voľný.