Prvé kroky smerom k novembrovým voľbám odštartoval už pred vyše rokom. Do schránok Banskobystričanov doručil niekoľko svojich „novín“. Prednedávnom k tomu rozbehol internetovú kampaň a následne odhalil svoju Supermanovskú identitu. Pre niekoho ideálna východisková pozícia priamo na primátora mesta, napriek tomu sa o kreslo prvého muža Banskej Bystrice nepokúsi.

Skôr, ako vám na portáli BBonline.sk začneme predstavovať jednotlivých kandidátov na post primátora, vyspovedali sme Bystrického Supermana – Miroslava Rybára, ktorý svojou kandidatúrou „len“ na poslanca MsZ prekvapil. Zvlášť, keď od ľudí ako nezávislý kandidát zbieral podpisy aj na primátorské voľby.

V ankete portálu BBonline.sk ste získali slušných 14% hlasov, predbehli ste aj kandidáta pravicových strán. A to napríklad aj na facebooku počtom fanúšikov. Reálne ste získali množstvo podpisov pod Vašu „primátorskú petíciu“, napriek tomu sa sústredíte  na poslaneckú kandidatúru. Pozíciu tretieho najsilnejšieho kandidáta teda zahadzujete. Čo najviac zavážilo pri tomto rozhodnutí?

Zo zatajeného Supermana sa začiatkom septembra vykľul banskobystrický podnikateľ - majiteľ spoločnosti Press group Miroslav Rybár.

To, že v súboji o post primátora sa druhé ani tretie miesto neodmeňuje. Osobne cítim, že na jednoznačné víťazstvo by to ešte nebolo. I keď by sa v kampani, počas osobných stretnutí s voličmi mohlo ešte kde-čo zmeniť v môj prospech, nemám chuť hazardovať, či naozaj. Že by som bol nakoniec úspešnejší ako pán Baník alebo Gogola by bolo pyrrhovým víťazstvom, ak by nakoniec vyhral ľavicový kandidát. V duchu „múdrejší ustúpi“ som sa teda podriadil vyššiemu cieľu – víťazstvu stredo-pravých síl v Banskej Bystrici.

Predostrel som počas jedného roka existencie „bystrického Supermana“ ľuďom svoju víziu – tí, ktorí ma osobne poznajú vedia, že to, čo rozprávam, v živote aj reálne plním. Tí mi aj otvorene prejavili svoju dôveru. Tiež mnohí cudzí ľudia, ktorých som presvedčil svojimi slovami. Nebola to však ešte väčšina, takže bude nevyhnutné v najbližšom období tých ostatných presvedčiť skutkami. Ak ani po tom, ako reálne niečo dokážem pred zrakom verejnosti, ľudia nepovedia „to je ten pravý“, potom už len skonštatujem, že Bystrica má takých politikov, akých si zaslúži. Pravicový volič z mne neznámych dôvodov vždy pochybuje, že to, čo je úspešné, môže byť úspešné aj čestným spôsobom. Darmo, roky ubíjania každého, kto nejakým spôsobom vytŕčal z davu spôsobuje, že mnohí ma radšej obviňujú zo samoľúbosti a chválenkárstva, miesto aby uverili, že to, čo píšem, sa dá spoločnými silami naozaj zrealizovať.

Všetky pravicové sily sa ale v meste nespoja…

Na moje sklamanie, politické strany sa nepridali k mnou vydláždenej ceste. Od nich som očakával, že by sa mohli dokázať zjednotiť okolo jedného nestraníckeho kandidáta (nehovorím, že práve mňa, ale hocijakého nezávislého kandidáta – „Supermana“). Celý „víťazný plán“, ako som ho rok pripravoval, sa teda nepodarilo zrealizovať vďaka politickým rošádam a tak sa opäť budeme zrejme pozerať na súboj nedisciplinovanej pravice s ľavicovým kandidátom.

Značka Bystrický Superman bola dosiaľ najvýraznejšou predvolebnou propagáciou, čo sa primátorskí kandidáti už pokúšajú zmeniť, napriek tomu bude ďalej Superman zasahovať aj do primátorského boja?

Určite áno! Niektorí moji fanúškovia vyjadrili sklamanie nad mojím rozhodnutím nekandidovať, môžem ich však ubezpečiť, že éra „bystrického Supermana“ ešte neskončila. Nie je teda dôvod na nostalgiu. Budem sa aktívne zúčastňovať kampane, predvolebných mítingov a všetkých aktivít súvisiacich s kandidatúrou jedného kandidáta, ktorého meno prezradím už v stredu na spoločnej tlačovej konferencii. So všetkými, ktorí z akéhokoľvek dôvodu prejavia záujem sa so mnou osobne stretnúť, sa teda veľmi rád uvidím na niektorom predvolebnom mítingu.

Už ste viackrát naznačili, že sa vidíte na druhej najdôležitejšej stoličke v meste. Pod kým by to teda malo byť a ako si predstavujete svoju pozíciu v riadení mesta, ak by Vaše plány vyšli? Funkcia viceprimátora totiž dosiaľ nemala veľký význam.

Že sa vidím na druhej najdôležitejšej stoličke v meste mi vložili do úst zatiaľ len novinári. Dokážem si to predstaviť, ale nie je to priorita. Ako som už neraz povedal, myslím si, že moje skúsenosti s riadením pracovného kolektívu môžu byť užitočné ktorémukoľvek budúcemu primátorovi.

To, že funkcia viceprimátora nemala dosiaľ veľký význam, je len otázkou nastavenia fungovania aparátu mestského úradu. Ak sa primátorom stane manažér, obsadí si na post viceprimátora človeka, ktorý ho bude dopĺňať v činnostiach, kde sa sám cíti slabší. Myslím si, že rovnako sa zachová múdry primátor, ktorý sám nie je vrcholovým manažérom. Iste bude chcieť mať poruke niekoho, kto dokáže vyriešiť problémy, nielen pekne zaspievať… Vyzerá, že doteraz mesto riadili podnikatelia „zvonka“, ja by som bol rád, keby ho mohol riadiť niekto s podnikateľskými skúsenosťami „zvnútra“, kto má na to oficiálny mandát. Preto sa neskrývam ako anonymný sponzor kandidáta na primátora, ale ako aktívny účastník volebného diania.

Z titulu Vašich plánov teda nepodporíte len primátorského kandidáta, ale aj ďalších kandidátov na poslancov?

Áno, mám taký zámer. Komunálnu politiku nerealizuje len primátor, ale aj hlasovanie parlamentu. Ak si aj zvolíme dobrého primátora ale bude „zlý“ parlament, primátor nedokáže nič presadiť. Chcem teda zorganizovať skupinu kandidátov na poslancov, ktorí ctia rovnaké hodnoty a budú ochotní podporiť primátorove rozhodnutia. Myslím si, že toto si tiež vyžiada syzifovské úsilie aspoň také, ako bojovať o post primátora. Ešte raz teda odkazujem svojim priaznivcom a potenciálnym voličom – netreba rezignovať, že „Superman“ nekandiduje na post primátora. Moje odstúpenie neznamená, že odchádzam do zabudnutia a vy, ktorí ste mi verili, „robte si teraz čo chcete“. Práve naopak – spájame sily, aby sme boli ešte silnejší!