Má vlastnú marketingovú agentúru a hrá basketbal za banskobystrickú Sláviu. Ruth Sherrill prišla pod Urpín na začiatku roka a v Banskej Bystrici sa už stihla udomácniť. Na trénerku Zuzanu Žirkovú má len slová chvály, rovnako ako na svoje spoluhráčky. V Slávii našla, čo hľadala a s bystrickými pumami má len tie najvyššie ambície. Viac o sebe prezradila v rozsiahlom rozhovore.

Sezónu si začala v Turecku. Prečo si sa rozhodla pre zmenu?

Pre hráčku je veľmi dôležité, aby mohla dôverovať realizačnému tímu, že robí od srdca tie najlepšie rozhodnutia pre ňu a tím, a to s čo najlepším úmyslom. To som v Turecku necítila. Preto som sa rozhodla, že pre moju psychickú pohodu a kariéru bude najlepšie zmeniť tím. Spočiatku som váhala, pretože to bolo prvýkrát za moju šesťročnú profesionálnu kariéru, čo som opustila tím uprostred sezóny. Uvedomila som si, že odchod mi môže dať z hľadiska učenia sa a môjho rastu viac ako zotrvanie pri niečom, s čím sa nestotožňujem.

Ako by si porovnala tureckú a slovenskú ligu?

V Turecku je veľmi silná konkurencia. Nie všetky slovenské tímy majú hráčky zo zahraničia a veľa priestoru tu dostávajú mladé hráčky. Popredné slovenské tímy sú však veľmi silné, niektoré hrajú aj Eurocup, čo dostatočne vypovedá o kvalite slovenskej ligy.

Nie je úplne bežné, aby družstvo trénovala žena

Aký si mala prvý dojem, keď si prišla do Slávie?

Silný tím potrebuje kvalitné domáce hráčky, a to si na Slávii naozaj cením. Bola to jedna z prvých vecí, ktoré som si tu všimla a veľmi ma zaujala. Takisto si veľmi užívam hrať pod trénerkou ženou, ktorá má navyše úžasný basketbalový životopis. Žiaľ, v ženskom basketbale nie je úplne bežné, aby družstvo trénovala žena. Preto som za to vďačná, uľahčuje nám to komunikáciu.

Spomenula si trénerku. Vedela si pred príchodom do Banskej Bystrice, že Zuzana Žirková bola skvelou hráčkou a je jednou z najvýznamnejších osobností slovenského basketbalu?

Nevedela som o tom, a keď som sa to po príchode dozvedela, bola som nadšená ešte viac. Zuzana má v sebe úžasný dar porozumenia. Na základe svojich skúseností sa vie vcítiť do nás hráčok a vie, ako má s nami komunikovať. Charakterizovala by som ju ako trénerku, ktorá rozumie hre a implementuje do tréningu množstvo detailov. Taktiež je veľmi vtipná a dobrosrdečná. Aj keď sú tréningy veľmi náročné, stále nás vedia baviť.

Okrem zápasov proti Piešťanským Čajkám si so Sláviou zažila len víťazstvá. Darí sa ti zbierať body aj doskoky. Čo na to hovoríš?

Trénerka nám proti akémukoľvek súperovi dá vždy špecifické individuálne aj tímové úlohy a ciele. Vďaka tomu sa sústredíme vždy na náš výkon, a nie na výkon súpera. Je to dôležité, pretože nezáleží na tom, či je náš súper silný, priemerný alebo slabší, ale na tom, aby sme sa sústredili na to, čo môžeme ovplyvniť. Čím viac hráme ako tím, tým viac rastieme. Vidím, koľko sme sa naučili za ten čas odkedy som prišla až po včerajší tréning. Odzrkadľuje sa to aj na našom hernom štýle.

Dá sa povedať, že štýl, ktorým hrá Slávia, ti svedčí a momentálne si basketbal užívaš?

Jednoznačne. Príchod do Slávie po opustení tímu, v ktorom mi herný štýl nevyhovoval, je pre mňa ako nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Náš systém vnímam tak, že každá hráčka je na mieste, kde vie zo seba vydať maximum a byť prospešná pre tím.

Sme schopné poraziť kohokoľvek v lige

Divácka návštevnosť na domácich zápasoch sa postupne zvyšuje. Ako by si charakterizovala banskobystrických fanúšikov?

Sú veľmi zábavní! Robia zápasy vzrušujúcimi po celých štyridsať minút. Ich lásku cítime na palubovke a verím, že návštevnosť bude naďalej rásť. Najviac nás povzbudzujú deti – dievčatá, pre ktoré je veľmi dôležité vidieť, na akej úrovni môžu raz hrať, a že môžu byť súčasťou tohto špeciálneho klubu.

Hráčky, ktoré prichádzajú na Slovensko z Ameriky, väčšinou hovoria, že tu chcú vyhrať majstrovský titul. Na Slovensku tomu občas hovoríme „americké sebavedomie“. Každopádne, Piešťanské Čajky ešte v aktuálnej sezóne v slovenskej extralige neprehrali, vyhrali pohár, sú prvé v tabuľke. Ty si proti nim hrala dva zápasy, takže v čom vidíš momentálne medzeru medzi Čajkami a Sláviou?

Každý tím sa dá poraziť, a to platí aj o nich. Momentálne musíme pracovať na tom, aby sme našu hru, ktorú trénujeme, ešte viac realizovali aj na palubovke. Majú veľmi kvalitný tím, a aj preto sme proti nim nedokázali hrať našu hru po celých štyridsať minút. Musíme sa preto ešte viac sústrediť na náš basketbal. Keď to dokážeme, sme schopné poraziť kohokoľvek v lige.

Medzi hráčkami zo zámoria a Slovenkami môžu byť kultúrne či komunikačné bariéry. Vyzerá to však, že ty s Lindsey Pulliam a Ceejay Nofuente si s domácimi hráčkami dobre rozumiete. Čo je dôležité pre to, aby ste spolu s domácimi hráčkami tvorili jeden súdržný tím?

Môžeme tu byť samy sebou a myslím, že práve to je dôležité. Zámorské hráčky sa niekedy hanbia komunikovať s domácimi, pretože sa necítia až tak vítané, ale toto nie je v Slávii témou. Spoluhráčky sú prívetivé, ohľaduplné a veľmi milé. Trávime spolu čas aj mimo palubovky. Na tréningoch panuje zdravá konkurencia, vieme sa navzájom vyhecovať, čo nám pomáha zlepšovať sa. Áno, sú tam nejaké kultúrne bariéry, ale to je normálne. Aspoň máme možnosť niečo sa naučiť a lepšie sa spoznať.

Ako si sa zabývala v Banskej Bystrici? Ako sa ti tu žije?

Dosť si to tu užívam. Milujem skúšať nové jedlá a reštaurácie, bola som aj párkrát v kine. Rada len tak vyjdem von a zájdem si na námestie na kávu. Našla som si tu dve obľúbené reštaurácie a takisto jeden podnik na námestí, kam chodím trikrát do týždňa na karamelovú kávu a mini donuty. Myslím si, že v Banskej Bystrici je dostatok možností, ako tráviť čas.

Ako sme si mohli všimnúť na Instagrame, do kaviarne so sebou nosíš aj laptop. Na zápasy so sebou berieš aj tablet. Prezraď prosím, čomu sa okrem basketbalu ešte venuješ?

Mám vlastnú marketingovú agentúru. Venujem sa digitálnemu marketingu a pomáham americkým podnikateľom s dizajnom webových stránok, správou sociálnych sietí a marketingovou stratégiou. Biznis som rozbehla, keď som prvýkrát prišla do Európy. Je to skvelá možnosť ako nájsť v živote balans, keďže moje telo zamestnávam basketbalom a hlavu biznisom.

Máš popri tom všetkom nejaké hobby?

Dobrodružstvo je moje obľúbené hobby, milujem skúšať nové veci. Môže to byť napríklad nová reštaurácia, nový recept, alebo také múzeum, v akom som ešte nikdy nebola. Milujem objavovanie, pretože vďaka tomu sa učím veľa o sebe aj o veciach okolo mňa. Pre hráčku zo zámoria je to najlepší spôsob, ako spoznať mesto, v ktorom žijem celú sezónu.

Si fanúšičkou filmov a seriálov? Ak áno, aký dobrý film si naposledy videla, alebo aké seriály máš práve rozpozerané?

Áno, rada pozerám filmy a seriály. Práve pozerám seriály You (Ty) a RuPaul’s Drag Race. Rada pozerám aj anime, naposledy som videla Record of Ragnarok. Pokiaľ ide o filmy, nedávno sme boli na novom Avatarovi a filme o Whitney Houston, oba filmy boli úžasné.

A čo hudba? Čo ti hrá v slúchadlách?

Takmer všetko. Najradšej mám RnB a hip-hop, ale taktiež sa mi páči pop and reggaeton. Už som hlbšie aj v techne, ale to len preto, že techno je v Európe veľmi populárne a niekedy nemám na výber. (smiech)

Čo hovoríš na slovenskú kuchyňu?

Som veľký gurmán. Milujem slovenské jedlo, ale rada chodím aj do iných reštaurácii v Banskej Bystrici, napríklad do ázijských, indických či na kebab.

Ktoré športy okrem basketbalu rada pozeráš?

Volejbal a americký futbal.


Basketbalistky banskobystrickej Slávie čaká najbližší zápas už v sobotu 18. februára, keď v hale na Štiavničkách privítajú o 18.00 h v rámci nadstavbovej skupiny extraligy o 1. až 4. miesto MBK Ružomberok. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.