V porovnaní s uplynulým týždňom stúpol v Banskobystrickom kraji výskyt ARO takmer o 10 percent a výskyt CHPO až o pätinu. Ešte nepriaznivejšie to vyzerá v medziročnom porovnaní. Výskyt ARO je vyšší o 41,5 percenta a chrípky a jej podobných ochorení až takmer o 90 percent.

Z 13 okresov Banskobystrického kraja sú lokálne epidémie v deviatich, zatvorených je až 17 materských a 16 základných škôl, vyskytli sa 4 nové prípady SARI ((ťažké akútne respiračné ochorenie), z toho je jeden potvrdený prípad pandemickej chrípky A H1N1, ostatní traja pacienti majú potvrdenú chrípku typu A.

foto: il. ©ISIFA/Gettyimages Creative Subscript/

Výskyt pandemickej chrípky hlásili z okresu Banská Bystrica, kde je v Rooseveltovej nemocnici hospitalizovaná 39. ročná žena po cisárskom reze, u ktorej sa prvé príznaky – vysoké teploty bez triašky, zrýchlené dýchanie, zápal pľúc a ďalšie komplikácie, prejavili ešte 7. februára. Lekári zistili aj srdcový nález – ľavostranné chlopňové chyby. Ďalší prípad SARI je z okresu Zvolen – v tamojšej nemocnici leží 82- ročný muž s vysokými teplotami, kašľom a ďalšími príznakmi. Laboratórne vyšetrenia potvrdili chrípku typu A. Vo zvolenskej nemocnici tiež leží 5- ročné dievčatko z Cerova, okres Krupina, ktorú prijali s vysokými teplotami, kašľom, bolesťami hlavy a malátnosťou. Laboratórne výsledky tiež potvrdili vírus chrípky typu A. Na tom istom oddelení zvolenskej nemocnice prijali v pondelok 11. februára aj 7- ročného chlapca z Detvy so 40- stupňovou horúčkou, zvracaním a bolesťami hlavy Aj v tomto prípade laboratórne výsledky potvrdili chrípku typu A.

Respiračné ochorenia či ťažšie prípady, ktoré prešli do chrípky a jej podobným ochoreniam vo veľkom zatvárajú v Banskobystrickom kraji aj školy. Z dôvodu vysokej chorobnosti bolo prerušené vyučovanie dovedna v 33 materských a základných školách v tomto regióne.

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje za celý Banskobystrický kraj, eviduje v absolútnych číslach v 7. kalendárnom týždni celkom 12033 chorých a rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 2918 na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni. Z tohto počtu je 1476 prípadov chrípky, či chrípke podobných ochorení, čo jej chorobnosť 600 prípadov na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni. Epidemiológovia banskobystrického RÚVZ urobili túto analýzu na základe hlásení 65 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 61 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu. Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji v absolútnych číslach opäť hlásia okresy Veľký Krtíš (1505),Rimavská Sobota (1417), Banská Bystrica (1236), ale aj okresy Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Chorobnosť na chrípku je najvyššia v okrese Veľký Krtíš (694), Revúca (259) ale aj v okresoch Žarnovica, Žiar nad Hronom a Banská Bystrica. Epidemiológovia takýto vývoj očakávali a naďalej dodržiavajú prísnu epidemiologickú bdelosť hlavne v súvislosti s výskytom chrípky typu A H1N1.

Počet komplikácií z uvedených ochorení predstavuje v kraji 2,8 percenta. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (151 prípadov), v 106 prípadoch zápalom pľúc a v 82 prípadoch zápalmi stredného ucha. Ochorenia na ARO však tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú – ako v uplynulom týždni, vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov, takmer zhodný počet chorých je aj medzi deťmi základných škôl. Porovnateľný počet chorých je medzi najmenšími deťmi a adolescentmi. Najnižší výskyt je tentoraz medzi seniormi. Podobný trend je aj vo výskyte CHPO s tým rozdielom, že najviac chorých na chrípku je medzi deťmi základných škôl.