Interaktívny rozprávkový svet v Nemeckej, ktorým Horehronie od minulého roka láka návštevníkov všetkých vekových skupín, sa rozšíril o novú rozprávkovú miestnosť. Prvá časť projektu zobrazuje čarovný les plný tajomných bytostí a magických rastlín, zatiaľ čo druhá časť sa sústreďuje na strážcu pokladu v podobe draka.

Prvá etapa opisovaného projektu bola spustená v decembri 2023, a to vďaka spolupráci a finančnej podpore Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja cez členský príspevok v Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE i vkladu samotnej obce Nemecká. Týmto rozvojovým zámerom sa postupne začali zveľaďovať schátrané priestory bývalej obecnej školy.

Nevyužívané priestory budovy sa tak stali miestom Rozprávkového sveta, na ktorom pracovali talentovaní umelci z Centra nezávislého vizuálneho umenia – Um n.o., z Banskej Bystrice, ktorí sa venovali téme čarovného lesa, dominantou ktorého sú bytosti, ktoré v ňom žijú. Okrem toho je táto miestnosť navrhnutá tak, aby v nej bola tma a ľudské oko tak lepšie vnímalo svetelné efekty.

Tí istí umelci pracovali od začiatku roka 2024 na druhej etape projektu, ktorý sa rozprestiera v miestnosti o rozlohe 30 metrov štvorcových. Najväčšou dominantou miestnosti je obrovský drak ležiaci na poklade. Tento drak predstavuje strážcu, ktorý stráži poklady Slovenského rudohoria, teda zlato vyťažené z bohatých baní nášho kraja. Po splnení neľahkej úlohy, ktorá je v miestnosti pre návštevníkov pripravená, sa drak prebudí a bude chrliť dym.

„Samotnej inštalácii interiérových prvkov z polystyrénu, laminátu, spracovanej kameniny a tematickému vymaľovaniu stien, ktoré spoločne umocňujú celkovú atmosféru, predchádzala rozsiahla rekonštrukcia miestnosti. Exteriér miestnosti i samotnej budovy bol rovnako obohatený o dovybudovanie rozprávkovej dedinky pre trpaslíkov, ktorá skrášľuje a dotvára celkový vzhľad vstupu do dračej izby“, uviedla výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Petra Ridzoňová Hlásniková.

Rozvojový zámer v celkovej výške 15 000 € bol podporený Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja (RA BBSK) cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu (OOCR) REGIÓN HOREHRONIE v hodnote  9 000 €, vlastné zdroje poskytnuté zo strany OOCR boli vyčíslené sumou 3 500 € a vklad investora, obce Nemecká, bol vo výške 2 500 €.

,,Mám radosť, že Rozprávkový svet v Nemeckej sa teší záujmu verejnosti – v priebehu pár mesiacov ho navštívilo takmer 700 návštevníkov, najmä rodín s deťmi. Verím, že toto číslo po dnešku ešte narastie. V regióne Horehronie tak k nádhernej prírode, technickým pamiatkam či k možnostiam športového vyžitia pribudlo ďalšie atraktívne miesto, ktoré môže osloviť turistov v každom počasí,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Prevádzka miestnej atrakcie spadá pod správu Tristicko-informačného centra Dolné Horehronie so sídlom v Brusne. Rozprávkový svet je možné navštíviť vo vybrané termíny, a to prostredníctvom rezervačného systému na webovej stránke www.horehronie.sk alebo počas organizovaných výletov s názvom Rozprávkovým Tourbusom za spoznávaním zákutí Dolného Horehronia, ktoré sa konajú každú stredu počas letných prázdnin, na ktoré je tiež potrebné registrovať sa vopred.