V septembri sa svetlá a tiene opäť spoja a premenia centrum Banskej Bystrice na jedinečné svetelné divadlo. Štvrtý ročník Festivalu svetla a tieňa sa bude niesť v znamení témy Bublina a organizátori sľubujú návštevníkom podujatia skutočne netradičné zážitky.

Festival svetla a tieňa vo svojom vlaňajšom treťom ročníku predstavil 23 umeleckých vizuálnych projektov a 7 sprievodných podujatí a zaznamenal výrazný záujem verejnosti o súčasné multižánrové umenie. Len samotného otvorenia festivalu sa zúčastnilo päťtisíc divákov. Celkovo si svetelné umelecké diela pozrelo viac ako 25 tisíc obyvateľov a návštevníkov mesta.

Aj tento rok chce festival inšpirovať, vzdelávať a zabávať širokú verejnosť. Prepojiť svetlom a umením nielen „svetelných fanúšikov“ z radov verejnosti, ale aj umeleckú, vedeckú a odbornú verejnosť. Festival svetla a tieňa sa uskutoční 21. a 22. septembra 2018 v Banskej Bystrici. S hlavným programovým manažérom festivalu, výtvarníkom Lukášom Matejkom hovoríme aj o tom, čo nové prinesie štvrtý ročník tohto jedinečného multižánrového podujatia.

Témou minulého ročníka festivalu bol Časopriestor, štvrtý ročník sa bude niesť v znamení témy Bublina. Čo si pod týmto pojmom „bublina“ môžeme predstaviť?

Je umenie bublina? Sú peniaze bublina? Žijeme v informačnej bubline? Bublinu si vytvárame sami. Ľudia nechcú pravdu. Chcú to, čo za pravdu považujú. Mozog je predurčený držať sa jednej pravdy. Čím je používateľ aktívnejší, tým má väčší počet podobných priateľov. Algoritmy zisťujú, čo máme radi, a servírujú nám to. Bubliny sú prirodzenou súčasťou nášho života… Festival odkryje bubliny vo všetkých možných i nemožných podobách. V bubline je ukryté jeho posolstvo.

Lukáš Matejka je hlavným programovým manažérom festivalu.

Pribudne aj nejaká nová forma svetelného umenia?

Každý rok sa snažíme priniesť do centra Banskej Bystrice niečo nové ako po obsahovej tak aj po formálnej stránke. Tento rok to bude jedinečná, na mieru pripravená holografia na vodnú stenu priamo na Hrone, v spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom. Diváci ju budú môcť vidieť na dočasne uzatvorenom moste k malej železničnej stanici.

Začiatkom júna sa v Banskej Bystrici konalo stretnutie organizátorov festivalu a mladých umelcov z krajín V4. Čo bolo cieľom stretnutia?

Zapojenie mladých umelcov do tvorby medzinárodného festivalu vo všetkých jeho relevantných fázach, po ktorých nasleduje produkcia multi-žánrových predstavení, prednostne vytvorených národnostne zmiešanými tímami. A tiež produkcia svetelných a interaktívnych predstavení s umeleckou hĺbkou so zameraním na časové, priestorové špecifiká a spoločenské otázky v regióne V4 so silným dôrazom na historické dedičstvo a spoločné hodnoty… V prvom rade sa snažíme spolupracovať s formálnymi i neformálnymi platformami umelcov, ktorí sú stále vo fáze štúdia. No nie všetci členovia tímov sú mladší ako 32 rokov, kvôli našej snahe zabezpečiť nielen nadnárodnú tímovú spoluprácu a zdieľanie vedomostí, ale aj výmenu generačných poznatkov. Keďže samotný festival je koncipovaný ako multi-žánrová udalosť, sme schopní spojiť umelcov z rôznych oblastí umenia.

Spoločné vystúpenia často odrážajú súčasný stav spoločnosti a spoločenské problémy…

Každý divák vníma predstavený vyrozprávaný multižánrový príbeh podľa svojej osobnosti. Každé dielo ponecháva otvorenosť pre čiastočne vlastnú interpretáciu ale najmä individuálnu sebareflexiu, ktorá napokon zvyšuje vplyv morálnych hodnôt. Dôraz kladieme na mládež z hľadiska mladých umelcov z regiónov V4, s cieľom pomôcť im získať potrebné skúsenosti pri propagácii vlastnej autorskej práce, zdôrazňujúc tímovú snahu v nadnárodnom prostredí, získavanie zručností, zdieľanie poznatkov, začlenenie a vytváranie sietí počas relatívne veľkej festivalovej produkcie a pripraviť ich na vstup do prostredia umeleckého trhu po skončení štúdia.

Umelci z ktorých krajín sa teda v tomto roku zapájajú do festivalu?

Okrem Slovenska je to Česko, Poľsko, Maďarsko a možno Taliansko, to je však v tejto chvíli ešte s otáznikom. Zaujímavosťou štvrtého ročníka je, že uvedieme projekt videomappingu najmladšieho umelca v doterajšej histórii festivalu, osemnásťročného študenta Filipa Matláka. A bude to jeho prvá veľkoplošná verejná prezentácia. Na tomto projekte pracuje od apríla 2018. Bol si pozrieť Banskú Bystricu, v múzeu zbieral informácie o histórii mesta. Počas celého nasledujúceho obdobia sme mu vytvorili program, aby svoju úlohu úspešne zvládol. Má od nás pomoc po technickej aj po umeleckej stránke.

Aké sprievodné podujatia pripravujete?

Po prvý krát prinesieme formát diskusie, ktorej hostia a téma bude atraktívna ako pre odbornú tak i pre širokú verejnosť a nadšencov. A tiež po prvom festivalovom večeri, v piatok 21. septembra, to bude after party s dídžejmi v bývalom Kine Hviezda, v undergroundových priestoroch Urban spot. Sme veľmi radi, keď sa nám darí vťahovať miestne komunity do diania festivalu a tým im pomôcť zviditeľniť sa, no zároveň sú aj pre nás obrovským obohatením festivalu. Tento rok usilovne pracujeme aj na zlepšení komunikácie s divákmi. Máme super marketingový tím, ktorý sa bude starať o online komunikáciu prostredníctvom našich sociálnych sietí ako aj lokálnych periodík. Určite si nenechajte uniknúť novinky, ktoré nájdete na našom Facebooku či Instagrame a, samozrejme, na festivalovom webe, kde je, mimochodom, aj kompletný archív minulých ročníkov.

Aktuálne informácie o Festivale svetla a tieňa v Banskej Bystrici nájdete na webe svetlo-tien.sk.