Americký futbal si na Slovensku získava svoju popularitu, no stále je v tieni športov ako futbal či hokej. Banská Bystrica však mala v minulosti zástupcu aj v tomto športe. Tím Banská Bystrica Deamons sa spojil v roku 2015 so Zvolen Patriots, ktorých čaká v sobotu domáce 2. kolo najvyššej slovenskej súťaže SFL 7.

Pri tejto príležitosti prijali pozvanie do BB FM rádia hráči Zvolen Patriots – Ivan Rovňan a Dušan Rosenberger, ktorí v rozhovore povedali viac o histórii klubu, práci s mládežou, či americkom futbale na Slovensku ako takom. Témou rozhovoru bolo aj prvé kolo SFL 7, ktoré sa odohralo v Nitre, či nadchádzajúce zápasy druhého kola. Tie sa odohrajú už v sobotu 28. augusta vo Zvolene.

„Americký futbal sa hrá na Slovensku viac ako dvadsať rokov. Postupne vzniklo niekoľko mužstiev, medzi nimi aj Zvolen Patriots a Banská Bystrica Deamons. Na Slovensku sa hrá momentálne súťaž vo formáte sedem na sedem. Približne pred desiatimi rokmi sa začala písať aj história slovenskej reprezentácie. Slovensko zatiaľ odohralo nejakých päť, šesť reprezentačných zápasov v americkom futbale,“ priblížil na úvod rozhovoru hráč a manažér Zvolen Patriots, Ivan Rovňan.

Názov súťaže SFL 7 vychádza z toho, že sa v tejto lige hrá so siedmimi hráčmi na každej strane. Najvyššiu slovenskú súťaž v americkom futbale hrajú okrem Zvolen Patriots aj tímy Nitra Knights, Cassovia Steelers a Žilina Warriors.

V Nitre prehra s domácimi, proti Žiline chýbali sily

Súťaž SFL 7 sa hrá na štyri turnaje. Každý z nich organizuje jeden z tímov. Prvý hrací deň v Nitre nedopadol pre zvolenských patriotov ideálne, keď domácej Nitre podľahli 18:6 a v súboji so Žilinou sa zrodila prehra 8:24.

Dušan Rosenberger, defenzívny lineman Zvolen Patriots, zhodnotil zápasy prvého kola takto: „Musíme si priznať, že Nitra je momentálne top tím na Slovensku. Minulú sezónu hrala aj českú ligu. My máme problém s počtom hráčov. To začalo už pred koronou a korona náš počet hráčov ešte preriedila.  Zápas s Nitrou bol jednoznačný, ale vzhľadom na to, že so Žilinou sme hrali až po Nitre, tak tá Žilina sa trápila a už sa tešíme na odvetu.“

„V skóre vyzerajú tie výsledky drtivo, ale ten americký futbal je v tomto smere dosť krutý. Vzhľadom na únavu v druhom zápase, pretože sa hral pár minút po prvom a súperi boli čerství, tam bolo zopár tých chýb a tá krutosť tohto športu je vidieť na výsledkoch. Aj keď výsledok 6:18 proti Nitre vyzerá ako veľký rozdiel, tak je to v podstate 1:3. My sa ale sústredíme najmä na domáci turnaj, ktorý nás čaká v sobotu,“ doplnil Ivan Rovňan.

Doma s cieľom oplatiť Nitre porážku a využiť výhodu proti Košiciam

Zvolenskí patrioti si budú chcieť napraviť chuť po dvoch prehrách na domácej pôde, kde v sobotu o 11.00 h privítajú mužstvo Nitra Knights a následne sa o 13.00 h stretnú s tímom Cassovia Steelers.

„V prvom zápase by sme chceli Nitre vrátiť porážku. Urobíme preto všetko, čo je v našich silách. Druhý zápas budeme mať s Košicami, ktoré budú v ťažkej pozícii, keďže budú proti nám nastupovať hneď po ich zápase s Nitrou, takže by sme to radi zužitkovali v náš prospech,“ povedal smerom k nadchádzajúcim zápasom Dušan Rosenberger, ktorý zároveň poslucháčom BB FM rádia odkázal: „Touto cestou by sme radi pozvali priaznivcov na naše zápasy. Ak bude mať niekto záujem vyskúšať si tento šport, tak sme tomu otvorení a môže nás kontaktovať na facebookovej stránke Zvolen Patriots.“

Program 2. kola SFL 7 2021 – sobota 28.08.2021

11:00:  Zvolen Patriots – Nitra Knights

12:00: Nitra Knights – Cassovia Steelers

13:00: Zvolen Patriots – Cassovia Steelers

Zápasy sa odohrajú v areáli Strednej odbornej školy technickej vo Zvolene, na ul. J. Švermu 1.

O klube Zvolen Patriots

Okrem aktuálnej sezóny bola v popoludňajšom vysielaní BB FM rádia reč aj o samotnom klube Zvolen Patriots – o jeho vzniku, histórii, zložení kádra či práci s mládežou. „Pár nadšencov sa rozhodlo, že do toho pôjdu, že majú pár základných informácií. Bolo to v roku 2006. Postupne sa bez väčšej základne začal budovať tím, realizačný tím, začali sa hľadať ihriská, kupovala sa prvá výstroj. Postupne sme začali hrávať aj zápasy,“ opísal ofenzívny lineman Ivan Rovňan to, ako prebiehal vznik klubu a zároveň dodal: „Zvolen Patriots boli prví víťazi slovenskej ligy v americkom futbale v sedmičkovej aj v jedenástkovej súťaži. Postupne sa presadili aj ostatné mestá.“

Americký futbal je na Slovensku stále pomerne mladý šport. Aby sa jeho popularita zväčšovala, potrebuje si tento šport nájsť priazeň aj medzi deťmi. „Vzhľadom na to, že je to dosť kontaktný šport, tak s tým bol problém, priniesť mládež k americkému futbalu. Tak prišla asociácia s nápadom založiť niečo ako flag futbal, čo je bezkontaktná forma amerického futbalu. V Bratislave začali s pilotným programom flag futbalu. Podľa toho čo sledujem, tak to tam úspešne rozbehli. My sme chceli pokračovať v ich snahe a rozšíriť to tu. Oslovili sme niektoré základné aj stredné školy, kde boli len pozitívne ohlasy, ale bohužiaľ, stopla nás koronakríza. My dúfame a tešíme sa na to, že od septembra by sme mohli na školách naplno rozbehnúť tento program aj tu,“ povedal na margo práce s mládežou Dušan Rosenberger.

Banskobystrická stopa vo Zvolen Patriots

Pre nadšencov amerického futbalu v Banskej Bystrici je práve Zvolen Patriots geograficky najbližším tímom, ktorému by mohli fandiť, či dokonca zaň hrávať. Aj Banská Bystrica mala v minulosti zástupcu v tomto športe v podobe mužstva Banská Bystrica Deamons. Bystrickú stopu nájdeme aj v súčasnom tíme Zvolen Patriots.

„Tá bystrická stopa v tíme Zvolen Patriots je minimálne polovičná, pretože tento tím vznikol zlúčením pôvodných Zvolen Patriots a Banská Bystrica Deamons. Spojili sme sa čisto z efektívnych dôvodov. Mali sme dva tímy blízko seba, takže tam bola jediná možnosť – postaviť sa silnejším súperom tak, že sa spojíme, dáme dohromady trénerov, dáme dohromady hráčov. Keďže nás zo Zvolena bolo pri tomto spojení trochu viac, tak názov ostal Zvolen Patriots,“ vysvetlil Ivan Rovňan.