Zimná príprava futbalistov FK Dukla Banská Bystrica sa skončila. Počas nej sa tréneri sústredili najmä na zlepšenie efektivity v koncovke, ktorá trápila vojakov v jesennej časti. O dvojmesačnej drine, výborných výsledkoch v prípravných dueloch a zmenách v kádri sme sa porozprávali s hlavným trénerom Ľubomírom Faktorom.

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica vs. FK Poprad - 30.01.2016 - Banska Bystrica
Tréner Faktor je s priebehom zimnej prípravy spokojný

Zimná príprava je za nami. Ako ju hodnotíte?

„Príprava v domácich podmienkach bola kvalitná a splnila svoj účel. Mali sme tu množstvo hráčov, ktorých sme si potrebovali odskúšať, k čomu dobre poslúžilo až dvanásť prípravných duelov. V tréningoch a následne aj v zápasoch sme sa snažili zamerať na premieňanie gólových šancí, ktoré nás na jeseň trápilo.“

Dukla z dvanástich prípravných duelov vyhrala desať a v dvoch sa zrodila remíza. Čomu pripisujete takú skvelú bilanciu?

„Táto úspešná štatistika sa odrážala z kvalitnej práce na tréningoch. V dueloch sme následne hrávali kombinačnú hru po krídlach a kládli sme dôraz na efektivitu v koncovke. To nám v príprave vychádzalo.“

Nebojíte sa, že po výborných výsledkoch v príprave príde v lige tzv. „bolenie brucha“?

„Hovorí sa to. Ale ja verím chlapcom, že budú pokračovať v trende, ktorí sme nasadili a bude sa im strelecky dariť aj v ligových stretnutiach.“

Z kádra odišlo desať hráčov, naopak prišlo osem futbalistov. Ako ste spokojný so zložením tímu?

„Stavba kádra je v poriadku. Niektorí hráči prišli, iní ich zas nahradili. Všetkých prichádzajúcich hráčov sme mali v hľadáčiku a dobre sa ukázali v príprave. Je to adekvátne doplnenie.“

Výrazne sa pozmenila hlavne obrana. V nej sa predstavia Holanďan Memič či Grék Pantidos. Ako by ste ich charakterizovali?

„Stopér Memič mal byť základným pilierom našej defenzívy, žiaľ, pred pár dňami absolvoval operáciu slepého čreva a uvidíme, ako dlho bude chýbať. Na jeho miesto sme priviedli Gréka Nikolaosa Pantidosa. Ten sa pripojí k tímu len dnes a uvidíme, ako sa bude ukazovať v tréningovom procese a v zápasoch. Na sobotu s ním ešte nebudeme môcť počítať.“

Z klubu naopak odišla defenzívna opora, bývalý slovenský reprezentant, Marián Had. Neuvažovali ste s ním o predĺžení zmluvy?

„Mariánovi skončila zmluva a po vzájomnej dohode sme sa rozhodli túto spoluprácu nepredĺžiť.“

Môžeme očakávať ešte nejaké posily či odchody?

„Nové posily už neočakávame. Naopak opustiť by nás moli jeden až dvaja hráči v rámci hosťovania. Momentálne však máme dosť zranených, takže počkáme, ako sa vyvinie situácia a potom sa rozhodneme.“

V príprave žiaril gólostroj Vila, takisto sa dobre ukazoval aj Garagič s Válovčanom. Myslíte si, že tento útočný trojlístok dokáže Dukle vystrieľať 6. miesto a teda boj o postup do Fortuna ligy?

„Príprava je len príprava. Ako sa vraví, až súťaž preverí ich kvality a formu. Ja ale verím, že sa im bude dariť.“

Už v sobotu vás čaká prvý jarný ligový duel. V rámci 19. kola privítate Duslo Šaľa. Aký duel očakávate?

„Súpera dobre poznáme. Na jeseň sme u nich prehrali 1:2 a určite to ani teraz nebude ľahký zápas. My budeme chcieť hrať svoju kombinačnú hru. Veľkú úlohu ale zohrá aj terén a počasie. Ideme si však po tri body!“

Odohraté prípravné zápasy

Futbal - FK Pohronie Ziar nad Hronom Dolna Zdana vs. FK Dukla Banska Bystrica - 20.02.2016 - Ziar nad Hronom
Dukla bude chcieť vo vynikajúcich výsledkoch z prípravy pokračovať aj v ligových stretnutiach

Futbalisti Banskej Bystrice odohrali v príprave dvanásť priateľských duelov. V nich dosiahli vynikajúcu bilanciu, keď vyhrali až desať zápasov, v dvoch sa zrodila remíza s celkovým skóre 43:9. Najlepším strelcom bol trinásťgólový útočník Belmin Vila.

FK Dukla Banská Bystrica vs. TJ Družstevník Veľké Ludince 6:0 (4:0)

Góly: Poliačik 2, Pančík, Kostadinov, Garagič, Vila

FK Dukla Banská Bystrica vs. BMTE-Újbuda FC 3:3 (2:2)

Góly Dukly: Vila (11m), Poliačik, Garagić

MFK Dolný Kubín vs. FK Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:1)

Gól: Snitka

MŠK Rimavská Sobota vs. FK Dukla Banská Bystrica 1:8 (0:4)

Góly Dukly: Vila 3, Kostadinov 2, Garagić, Chupáč, Kurák

FK Dukla Banská Bystrica vs. FK Poprad 1:0 (1:0)

Gól: Pančík

Teplička vs. Dukla 1:5 (1:1)

Góly Dukly: Rejdovian, Garagić (11m), Válovčan, Chupáč, Kostadinov

Zvolen vs. Dukla 1:1 (0:1)

Gól Dukly: Snitka

Dukla vs. Liptovský Mikuláš 1:0 (1:0)

Gól Dukly: Pančík (11m)

Spišská Nová Ves vs. Dukla 0:6 (0:3)

Góly Dukly: Chupáč, Urgela, Garagić, Kurák, Vila 2

Dukla vs. Čadca 6:1 (4:0)

Góly Dukly: Vila 4, Snitka, Kostadinov

Dukla vs. Pohronie 1:2 (0:1)

Góly Dukly: Válovčan, Garagić

Nové Zámky vs. Dukla 1:3 (1:2)

Góly Dukly: Vila 2, Garagić

Káder futbalistov FK Dukla Banská Bystrica pred jarnou časťou sezóny 2015/2016

Príchody: Nikolaos Pantidos (FC Panionios G.S.S.), Haris Memić (RKVV DESO Van der Horst), Juraj Chupáč (TJ Tatran Krásno n. Kysucou), Filip Ungar (FC ViOn Zlaté Moravce), Mário Kurák (MFK Skalica), Pavol Poliaček (TJ Stráža), Faris Handžić (KVC Westerlo), Martin Válovčan (MFK Žarnovica)

Odchody: Ján Polóny, Jozef Rejdovian (FC ViOn Zlaté Moravce), Michal Šufliarsky, Július Gombala (ukončenie hosťovania), Milan Nikolić (Global FC), Dejan Peševski (FO ŽP Šport Podbrezová), Momir Zečević (FK Slavija Sarajevo), Viktor Lekaj (NK Neretvanac Opuzen), Belmin Mazić (NK Slaven Živinice), Marián Had (nepredĺženie zmluvy, hľadá si klub)

Brankári: Peter Boroš, Andrej Maťašovský, Christian Faltáni

Obrancovia: Gabriel Snitka, Saša Savić, Haris Memić (Hol.), Juraj Chupáč, Erik Gaško, Miroslav Neušel, Michal Vodecký, Filip Ungar (Srb.), Nikolaos Pantidos (Gré.)

Stredopoliari: Michal Pančík, Ľubomír Willwéber, Tihomir Kostadinov (Mac.), Mário Kurák, Pavol Poliaček, Tomáš Zázrivec, Denis Urgela, Faris Handžić (Srb.), Eldar Bašović (BiH)

Útočníci: Martin Válovčan, Belmin Vila (BiH), Haris Garagić (Rak.)

Realizačný tím: 
Tréner: Ľubomír Faktor
Asistenti trénera: Peter Venglarčík, Norbert Juračka
Kondičný tréner: Miroslav Okáľ
Vedúci mužstva: Ivan Šimko
Lekár: Peter Straňák
Masér: Filip Sobotník

Ako by mohla vyzerať zostava na prvé jarné kolo

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica vs. FK Poprad - 30.01.2016 - Banska Bystrica
Brankárskou jednotkou aj v jarnej časti bude Peter Boroš

Počas prípravy sa v kabíne vystriedalo viacero hráčov. Aj na jar by mal plniť pozíciu brankárskej jednotky dlhoročná opora Peter Boroš. Na lavičke bude pripravený spoľahlivo chytajúci Andrej Maťašovský. V obrane nastali najväčšie zmeny. Kraje defenzívy budú patriť Savičovi a Snitkovi. Do základu sa počíta s novými posilami Chupáčom a Memičom. Holandský stopér Memič je ale po operácií slepého čreva, takže nejakú dobu bude mimo hry. Zranený je takisto Srb Filip Ungar, ktorý už ale trénuje individuálne a budúci týždeň by sa mohol pripojiť k tímu. Jeho miesto by mohol zaujať Grék Nikolaos Pantidos. Ten sa k tímu pripojil iba dnes, takže chvíľku potrvá, kým sa zoznámi s mužstvom. V zálohe by mal opäť patriť k oporám Willwéber, ktorý ale proti Šali kvôli trestu za päť žltých kariet nenastúpi. V prvom jarnom kole sa nepredstaví ani nová posila Pavol Poliaček, ktorý má problémy so zadným stehenným svalom. Chýbať naopak nebude  veterán Michal Pančík. O zostávajúce miesta sa pobijú Kostadinov, Kurák, Zázrivec, Handzić a Urgela. Útok by mal ťahať trinásťgólový strelec z prípravy Belmin Vila. Takisto sa v dobrom svetle ukazovala aj dvojica Garagič a Válovčan.

V poslednom prípravnom stretnutí v Nových Zámkoch nastúpili vojaci v takomto zložení: Boroš (46. Maťašovský) – Savić, Chupáč, Memić, Snitka, Pančík, Poliaček (46. Handžić), Válovčan (87. Urgela), Kurák, Kostadinov, Vila (46. Garagić)

Dukla sa chce na jar dostať do top 6

Rovnako ako v minulom ročníku má základná časť DOXXbet ligy na programe dvadsaťdva kôl. Šesť najlepších mužstiev z každej skupiny (západ, východ) postúpi do dvanásťčlennej celoslovenskej nadstavbovej časti. Tam každý odohrá dvanásť zápasov (systém doma – vonku). Víťazné mužstvo postúpi priamo do Fortuna ligy. Tímy od 7 – 12. miesta sa nespoja do celoslovenskej nadstavbovej časti. Odohrajú desať kôl, pričom oproti skupine bojujúcej o postup sa im do tabuľky bude započítavať aj 22 stretnutí zo základnej časti. Posledné dve mužstvá automaticky zostúpia. Futbalisti Dukly sa po 18. kolách nachádzajú na 9. priečke s trojbodovou stratou na šiestu Nitru. Podľa slov trénera Faktora budú vojaci bojovať o top šestku a spravia všetko pre to, aby sa tam dostali. V štyroch kolách základnej časti ich čakajú domáce súboje so Šaľou a Sereďou, von sa predstava v Nitre a v Novom Meste nad Váhom.

Už zajtra v sobotu 5. marca Dukla odohrá prvý duel v jarnej časti DOXXbet ligy skupiny západ. Na Štiavničkách privíta súpera zo Šale. Úvodný výkop je naplánovaný o 14.30 hod.

Tabuľka DOXXbet ligy skupiny západ 2015/16 po jesennej časti

1. FK POHRONIE Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 18 11 3 4 25:18 36
2. TJ ISKRA Borčice 18 11 2 5 37:18 35
3. MŠK Žilina B 18 7 7 4 32:25 28
4. AFC Nové Mesto nad Váhom 18 8 4 6 22:18 28
5. ŠKF Sereď 18 8 3 7 20:23 27
6. FC Nitra 18 8 2 8 35:25 26
7. OFK Dunajská Lužná 18 7 4 7 23:28 25
8. ŠK Slovan Bratislava futbal B 18 7 3 8 31:35 24
9. FK Dukla Banská Bystrica 18 7 2 9 18:23 23
10. FK Slovan Duslo Šaľa 18 6 1 11 21:34 19
11. ŠK SENEC 18 5 3 10 24:32 18
12. FC Spartak Trnava B 18 6 0 12 13:22 18