Mnohí Banskobystričania už vedia, že do nášho mesta sa po troch rokoch vracia kníhkupectvo Artforum… a tešia sa z toho. Nové Artforum sa otvára vďaka mladým banskobystrickým kultúrnym nadšencom, čo dokazuje, že kvalitná literatúra nestratila v meste pod Urpínom svoje publikum, len dočasne svoje miesto.
Jedným zo zakladateľov Artfora, ktoré svoje dvere na Dolnej ulici 48 otvorí v stredu 11. novembra, je Slavo Sochor. Hovoríme s ním aj o tom, čo sa v ten večer v novom kníhkupectve udeje.
Chodievate do Artfora častejšie ako do iných kníhkupectiev?
Dnes už definitívne áno, jedno Artforum totiž otvárame! Ale nemôžem povedať, že do iných kníhkupectiev nechodím, práve naopak. Študujem v Bratislave a počas dní, čo som tam, sa snažím zastaviť aspoň raz v nejakom väčšom kníhkupectve. Teraz najmä kvôli prehľadu, predtým asi kvôli tomu, že ma knihy fascinujú ako médium, ktoré môže byť umeleckým dielom nielen po textovej stránke. A to ho môže posunúť ďalej aj v boji s rôznymi elektronickými platformami.
Chýbalo vám v Bystrici Artforum, keď ho pred tromi rokmi zatvorili?
Samozrejme, že chýbalo, nič podobné tu potom nebolo. To je jeden z motívov, prečo sa pokúšame priniesť ho opäť do Banskej Bystrice. Ale aby som to uviedol na správnu mieru. Pozrite, Artforum prináša množstvo kvalitnej literatúry, no keď sa prizriete bližšie, tieto knižky sa dajú nájsť skôr či neskôr aj vo väčších kníhkupectvách. Jeho úlohu skôr vnímam v tom, že robí tieto knižky menej neviditeľnými, viac komunikuje. Rozdiel nie je ani tak v knihách, ako v špecifickom prístupe. Tento prístup z Bystrice spolu s Artforom vymizol.
A pomysleli by ste si vtedy, pred tromi rokmi, že raz budete práve aj vy stáť pri zrode „nového“ Artfora?
Pamätám si na onen deň. Stál som v tom preplnenom kníhkupectve, rozprával som sa s kamarátkou, že prečo to končí, ale… nie, toto by mi asi nenapadlo. Napokon, vtedy sa nezdalo, že je šanca na záchranu.
Kto a kedy prišiel s touto myšlienkou?
Bolo to niekedy koncom minulého roka, tuším boli Vianoce, keď ma oslovil kamarát Rado Sloboda. Jeho nápad vrátiť do Banskej Bystrice Artforum bol vtedy niekde medzi veľmi šľachetnou ambíciou a peknými slovami do vetra. Som rád, že sa nám podarilo prikloniť sa k tej prvej z možností.
Takže od nápadu po realizáciu uplynul takmer rok…
Áno, stihli sme to za necelý jeden rok, no najmä posledné mesiace sme sa tomu venovali intenzívne. Nešlo by to však bez ľudí, ktorých sme oslovili a oni prijali túto výzvu s nami. Bystrické Artforum je záležitosť asi o desiatich vzácnych ľuďoch, ktorí prispeli svojou osobnou investíciou, a to zďaleka nehovorím iba o peniazoch.
A prečo práve kníhkupectvo a nie napríklad rýchle občerstvenie či pohostinstvo?
Podobné otázky sme dostávali za posledné mesiace často. Odpoveď na ňu je prozaická: Lebo sme chceli otvoriť Artforum. Hoci vôbec nespochybňujem prínos pohostinstiev či kaviarní, všetci tam veľmi radi chodíme, tvoríme a pracujeme. Povedané jazykom stravníkov, to, čo chceme ponúknuť my, nakŕmi skôr dušu.
Kníhkupectvo je viac útulné ako priestranné, cca koľko titulov ponúkate?
Napokon sme radi, že Artforum, bude v takom útulnom priestore. Idea sprostredkovať publiku úzky kontakt s literatúrou nadobúda na Dolnej 48 praktické rozmery. Ťažko to odhadnúť presne, ale kníhkupectvo by malo obsiahnuť zopár tisíc titulov, plus nejakú kvalitnú hudbu a filmy. Čo sa nezmestí, to dovezieme!
Čo teda, okrem kníh, samozrejme, nájdu návštevníci v Artfore?
Ako som už spomenul, momentálne sa snažíme dbať o selekciu hudby a filmov. Dnes, keď sa hudba distribuuje aj v nehmotnej podobe, chceme dať dôraz predovšetkým na podporu domácej scény. Časom pribudnú aj pravidelné podujatia, čítačky, diskusie a tak ďalej.
Čo by ste odporučili čitateľom z aktuálnej ponuky vydavateľstva Artforum?
Pre mňa je stále aktuálna kniha Martina M. Šimečku Džin a som veľmi rád, že jej autor bude stáť pri znovuotvorení Artfora v Banskej Bystrici. Už teraz sa však zdá, že vydavateľstvo Artforum prinesie na knižný trh do Vianoc ešte niekoľko múdrych a pekných kníh.
Spomenuli ste účasť Martina M. Šimečku na otvorení Artfora. Aký program na tento večer chystáte?
Okrem toho, že 11. novembra symbolicky vdýchneme život kníhkupectvu, v tento večer sa u nás udeje aj krst slovenského prekladu knihy Tony Judta Penzión spomienok. Kníhkupectvo ako aj knižku do života uvedú prekladateľka Julia Sherwood a spomínaný Martin M. Šimečka. Bystrickou sudičkou nášho kníhkupectva bude kunsthistorička, pani Klára Kubičková, ďalšia osobnosť, ktorú si nesmierne vážime.
Môže sa otvorenia zúčastniť aj verejnosť?
Ako inak!? Tí, čo to nestihnú, alebo sa nepomestia v stredu večer 11. novembra do kníhkupectva, môžu prísť hneď na ďalší deň, kedy začíname s bežnou prevádzkou. Nechceme byť iba obchod, ale ako napovedá názov kníhkupectva, budeme aj fórum, samozrejme, otvorené pre všetkých.