Už dávno, a čím ďalej tým viac, sa spoliehame na to, že všetko nájdeme na internete. Určite? Google si síce všetko pamätá, no poskytne nám aj duševnú pohodu? Alebo sebavedomie či sebadôveru?

„Vlastnú sebadôveru podporíte hľadaním spôsobu, ako si dovolíte robiť to, čo vás podporí a posilní. Pravidlo je jasné: Nevymieňať skutočné JA za ilúziu nejakej masky, roly, pózy. Keď sa zapredáte, strácate seba. Keď neviete, kým ste, nemôžete byť sebaistí,“ hovorí Janette Šimková, priekopníčka life koučingu na Slovensku, ktorá počas svojej trinásťročnej praxe pomohla mnohým ľuďom zmeniť pohľad na život.

Somzrejme, aj o life koučingu a iste aj o Janette Šimkovej sa dočítame na internete. No nájdeme tam aj to, čo sa jej vybaví pri slovách dážď, gýč alebo klebety? Nie. Ale prezradí to naša Abeceda Janette Šimkovej. Najskôr si však predstavíme jej novú knihu receptov na duševnú pohodu Takto sa to podarí (Slovart, 2021). Janette v nej ponúka 33 receptov v piatich tematických kapitolách ako aj osem druhov praktických cvičení. Sú to recepty na pozitívne vyžarovanie, posilnenie vnútorných zdrojov, vyladenie zručností, na naplnený život a… bonusový recept na život bez receptov. Praktické cvičenia sú zamerané napríklad na tréning predstavivosti či rozvíjanie kvalít emočnej inteligencie.

Životná a vzťahová koučka, mentorka a supervízorka Janette Šimková má odkoučovaných viac ako tritisíc hodín! Netají, že koučuje s nadšením, lebo, rovnako ako Richard Bach verí, že „každý problém v našom živote v sebe nesie dar – ale takto musíme uvažovať na začiatku, inak tento dar nikdy neobjavíme”. A ešte dodáva, že nikdy nie je neskoro hľadať začiatok.

Kniha Takto sa to podarí je štvrtou knihou Janette Šimkovej. Tu je niekoľko ohlasov na ňu:

„Tak ako správny receptár, ani túto knihu pravdepodobne neprečítate za niekoľko večerov, ale pekne si budete vyberať, na ktorý recept máte práve chuť, po akej strave vaša duša prahne, a ten si potom vychutnáte naplno. Recepty sú vyskladané s precíznosťou vlastnou šéfkuchárke Janette Šimkovej, sú plné múdrosti a skúseností, ako žiť skutočne kvalitný a naplnený život.“ MUDr. Zuzana Pitoňáková, všeobecná lekárka a priekopníčka psychosomatickej medicíny na Slovensku

„V dnešnej uponáhľanej dobe je náročné zastaviť sa. Vedome venujeme čas starostlivosti o svoje telo, no poväčšine ostávame na povrchu. Zabúdame sa starať o svoje vnútro, ktoré formuje náš život. Berieme ho ako menej podstatné. Táto kniha vás možno presvedčí o opaku.“ Natália Pažická, environmentálna aktivistka

„Kráčať niekedy vpred znamená zostúpiť najprv do hlbín. Odhaliť aj najzabudnutejšie zákutia a naučiť sa pracovať nielen s vlastnou fyzickou, ale aj mentálnou a emociálnou výbavou a spiritualitou. Nájdime a zamilujme si samých seba a ak budeme chcieť, dokážeme aj divy! Janette Šimková rozhodne patrí najkvalifikovanejším, najľudskejším a najláskavejším mentorom a sprievodcom touto cestou, akých poznám.“ Miriam Bartošová, šéfredaktorka a vydavateľka

Abeceda Janette Šimkovej

Janette, rodáčka z Lipovej v okrese Nové Zámky, sa riadi krédom: Všetci sme anjeli s jedným krídlom. Ak chceme lietať, musíme sa objať… Ja rada náruč otváram, aby som človeku ukázala, že môže s odvahou rozťahovať krídla.

Slová do tejto abecedy boli vybrané spontánne, bezprostredne. A Janette rovnako spontánne a bezprostredne na ne odpovedala. Lebo ona už taká je. Medzi slovami a písmenkami nájdete aj niekoľko tipov z receptov v Janettinej knihe Takto sa to podarí, ktorú môžete vyhrať v našej súťaži.

Absencia

Vybavilo sa mi, že ju najviac pociťujem pri neprítomnosti niektorých kľúčových hodnôt. Napríklad empatie. Online svet ju požiera. Doplácame na to, nedostatok empatického prijatia z nás robí bezohľadnejších ľudí.

Benevolencia

Hodnota, ktorá má byť nepretržite prítomná v každom vzťahu, v užšom aj širšom. Vďaka láskyplnosti a zhovievavosti sú z nás ľudia s otvoreným srdcom, ktorí prispievajú k tomu, že je svet lepším miestom na život.

Cukráreň

Miesto, kde si dovolím odložiť zlovestné mýty o cukre bokom a užívam si pochutnávanie na karamelových veterníkoch, ktoré mám rada.

Dážď

Dôvod obuť si gumáky a ísť pohľadať kaluže. Radosť, lebo v našom sade bez studne polieva stromy. Vyumývaný balkón a osviežené bylinky. Čas s knihou v mojom vankúšovom kúte.

Recept na pozitívne sebectvo

Najlepšou ochranou pred zneužívaním a využívaním inými je zdravá sebaúcta, ktorá je v strehu a nedá sa zmanipulovať myšlienkou, že musí stále dávať, aby získala lásku. Sebaúcta nestojí na tom, aby svoju hodnotu získavala neustálym odovzdávaním niečoho. Sebaúcta pracuje s vedomím vlastnej hodnoty aj tým, že sa riadi princípom:

  • Tvoje potreby a pocity sú dôležité.
  • Moje potreby a pocity sú dôležité.
  • Obaja si zaslúžime, aby sa s nami zaobchádzalo dôstojne a s rešpektom.

Enfant terrible 

Vnímam deti s výbavou „postrach Denis“, že majú nedostatok lásky, nehy, prijatia a akceptácie ich jedinečnosti. V dospelosti sa budú musieť o svoje zranené vnútorné dieťa postarať a hojiť ho.

Fotografia

Milujem svoju obrazáreň spomienok. Fotím niečo každý deň. Obrázky potom triedim a usporadúvam tak, aby mi poslúžili v náročných časoch ako bezpečné miesto, kde sa schovám a prečkám.

Gýč

Niektorý mi príde hodný obdivu, lebo aj to je kreativita, stvoriť niečo, nad čím budeme ohŕňať nosom a polemizovať o jeho hodnote.

Hudba

Najlepší nástroj na uvoľnenie napätia a pozdvihnutie nálady. Pre mňa „univerzálny vyprošťovák“ Štyri ročné obdobia od Vivaldiho.

Choroba

Strach a obavy o starnúcich rodičov. Varovanie pre mňa, nech udržiavam svoje telo v dobrej fyzickej, mentálnej, emočnej a duševnej kondícii.

Recept na odvážny strach

V protiklade k strachu stojí autenticita – život bez predstierania. Z toho, ako konáte, vyplýva váš postoj k sebe samému. Mohol by znieť takto dajako: „Som, kto som – o nič viac, ani o nič menej. Toto som ja, nie som niekto iný.“ V protiklade k strachu stojí autenticita – život bez predstierania. Je to oslobodzujúce a sebapodporné. Premietne sa to do kvality vášho prežívania a fungovania.

Ideál

Celý môj život je plný ideálov. Som idealistka a verím, že sa vieme nastaviť na to, aby sme očakávali od druhých len to najlepšie. Keď si uvedomíme, že každý robí v danej chvíli to najviac, čo dokáže a vie s tým, čo má k dispozícii, sme súcitnejší, láskyplnejší a veľkorysejší. Môžeme byť anjelom. Tak pre seba, ako aj pre iných.

Joga

Práve ju naplno zažívam so skvelou učiteľkou Sandrou Vychlopenovou, ktorá mi ukázala pravý význam jogy v spojení intelektu a tela, vonkajšieho prostredia s vnútorným, duchovného sveta s hmotným a dávnych dôb s našim moderným vekom.

Klebety

Dávam si veľký pozor, aby som neklebetila a priznávam, občas zhreším. V klebete býva ukrytého veľa hodnotiaceho a kritického, a to od seba ľudí vzďaľuje.

Les 

Miesto, kde sa snažím každý deň ujsť, aby som povolila tlakový ventil. Behám v ňom, objímam stromy, meditujem a nasávam energiu, ktorej sa nič nevyrovná.

Mama

Najdôležitejší vzťah v mojom živote, moja láska, moja veľká učiteľka, moja hrdinka.

Recept na pohodu a radosť

To, či sa vo svojom živote cítite dobre alebo zle, nezávisí od vonkajšieho sveta, ale od vás samých. Nastavte si okolnosti tak, aby bolo pre vás čo najjednoduchšie cítiť sa dobre a zložité cítiť sa zle. Tým si život dokážete uľahčovať a vedome ho žiť s ľahkosťou a radosťou.

Nedokonalosť

Naučila som sa s ňou žiť a prijať samú seba so všetkými svojimi tieňmi a démonmi.

Obavy

Vďaka naučenému optimizmu (technika z pozitívnej psychológie) sa mi mnohé darí rozpúšťať a katastrofické scenáre v zárodku spacifikovať.

Prekvapenie 

Milujem ich a snažím sa pravidelne prekvapovať samú seba, nech sa nezabudnem spontánne tešiť.

Rozprávky

Nutnosť na prežitie. V ich klišé sú odveké pravdy, ktoré nám ukazujú, ako víťazí láska a dobro.

Smiech

Liek na všetko (takmer). Vyznávam zásadu, že aj keď je zle, treba si nájsť dôvod na úsmev, lebo vtedy hlava oddiali poplach.

Tanec

Niečo, čomu sa túžim na staré kolená väčšmi venovať. Metaforu tanca často používam, keď sprevádzam partnerov, ktorým sa rozhodil spoločný rytmus a prechádzajú vzťahovou krízou.

Únik

Niekedy si ho vyberiem a dám sa na ústup, než by som utrpela fatálne straty. Pred tými deštruktívnymi sa mám na pozore, lebo nie je nič horšie, ako podliezť svoju sebahodnotu a sebaúctu.

Vrásky

Zvykám si na ne, už mi pribúdajú. Láskyplne ich ráno a večer pohladkám. Tie „úsmevové“ volám moje čarovné pavučinky.

Xenofóbia

Paradox, ako v multikultúrnom svete chorobný strach z cudzieho stále ohrozuje ľudí, spoločnosť, budúce generácie. Ťažko mi je na duši, koľko rasistických prejavov bežne zažívame (aj od politikov), a to si hovoríme vyspelá spoločnosť. Žiaľ, história nás nedokázala naučiť vážiť si synergiu.

Zrkadlo

Dôvod zastaviť sa, usmiať sa na seba a oceniť na sebe niečo. Vďaka za to, že toho, navzdory veku, nachádzam na sebe čoraz viac.

Recept na život bez receptov

Pozor na kritický hlas svojho ega. Môže sa mýliť a huckať vás proti sebe. Netreba mu absolútne veriť. To, čo treba, je správať sa za každých okolností k sebe súcitne a vľúdne. Majte sa radi a správajte sa k sebe tak, ako by sa správal človek, ktorý vás hlboko miluje. Naučte sa to. Potrebujete to na to, aby ste si vybudovali zdravý vzťah k sebe. Potom si budujete naplnené a rovnocenné vzťahy s ostatnými. To vás robí šťastnými a spokojnými.

Súťaž!

Do súťaže o knihu Takto sa to podarí (Slovart, 2021) sa môžete zapojiť do piatka 9. júla 2021  na Facebooku BBonline.sk. Knihu pošleme dvom vyžrebovaným výhercom alebo výherkyniam.