Po dlhých týždňoch sa pomaly vraciame do „normálneho“ života. Je toho veľa, čo nám vírus menom „Covid-19“ zmenil.  Medzi iným, priznajme si to, aj našu hmotnosť.

A preto „je najvyšší čas vytiahnuť hrnce, začať variť polievky“. Polievky, od ktorých sa chudne. Je to nielen dobrá rada, ale zároveň aj názov knihy EmyEmmy Tekelyovej.  A o tom, že nie je polievka ako polievka, hovorí Emma Tekelyová aj v našom rozhovore.

Koronavírusová epidémia nám obrátila život naruby. Karanténa, izolácia…Do bežného života sa mnohí či mnohé z nás vraciame s kilami navyše.  Podarilo sa aj vám pribrať?

Všetci sme sa zastavili a čakali zavretí  doma. Bolo to niečo, čo sme ešte nezažili. Našťastie, bývame na vidieku, máme troch psov, tak v rámci karantény sme pobyt doma kompenzovali dlhými prechádzkami v lese.

Robili ste s Emou počas karantény pre svoje zdravie, postavu aj pohodu niečo iné alebo niečo viac ako inokedy?

Áno, každý deň sme varili a piekli! (Smiech.) Lebo keď je človek doma v teplákoch a po ruke má chladničku, zabáva sa aj jedlom. Ale pristupovali sme k tomu uvedomelo, s dávkou disciplíny.

Vyzeráte skvelo, krásne, štíhlo. Je to tak vždy, alebo mávate aj horšie chvíľky, keď je vám úplne jedno, čo a koľko zjete?

Neuznávame diéty. Ak sa aj dostavia neovládateľné chúťky, tak zhrešíme… Ale  v zásade sa držíme hesla „sme to, čo jeme“. V móde aj v životospráve platí, že krása je v jednoduchosti. Čím jednoduchšie sa stravujeme, tým sa cítime ľahšie, máme lepšiu kondíciu aj líniu.

Pečiete sladkosti, od ktorých sa nepriberá, varíte polievky, od ktorých sa chudne… Stačí to? Netreba k tomu aj behať, cvičiť?

Hýbať sa treba! Ale nie tak, že ideme vypustiť dušu. Telo a psychika sú spojené nádoby, jedno bez druhého nefunguje. Joga, kalanetika, beh striedaný s chôdzou, bicykel, plávanie… To je taká naša pätica, samozrejme, každý deň niečo iné, podľa nálady, nie päťboj. Ten výsledný pocit energie a radosti je úžasný.  S naším stravovaním je to rovnako, musí nám pomáhať cítiť sa fit.

Recepty na polievky, od ktorých sa chudne ste vo februári vydali v rovnomennej knihe. Prečo práve polievky?

Keď minulý rok odborníci v USA nazvali polievku „nová šťava“, ktorá  pomáha schudnúť a omladnúť, zhíkli sme „Američania objavili teplú vodu!“ My totiž účinky polievok poznáme roky. Emka chodila do školy do Viedne vlakom a každý večer prišla domov s jedinou vetou. Máme polievku? A tak nám recepty pribúdali. Na to, že polievková strava robí s telom zázrak, sme prišli postupne. Keď robila hostesku na svetovej výstave v Hannoveri, po pol roku na bufetovej strave nabrala osem kíl. Doma sa vrátila k polievkovej strave a faldíky išli dole bez diéty.

Vzťah k polievkam máte od detstva? 

Moja babka hovorievala, polievka je grunt a mäso špunt. Presne vedela, ktorá polievka čo lieči, čomu pomáha podľa sezóny, aký neduh odstráni. Znie to ako príbeh z vidieka, ale babka bývala v Bratislave. Cez týždeň, keď nebol čas stáť pri sporáku a vymýšľať obed, bývala u nej polievka hlavným chodom. Ako dieťa som ju nazývala teplá voda. A vôbec som ju nemusela.

Ako sa dá chudnúť s polievkami a ako na polievku reaguje naše telo? 

Všetci sa dnes čudujeme, prečo máme na sebe viac tuku a v sebe viac nervozity, prečo sa kilá na nás lepia a nejdú dolu. Odkedy sme sa totiž začali klaňať fast foodu, na polievky sa zabudlo. Pritom  je to najzdravšie jedlo na svete. Prečisťuje črevá, podporuje spaľovanie tukov, zrýchľuje metabolizmus, prekrvuje organizmus, rozprúdi lymfatický systém a detoxi organizmu. Ja osobne som to zistila, keď som začala variť polievky mojej Emke. A nedávno, počas turistického výletu do Londýna, kde namiesto bagetérií pribúdajú polievkárne, som získala úplne rukolapný dôkaz  Za desať dní som sa zbavila brucha, s ktorým som dlho bojovala. Nesúhlasím už s nariekaním, že kilá sú záležitosťou veku, je to vec stravovania.

Lenže, ako hovoríte, nie je polievka ako polievka. Bez čoho sa polievka na chudnutie nezaobíde?

Polievka musí obsahovať všetky potrebné živiny pre telo a zároveň menej kalórií ako hlavné jedlo. Tak sa zníži kalorický príjem a telo siahne na tukové zásoby.  V každom recepte sú však okrem hlavnej potraviny vybrané prísady, ktoré pomáhajú rozpúšťať tuky. Sú to bylinky, koreniny, kombinácie ingrediencií.

Aké polievky odporúčate či neodporúčate na leto?

Naše babky sa asi v hrobe obracajú, lebo je polievka je módny trend a ideálne je začať s ňou nie v zime, ale práve teraz v lete. Odborníci ju uznali za plnohodnotné hlavné jedlo. Ale pozor! Neplatí to pre polievky s cestovinami a knedličkami, zahusťované múkou, plnotučné, smotanové, mastné s klobásou, desiatové, instantné a konzervované. V našej knihe je tridsaťtri polievok, od ktorých sa chudne. Už totiž nestačí jesť jednu tukožrútsku ako pred dvadsiatimi rokmi, treba ich striedať.

Čo by ste ešte odkázali ženám a dievčatám, ktoré chcú schudnúť, ako sa vraví,  do plaviek?

Je najvyšší čas vytiahnuť hrnce a začať variť polievky.  My dve ručíme za to, že polievková strava dokáže zoštíhliť. Bez diéty, bez hladovania! Po štyroch týždňoch polievkovania môžete byť aj o osem kilogramov ľahšie.

Viac informácii o knihe nájdete na www.sladkaema.com

Súťaž

Do súťaže o knihu Emy a Emmy Tekelyovej Polievky, od ktorých sa chudne (LIGA za kvalitu života, 2020), sa môžete zapojiť do stredy 24. júna.