Začal sa prvý adventný týždeň. Vianoce sú tu čo nevidieť. A s nimi aj vianočné filmy a rozprávky. Kto by ich nemiloval? Tri oriešky pre Popolušku, Sám doma, Pelíšky, S tebou ma baví svet, Mrázik a mnohé ďalšie. Samozrejme, aj Perinbaba! Vlastne, Perinbaby sú už dve. Viete, kde sa Perinbaba nakrúcala?

Nie náhodou sme vám v úvode položili otázku, kde sa nakrúcal film Perinbaba. Chceme vám totiž predstaviť jedinečnú publikáciu Filmové miesta, z ktorej vyčítate nielen to, kde vznikali filmy o Perinbabe, ale dozviete sa aj o ďalších miestach na Slovensku, ktoré si slovenskí ale aj zahraniční filmári vybrali pre svoje filmy či televízne seriály. A nie je ich málo.

Tomáš Galierik: Mojím snom je pláž Monuriki na Fiji. Práve tam „stroskotal“ Tom Hanks vo filme Stroskotanec

O tom, ako kniha Filmové miesta vznikala, sme sa porozprávali s jej autorom Tomášom Galierikom. V rozhovore nájdete aj odpoveď na otázku, kde sa nakrúcala Perinbaba a veľa ďalších zaujímavostí súvisiacich s filmovými miestami. Tiež sme pre vás pripravili súťaž o knihu  Filmové miesta – s autorovým vlastnoručným podpisom. Vyhrať ju môžu dvaja z vás.

Publikácia Filmové miesta určite nie je ten typ knihy, ktorá sa dá napísať za rok, ani za dva nie. Ako dlho ste ju pripravovali?

Knihu som vo svojej pôvodnej podobe začal písať ešte niekedy okolo roku 2001. Pôvodne to bol hlavne Hollywood s pár postrehmi mimo USA. Slovensko som si dôkladnejšie zapisoval až asi tak pred desiatimi rokmi a postupne sa zo zápiskov a zbierky uhádnutých či vypátraných filmových miest stávala kniha.

Čo bolo hlavným dôvodom, že ste sa do prípravy tejto knihy vôbec pustili?

Tie pôvodné zápisky boli len zbierkou. Zatiaľ nešlo o knihu. Na vysokej škole som pochopil, že to, čo mám takmer hotové, je témou, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť. Keď sa na trhu objavila kniha Veľká ilúzia od Tomáša Berku, začal som o filmových zaujímavostiach a všetkých nazbieraných informáciách uvažovať aj inak. Predstavovať si ich ako sprievodcu po Slovensku, ktorý by naozaj mohol pohnúť filmovým turizmom na Slovensku. Dá sa povedať, že pár negatívnych názorov a odmietanie filmového turizmu, či filmu ako zaujímavej témy a prvku v turistickej atraktivite, ma prinútilo držať sa tohto nápadu a nepustiť ho. Je celkom možné, že profesionáli v turizme a starostovia dediniek, ktorí krútili hlavou nad spojením „filmový turizmus a Slovensko“, ňou možno krútia doteraz…

A aký bol postup tvorby? Navštívili ste dané filmové miesta, pozreli ste si filmy, listovali ste v literatúre či hľadali na Google?

Veľakrát to bolo o pozorných očiach. Väčšina slovenského filmu z exteriérov sa dá podľa určitých pravidiel odhaliť. Kostolné veže, radnice, námestia, sochy, charakteristické stromy v parkoch. Ak máte presné zábery a ste si istí, že nešlo o kulisy, je zábavné pátrať a hľadať indície na čo presnejšiu polohu. Pôvodne mi pomáhali občasné zmienky v rozhovoroch s filmovými tvorcami. Stačilo, aby sa vyjadrili, že nakrúcali v konkrétnej dedinke a takáto informácia oveľa viac upriamila moju pozornosť. Prvé filmy boli tie americké. Hlavne z USA, no v knihe ich nenájdete. Knižka Filmové miesta čitateľa sprevádza len po Slovensku. No aj v našej malej krajine je toho naozaj veľa, čo možno obdivovať a spájať s filmom. Alebo sú to len miesta, ktoré by mohli film využiť ako drobnosť, aká o štipku zvyšuje ich vlastnú atraktivitu. Pamätám si, ako mi kniha Karola Plicku a fotografie schodísk Bojnického zámku priblížili miesto k jednému z filmov. Niekedy pomohli informátori, komparzisti, aj poďakovania obyvateľom obcí na konci v titulkoch. Dnes filmové miesta odhaľujú hashtagy na sociálnych sieťach, vyhľadávače, stránky a mnoho portálov. Nič sa ale nevyrovná tomu, ak si pozorné oči všimnú známu okenicu, známu dlažbu a nečakane vo filme spoznáte Námestie sv. Mikuláša v Trnave.

Túžili ste niekedy uvidieť miesto, kde sa nakrúcal film, ktorý ste videli? Pri ktorom filme ste si to želali najviac?

Jednoznačne Sám doma 2, alebo stanicu Krotiteľov duchov z pôvodných filmov. Osem rokov po páde dvojičiek som sa pešo s manželkou prešiel doslova po celom Manhattane v New Yorku. Central Park má svoje čaro. V celom New Yorku sa nakrúcalo nespočetne veľa filmov. John Wick, Kate a Leopold, Duch, King Kong, Smrtonosná pasca 3, Spiderman, Polnočný kovboj… Dnes by som za vysnené filmové miesto považoval možno konkrétnu pláž z bondovky Dr. No na Jamajke. Možno národný park v Kalifornii, kde sa nakrúcal M*A*S*H. Na oboch miestach som sa spriatelil s tamojšími ľuďmi. Väčším snom je pláž Monuriki, kde sa Tom Hanks naučil prežiť ako Stroskotanec. Kniha Filmové miesta je síce len o Slovensku, no pôvodne šlo o rozsiahlu knihu, ktorej zahraničná časť niekedy v budúcnosti tiež uzrie svetlo sveta.

Aj na Kysuce, odkiaľ pochádzate, sa neraz zatúlali filmári. Aké filmy sú späté s týmto krajom?

Asi v každom médiu sa objavila informácia o nakrúcaní seriálu Jack Ryan na novom úseku diaľnice na Kysuciach. V médiách informácia možno hodnotu mala, no pre turizmus ani nie. Bizarná predstava by bola odpočívadlo s pamätnou ceduľou, no naozaj len bizarná. Sedím na konári a je mi dobre nakrúcal Juraj Jakubisko v Riečnici pri Novej Bystrici, no vznikali tam aj scény pre seriál Povstalecká história. V skanzene Vychylovka zase nakrúcali slávne české vojnové Želary, Legendu o lietajúcom Cypriánovi, či novšiu, scénou a filmovou architektúrou veľmi peknú rozprávku Čertovské pero. Nezabúdajme však ani na staršie Jakubiskove dielo Pehavý Max a strašidlá, v ktorom sa v drobných úlohách objavili priamo ľudia zo Starej a Novej Bystrice. Stále by sme ale neboli na konci.

Spomínali sme už filmový turizmus. Vy ste na turistiku expert. Aká je vaša predstava tohto druhu turizmu na Slovensku?

Filmový turizmus na Slovensku je niečo, s čím už nejaký čas bojujem. Sú miesta, ktoré si uvedomili, že majú nejaké to malé či veľké plus a vedia upútať pozornosť filmom. Je ich málo. Mnohé naše mestá, obce či múzeá neposkytujú žiadnu informáciu, žiadnu zaujímavosť, pritom film môže byť malým drobným plusom, ktorým zvýšime atraktivitu miesta. Na Bali vás v každej malej dedinke zastavia a povedia, kde sa čo nakrúcalo, miestne aj zahraničné. Kde jazdila Julia Roberts na bicykli. Odrazu je to miesto zaujímavejšie, hoci nikde Juliu Roberts nevidíte. U nás je to pre niektorých starostov a riaditeľov múzeí invazívny prvok, ktorý nemá nič spoločné s históriou múzea či obce. Stretával som sa s rôznymi názormi. Podľa mňa by ideálna kombinácia pre filmový turizmus bola spolupráca úradov, regiónu a filmárov už počas nakrúcania. Úprava vzájomnej spolupráce na takú úroveň, aby film mohol propagovať miesto a aby miesto mohlo propagovať film.  Napríklad na Malte existuje dedinka Pepka námorníka, ktorá je unikátnou rozsiahlou kulisou zachovanou pre turistov. Tam pochopíte, čo sú to kulisy, falošné okenice, dvere, neexistujúce interiéry. Kulisy, celé drevenice či rekvizity sa vytvárajú tak, aby vydržali nakrúcanie. U nás sa po filme všetko likviduje, ničí, nezachováva. Konštrukcie zanikajú, nepresúvajú sa do dedinských múzeí, alebo hoci len ich časti do kultúrnych domov, aby pripomínali niečo zaujímavé, až svetové. Toto je veľká škoda. Čo by dnes niektoré dedinky dali za to, aby mali vo svojom kultúrnom dome fasádu nejakej kulisy zo slávneho čiernobieleho filmu?

Ktoré miesta by ste v putovaní za filmovými zážitkami určite nechceli vynechať?

Možno Červený Kameň a jeho pivničné priestory, ktoré sa objavili v mnohých slovenských, československých aj zahraničných filmoch. Sú naozaj unikátne a nemožno sa čudovať, že aj pre filmárov sú atraktívne. Krásna je aj Bratislava. Vo francúzskom filme Bel Ami, kde hral aj Milan Kňažko s jeho perfektnou francúzštinou, sa objavila budova Ministerstva kultúry a divák má dojem, že pozerá na parížsku centrálnu banku. Tá istá budova teraz poslúžila americkým filmárom filmu The Performance, keď tvorila scénu pred poštou niekde v New Yorku. Bratislava je však svetová aj inými ulicami. Ventúrska a Kapucínska ulica sa objavili v mnohých filmoch. Dóm sv. Martina tvoril interiér kostola na newyorskom Manhattane vo filme Mierotvorca s Georgom Clooneym a Nicol Kidman. Hviezdoslavovo námestie pred Slovenským národným divadlom v rovnakom filme stvárnilo Viedeň a samotná budova SND sa využila aj pri už zmienenom filme The Performance. Lenže na Slovensku toho máme oveľa viac. Je ťažké vybrať to najzaujímavejšie. Aj preto vznikla kniha Filmové miesta, ktorá čitateľa sprevádza západom, stredným Slovenskom aj východom Slovenska. Oživuje takmer zabudnuté miesta, zaujímavosti a pripomína aj to, čo sa na iných miestach nenachádza ako celok, ale len roztrúsené po čriepkoch. Pútavé je počúvať najstaršiu generáciu, ktorá si spomína na nakrúcania slávnej filmovej klasicky…

Blížia sa Vianoce a s nimi aj čas vianočných filmov. Na Slovensku síce nie je veľa filmových miest, ktoré sa spájajú s Vianocami, ale prezraďte, ktorý je váš obľúbený vianočný film, a kde sa nakrúcal?

Na Slovensku máme veľa filmových miest, menej už tých vianočných. Bolo by však krásne mať lokality, ktoré by sa nám spájali s vianočným filmom a zároveň by mohlo byť s miestom spojené nejaké predvianočné podujatie. Viem si predstaviť, že v prípade úspešného filmu by aj to miesto mohlo byť úspešné. Môj najobľúbenejší vianočný film je určite Sám dom (1990) a Sám dom 2: Stratený v New Yorku (1992). Nejde síce o Slovensko, ktorému sa v prvej filmovej knihe venujem, no v rámci zahraničnej časti mám oba filmy podrobne spracované do budúcej knihy o zahraničných miestach. Dom McCallisterovcov reálne existuje a celé roky ho obliehajú turisti. Nachádza sa na ulici Lincoln Ave 671 vo Winnetke pri Chicagu. Druhý diel je zaujímavý mnohými miestami v New Yorku a Central parku. Nebol som jediný, čo prechádzal po týchto miestach a tešil sa z každého mostu, fontány, jazera a budovy, ktoré dávno pred mnou použili filmári. Pritom dom Kevinovho strýka už nakrúcali na opačnom pobreží USA v Los Angeles a slávne hračkárstvo pána Duncana zas tvorila historická budova v Chicagu. Zo slovenských vianočných rozprávok je krásna Perinbaba (1985). Svojou hudbou, scénou, architektúrou. Väčšinu filmu tvorí skanzen v českom Rožnove pod Radhošťom, no výraznú úlohu tu stvárnili aj stavby v Múzeu slovenskej dediny v Martine, Vysoké Tatry a zopár ďalších miest na mape Slovenska.

Kde plánujete stráviť tohtoročné vianočné sviatky? Na nejakom mieste známom z filmu?

Aktuálne obmedzenia prekazili plány asi celému Slovensku. Pri týchto podmienkach nedokážem nikomu v rodine zaniesť knižné darčeky a ani knihu Filmové miesta, na ktorú sa zopár mojich blízkych teší. Každý z nás vlastne ani nemá na výber a musí Vianoce stráviť doma. Neprekáža mi to. Vianoce si vždy prajem hlavne pokojné, bez kriku, nervov, naháňania a domáce prostredie je určitou istotou. Teda za predpokladu, že mám nakúpené darčeky v predstihu. Ak sa zamyslím, v podstate ani neexistuje filmové miesto, na ktorom by som si prial stráviť Vianoce. Doma je doma. Po Vianociach ale neodmietnem žiadnu pozvánku na zaujímavé filmové miesto. Keď sa raz podarí výhra v lotérii, vyrazím s rodinou na ostrov Monuriki na Fiji. Práve tam „stroskotal“ Tom Hanks vo filme Stroskotanec (2000). Trochu severne leží Nanuya Levu z slávnej Modrej Lagúny (1980)…

Súťaž

Do súťaže o knihu Tomáša Galierika Filmové miesta (Dajama, 2021) sa môžete zapojiť do nedele 5. decembra 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Knihu s vlastnoručným podpisom autora pošleme dvom vyžrebovaným výhercom (výherkyniam).