Lazovná ulica v poslednom období ožila. Pre mnohých Banskobystričanov a iste aj návštevníkov mesta sa stala vyhľadávaným miestom kultúry a umenia. Nemalý podiel na jej „znovuzrodení“ má aj Gallery Lazovná 1. Od svojho otvorenia v decembri minulého roku galéria usporiadala päť výstav a začiatkom septembra otvára ďalšiu. 

„Galériu som otvorila vlani v decembri výstavou maľby Jaroslava Nováka. Aktuálne v galérii prebieha už piata výstava Ako keď letia divé husi, ktorá prezentuje sochárske inštalácie Karin Patúcovej Lunterovej a Evy Masarykovej. Na ďalšej, v poradí šiestej výstave našej galérie, predstavíme tvorbu Romana Lazara, významného predstaviteľa outsider artu na Slovensku. Galéria Lazovná 1 je galériou moderného, aktuálneho umenia, zameraná hlavne na prezentáciu súčasnej maľby a sochy. Roman Lazar v tomto koncepte odprezentuje úplne inú polohu maľby, než s akou sme sa v tejto galérii doposiaľ stretli. Sama sa na jeho výstavu veľmi teším a stretnutie s autorom, ktorý je nesporne zaujímavý, bude určite osviežujúce aj pre návštevníkov vernisáže jeho výstavy FREEE! v utorok siedmeho septembra,“ uviedla majiteľka galérie, výtvarníčka Eva Bencová a dodola, že Roman Lazar vystavuje v Banskej Bystrici po prvý raz.

Jeho štýl je neopozeraný a unikátny

Hrdý outsider – tento názov niesla výstava Romana Lazara, ktorá sa konala v júni tohto roku vo foyer pražského Divadla pod Palmovkou. Kurátorka výstavy Ľudmila Pašková pri tej príležitosti okrem iného uviedla: Jeho tvorba je inšpirovaná životom (denným aj nočným), bohatými životnými skúsenosťami a ženami. Jeho štýl je neopozeraný a unikátny…“

Internetové České novinky napísali: „Roman Lazar je renesančný človek. Jeho záber je obrovský a jeho životným cieľom je plniť si sny. A veľkým snom bolo práve maľovanie. Hoci pôvodne je zakladateľom úspešnej reklamnej agentúry, vyštudovaným učiteľom, a ešte stále majiteľom baru v exotickom Vietname, niekoľko posledných rokov sa venuje hlavne maľovaniu. Jeho obrazy sú plné farieb, nočného života a ďalšej inšpirácie a rozhodne stojí za to ich vidieť…“

Ako Roman Lazar povedal v jednom z rozhovorov, maľbe sa začal venovať vtedy, keď mal čo povedať, resp. keď mal potrebu niečo povedať. Jeho tvorbu často prirovnávajú k americkému maliarovi Jean-Michelovi Basquiatovi, ktorý mu aj je veľmi blízky. Pravdou však je, že Basquiata objavil dosť neskoro. Počas štúdií na vysokej škole obdivoval najmä Marca Chagalla a to, ako dokázal porozprávať príbeh, rozdeliť ho a doplniť ďalšími príbehmi. Aj obrazy Romana Lazara sú príbehy. Vychádzajú z jeho pocitov a zážitkov, ktoré má, keď je sám a ešte navyše v nejakom inom, možno zdanlivo cudzom prostredí.

„V prostredí, ktoré vnímame zmyslami intenzívnejšie, lebo v ňom nie sú naše stereotypy. Niekto raz povedal, že keď je človek sám, úplne odtrhnutý od všetkého, vtedy má najväčšiu dušu. Určite som ovplyvnený juhovýchodnou Áziou, kde som trávil a trávim veľa času a odkiaľ pochádza veľa mojich tém. Je tam väčší smrad, intenzívnejšie farby, možno aj iné zvuky, prosto ste v prostredí, ktoré je zmyslovo intenzívnejšie…

Od roku 2012, kedy sa Roman Lazar začal venovať maľovaniu, absolvoval samostatné výstavy na Slovensku aj v zahraničí. Jeho obrazy sú autobiografické, inšpirované najmä zážitkami z juhovýchodnej Ázie, kde žije počas zimných mesiacov už tri roky. A písmená, ktoré sa objavujú na jeho obrazoch, vníma ako súčasť života, príbehu, aj ako výtvarný prvok. Slová do obrazov montoval už na vysokej škole.

Pozvánka na vernisáž

Vernisáž výstavy FREEE! v Gallery Lazovná 1 v Banskej Bystrici sa uskutoční v utorok 7. septembra od 17:00 h, s osobnou účasťou autora malieb Romana Lazara. Hudobným hosťom vernisáže bude Mišo Veselovský. Výstava potrvá do 16. októbra 2021.