Skupinu RockFor, ktorá aktívne pôsobí na banskobystrickej rockovej scéne už vyše päť rokov, tvoria Oliver “Dollar“ Šipkovský (26, BB, spev, gitara), Feri “Ferorock“ Slobodník (41, BB, bass gitara), Boris “Bruce“ Krajan (41, BB, sólo gitara, vokály), Andrej “Andy“ Debnár (18, Badín, bicie), Ľubo “Jeleň“ Lichý (40, BB, bicie). V nasledujúcom rozhovore sa o nich, s dávkou recesie, dozviete viac.

Čo vás priviedlo k hudbe a ako sa skupina RockFor dala dokopy?

Gitarista Boris a basák Feri spolu hrávali v rôznych kapelách už dlhé, dlhé roky. Ja (spevák Oliver pozn.red.) som sa k nim pridal koncom roka 2005, že si s nimi zo srandy zahrám jedno kolo na koncerte. No a odvtedy sa ma už nezbavili… Bubeníci sa nám v RockFor-e trošku striedajú, no každý z nich nám významne prispel k tvorbe vlastných songov. Poslednú dobu s nami hrá Andy Debnár a Ľubo Lichý.

Dočítal som sa, že názov kapely RockFor v sebe ukrýva hlbší význam. Mohli by ste ho našim čitateľom vysvetliť a ozrejmiť to, ako vznikol?

ROCKFOR [vyslovuj: rokfor] je podstatné meno, ktoré vystihuje situáciu, keď si niekto vedome robí „prdel“ úplne zo všetkého. Nemá nič spoločné s plesnivým syrom. Píše sa spolu, aby sa šetrilo miestom. Skloňuje sa podľa vzoru Fernet.

K akým kapelám a štýlom by ste prirovnali svoju tvorbu a koho považujete za svoje vzory, resp. inšpirácie?

Máme radi rock, punk, metal. Myslím, že naše veci sú kombináciou rock, pop-rocku a punk-rocku. Ja to volám jednoducho Fun-rock! Neviem, či taký štýl je, no skúšame tým baviť ľudí.

Na koncertoch hrávate iba vlastné alebo aj prevzaté skladby?

Hráme aj prevzaté veci, miešame ich s vlastnými. Dúfam, že sa to časom dostane ľuďom do uší a potom prejdeme z pubov na festivaly a budeme hrať už iba vlastné. Okrem známych coverov sa snažíme hrať z recesie songy, ktoré nehrá kopa ostatných kapiel. Samozrejme, v našej rockovej úprave, ide o skladby napr.: Baywatch, Umbrella, Lady Karneval, Kelly Family, Cotton eye Joe, Ghost busters, Keď ťa nechá dievča, Scatman John a iné.

Vaša tvorba je čisto slovenská, napriek tomu, že väčšina banskobystrických kapiel sa “schováva“ za anglické texty. Nelákalo vás to tiež?

Zo začiatku áno, no chalani mi to hneď zatrhli. Vtedy som nechápal prečo, no dnes mi to je jasné a som rád, že píšem slovenské texty. Podľa mňa je to o kus ťažšie, ale aspoň nám Slováci a Česi rozumejú.

Ako vznikajú vaše skladby a čo vás inšpiruje k ich napísaniu?

Texty vznikajú väčšinou v nedeľu o 14:30, keď sa ráno zobudím. Inšpiráciou je predošlá noc a samotný život. Musím mať na to nejaký podnet, motív.  “Len tak, nasilu“ sa mi ešte nepodarilo napísať text. Niekedy vznikne takto zrána aj hudba, inokedy vytiahne v skúšobni Feri dáky riff a je to. Základom je pre nás srandovný text.

Nedávno ste vydali svoje prvé CD “Bez nealka“. Priblížte ho našim čitateľom.

Koncom minulého roku sme spravili naše prvé demo CD. Je na ňom 16 vlastných vecí. Koncom  roka pripravujeme upgrade tohto CD. Niektoré songy sú nanovo nahraté, plus pridané nové výtvory, cca osem kusov. Za symbolickú cenu ho predávame/rozdávame na koncertoch. Väčšinu songov si však môžu ľudia stiahnuť na našej stránke www.rockfor.szm.sk , alebo na www.bandzone.cz/rockfor.

Na ktoré z vašich vystúpení máte najkrajšie spomienky a prečo vám utkvelo v pamäti?

Práve ma drží ešte eufória z koncertu v Slovenskej Ľupči – Lodenica Mlynčok. Myslím, že to bol jeden z najlepších koncertov za poslednú dobu. Ľudia sa skvelo bavili a my sme im to vracali decibelmi celých päť hodín, nedalo sa prestať. Taktiež bývajú super stredy v Tirish pube cez školský rok. Len čo začneme hrať, pub sa naplní a tancuje sa aj na stoloch, takže sa už tešíme na jeseň.

Predpokladám, že kapela, ktorej technické požiadavky sú “1x el. zástrčka 220 V a čapované pivo” sa hudbou neživí, ale hrá najmä pre zábavu. Je to naozaj tak?

Áno, toto je odpoveď, keď sa nás niekto pýta, čo nám treba. Hudbou sa zatiaľ naplno neživíme, snáď to čoskoro prejde.

Čo najradšej robíte, keď nie ste v práci a nenacvičujete s kapelou?

Hráme koncert, zabávame sa, jeme, pijeme – to je pre nás ten pravý wellness.

Kde vás najbližšie môžeme vidieť hrať?

Na august riešime koncerty operatívne a sú hneď aktualizované na našej web stránke. Rád by som všetkých pozval na Under Tartaros Fest 2.9.2011 v Kine Hviezda. Tam budeme hrať v rámci Punk Night.

Aké plány má kapela RockFor do budúcna?

Do konca augusta natočiť nový klip na song Wellness. A potom hrať, hrať, hrať. Skúsime sa dostať aj do Čiech, no a koncom roka by sme radi pokrstili nové CD. A ďalej len tvoriť, hrať, zabávať ľudí a snáď sa nám podarí absolvovať mini turné po Slovensku a zopár letných festivalov budúce leto.