Futbalisti banskobystrickej Dukly majú za sebou sezónu, ktorú sa im opäť nepodarilo zakončiť vytúženým postupom medzi slovenskú futbalovú elitu. V týchto dňoch už ale prebieha letná príprava na sezónu 2021/2022. Či v nej uvidíme v drese Banskej Bystrice aj Róberta Polievku, je stále otázne. Kapitán Dukly medzi koncom uplynulej sezóny a začiatkom prípravy na tú budúcu prijal pozvanie do BB FM rádia, kde okrem iného odpovedal aj na otázku ohľadom jeho budúcnosti.

Dukle záver minulej sezóny nevyšiel. Banskobystrickí futbalisti najprv prišli o náskok na čele tabuľky, pozíciu lídra a následne neuspeli ani v barážovom súboji so Senicou. Kapitán A-mužstva Dukly tak hneď na úvod rozhovoru dostal otázku ohľadom jeho pocitov z nedávno skončenej sezóny. „Zo športovej stránky, to sklamanie ešte trošku pretrváva. Sme športovci, takže to nemôžeme len tak rýchlo hodiť za hlavu, ale máme pred sebou prípravu na ďalšiu sezónu a treba začať od nuly. Máme pred sebou ďalšie ciele,“ odpovedal v rozhovore pre BB FM rádio Róbert Polievka.

Napriek strate pozície lídra v 2. lige sa mohla Dukla stále prebojovať do Fortuna ligy cez baráž. V nej sa Bystričania stretli so Senicou, ktorá vyhrala prvý zápas vo Zvolene. Odveta na Záhorí sa skončila nerozhodne a Seničania sa tak v najvyššej súťaži zachránili. „Ako sme sa zhodli aj s chlapcami, hlavne ten prvý zápas veľa ukázal. Možno, že aj ten gól, ktorý nám VAR neuznal (v prvom zápase za stavu 2:1 pre Senicu, pozn. red.), bol aj trošku zlomový, pretože sme vtedy chytili druhý dych a cítili sme tú šancu ešte viac, ako pred dvojzápasom. Keďže nám ten gól neuznali, tak to možno opadlo, čo bolo aj vidno. Dozvedeli sme sa, že rozhodcovia uznali chybu a ten prvý gól, ktorý sme dostali (gól Senice na 1:0 z jej pohľadu v prvom zápase, pozn. red.), nemal platiť. Trošku nás to zamrzelo. V druhom zápase to už možno všetko na nás doľahlo a myslím si, že v odvete nám chýbalo aj futbalové šťastíčko,“ zhodnotil barážový dvojzápas Polievka.

Na druhej strane, zverenci trénera Stanislava Vargu predviedli skvelú jazdu Slovnaft Cupom, v ktorom po penaltovej dráme s Komárnom senzačne vyradili Dunajskú Stredu gólom na 3:2 v nadstavenom čase. Odmenou bol semifinálový dvojzápas so Slovanom Bratislava, v ktorom podľa predpokladov uspeli belasí.

„Keby nám niekto pred sezónou povedal, že budeme hrať semifinále Slovnaft Cupu so Slovanom Bratislava a baráž o Fortuna ligu, tak to určite zoberieme všetkými desiatimi. Ľudia si na to môžu urobiť viac názorov. Niekto povie, že nám ten pohár ublížil, ale my sa na to pozeráme z tej športovej stránky a tá šanca tam stále bola. Byť v semifinále Slovnaft Cupu, medzi štyrmi najlepšími mužstvami v pohári, je podľa mňa dosť pekné a my sme si to chceli užiť,“ povedal o ceste Bystričanov Slovnaft Cupom kapitán Dukly.

Pohárové súboje však poriadne nahustili zápasový program Banskobystričanov, ktorí z posledných štyroch druholigových stretnutí získali len dva body. Ponúka sa preto otázka, či veľká porcia zápasov nezobrala hráčom Dukly v závere sezóny potrebné sily. „Z určitého hľadiska, možno že aj áno. Ale treba sa pozerať aj na to, že nám strašne veľa chlapcov vypadlo na dlhšiu dobu. Mali sme veľa zranení. Aj mladí chlapci, ktorí mali dostať šancu najmä v závere sezóny, kedy sme potrebovali každú nohu, sa zranili. To dosť ovplyvnilo aj našu hru. Nebudem hovoriť o zraneniach, ktoré ovplyvnilo mimo-futbalové prostredie, ale aj to bolo príčinou toho, že sme v závere sezóny získali tak málo bodov. Dukla už dva roky nehrala na svojom štadióne. Možno, že aj na to sa treba pozrieť, ale ja by som v týchto veciach určite výhovorku nehľadal,“ odpovedal Róbert Polievka.

„Každý hral proti nám na dvesto percent, možno je to pre nás aj poklona.“

Mužstvo Dukly sa muselo vysporiadať aj s tlakom, ktorý vyplynul z postupových ambícií. Ako to vo futbale býva zvykom, na lídra tabuľky sa chce každý tím vytiahnuť. „Všimli sme si to vo viacerých zápasoch, ale možno je to pre nás aj poklona, že tí hráči sa chcú proti nám ukázať a koniec koncov, sa to aj niektorým mužstvám podarilo. Možno to sa nám stalo osudným. Každý hral proti nám na dvesto percent a bolo to vidno. Keď sme napríklad v Bardejove dostali gól, tak tí hráči dokázali zo seba vypľuť také emócie… V iných zápasoch proti iným tímom by sa im to možno nepodarilo,“ povedal Polievka na margo zvýšenej motivácie na strane súperov v zápasoch proti Dukle.

Róbert Polievka patril v minulej sezóne opäť k ťahúňom banskobystrického mužstva. Celkovo nastrieľal 15 gólov, pridal až 16 asistencií a vybojoval aj 5 pokutových kopov. Na jar sa však strelecky presadil len raz. „Jeseň bola určite úspešnejšia ako jar. To mohol vidieť nejeden fanúšik. Do Bystrice som prišiel na to, aby som mužstvu pomohol týmito číslami a to sa očakávalo aj na jar, ktorá bola z pohľadu štatistík a výkonov kolísavejšia. Tých gólov mi tam už nepribúdalo toľko, čo na jeseň. Nikdy som si štatistiky podrobne nesledoval, ale asistenciám dávam veľkú váhu, pretože tie dokážu potešiť viac ako góly,“ zhodnotil svoje individuálne výkony kapitán Dukly.

Druhý najlepší strelec Dukly v minulej sezóne sa musel vysporiadať aj s nepríjemným zranením, ktoré si odniesol z októbrového zápasu v Košiciach. „Súper mi nepríjemne zlomil nohu. Jednalo sa o prasknutú ihlicu. Bolo to dosť nepríjemné, pretože čas na rekonvalescenciu nebol až taký dlhý. Snažili sme sa to dať čo najskôr dokopy, pretože nás čakali posledné tri jesenné zápasy, čo sa nám aj s pomocou tabletiek podarilo. Možno aj toto zranenie zanechalo stopu na tom, že som sa už možno nedokázal dostať späť do tej formy, akú som mal na jeseň,“ ozrejmil Polievka.

Čerstvo 25-ročný krídelník má s Fortuna ligou bohaté skúsenosti. V najvyššej súťaži obliekal dres Dukly, Dunajskej Stredy, Podbrezovej a Žiliny. V rozhovore pre BB FM rádio porovnal dve najvyššie slovenské futbalové ligy takto: „Mužstvá z popredných miest v druhej lige sa určite môžu porovnávať s mužstvami z druhej časti tabuľky Fortuna ligy. Ten rozdiel nie je až taký, že by ste ho dokázali badať voľným okom. My sme mali v príprave viac zápasov s prvoligistami. Tie výsledky proti nim boli také, že ten rozdiel tam až tak vidieť nebol.“

„Neviem si predstaviť, že by som proti Dukle nastúpil.“

Kapitán Dukly už viackrát povedal, že pod Urpín prišiel s cieľom pomôcť vrátiť Duklu tam, kam patrí, a teda medzi slovenskú futbalovú elitu. Aj v ďalšej sezóne však bude Banská Bystrica pôsobiť len v 2. lige, na ktorú je Róbert Polievka vysoko nadpriemerným hráčom. Tak ako počas každého prestupového obdobia, tak aj teraz sa fanúšikovia zaujímajú o to, či najväčšia hviezda Dukly ostane pod Urpínom aj v nasledujúcom období.

„V prvom rade, mám stále platnú zmluvu v Dukle, takže môj kontrakt vyprší až budúce leto. To, čo sa bude diať v najbližšej dobe, ukáže asi až čas. Uvidíme. Klamal by som, keby som povedal, že neevidujeme nejaký záujem z rôznych klubov, z rôznych destinácií. Ja ale stále cítim vzťah k tomuto klubu. Dukle mám ešte stále čo vrátiť a ešte stále som nesplnil cieľ, s ktorým som sem prišiel, ale nezatváram dvere ani pred tou možnosťou, že by som v tomto lete odišiel. Momentálne sa ale sústredím na to, že mám platnú zmluvu v Dukle a ešte stále by som chcel ten cieľ splniť,“ prezradil viac o svojej budúcnosti Róbert Polievka.

Rodák z Krupiny a odchovanec banskobystrickej Dukly na otázku, či by prestúpil do konkurenčného slovenského klubu, odpovedal: „Neviem si predstaviť, že by som nastúpil, obzvlášť v druhej lige, proti Dukle. To u mňa nepripadá do úvahy. Pre mňa je Dukla srdcovka a neviem, či by som sa dokázal pozrieť chlapcom a majiteľom do očí, keby som mal proti nim nastúpiť v nejakom inom slovenskom klube, ak sa nebavíme dvoch špičkových kluboch na Slovensku, pričom v jednom z nich som už aj bol.“

Ako informoval banskobystrický klub na svojej webovej stránke, mužstvo aj v nasledujúcej sezóne povedie hlavný tréner Stanislav Varga s asistentom Štefanom Rusnákom. Trénerom brankárov ostáva Norbert Juračka. V kádri Dukly už v budúcej sezóne neuvidíme štvoricu Vujošević, Kvocera, Lukáčik a Frimmel. Klub naopak vo štvrtok 17. júna oznámil príchod slovenského reprezentanta do 21 rokov Mariána Pišoju a útočníka Jakuba Šulca. Fanúšikov prirodzene zaujíma, či postup do Fortuna ligy ostane ambíciou Dukly aj po dvoch neúspešných pokusoch. „Ako kapitán mužstva môžem povedať, že pokiaľ tu budem, tak budem chcieť, aby sme hrali o tie najvyššie priečky. Chceme dotiahnuť Duklu tam, kam patrí, teda do najvyššej súťaže,“ povedal odhodlane Róbert Polievka na záver rozhovoru pre BB FM rádio.

Zvukový záznam celého rozhovoru s Róbertom Polievkom, kapitánom A-mužstva MFK Dukla Banská Bystrica, nájdete na stránke BB FM rádia.