V období od 21. októbra do 6. novembra pokračovala Road show Srdce plné zdravia na Strednom Slovensku. Nadácia pre deti Slovenska v spolupráci so Slovenskou nadáciou srdca a za podpory Nadácie Tesco v  rámci vzdelávania navštívili  päť škôl. V Banskej Bystrici to bola konkrétne Základná škola na Radvanskej ulici.

foto 1Deti trávia čoraz viac času za počítačom a pred televízorom. Fyzické aktivity dnes často nahrádza sedavý spôsob života. Podľa viacerých výskumov o stave výživy a stravovacích návykoch u detí rastie obezita, poruchy stravovania a s tým spojený nezdravý životný štýl. Podľa prieskumu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave 17 % slovenských detí vo veku 6 – 16 rokov vôbec neraňajkuje, počet detí, ktoré na desiatu pravidelne konzumujú sladkosti a počet detí, ktoré obedujú nepravidelne sa s vekom zvyšuje. Projekt Srdce plné zdravie má za cieľ na jednej strane upozorniť na negatívne následky nezdravého spôsobu stravovania a životného štýlu u detí vo veku 9 až 14 rokov. Zároveň na druhej strane bolo cieľom naučiť deti, ako sa stravovať a žiť zdravšie.

Na všetkých školách sa poradcovia výživy rozprávali s deťmi a väčšina z opýtaných v daný deň neraňajkovalo. Dôvodom bol najčastejšie nedostatok času. Práve preto sme im ukázali vhodnú formu rýchlych, zdravých raňajok. Deťom veľmi chutili a nechceli veriť, že ovsené vločky môžu byť také dobré.

foto 1Okrem výživných raňajok, desiaty a olovrantu bola deťom zaujímavou formou zdôraznená dôležitosť pitného režimu. Ukážkou bola fľaša známeho kolového nápoja, ktorá obsahuje veľké množstvo cukru. Presne také isté množstvo cukru  sa pridalo do čistej vody a deťom bol takýto nápoj ponúknutý na ochutnávku. Deťom takýto nápoj nechutil, no po následnom vysvetlení, že rovnaké množstvo cukru obsahuje aj známy nápoj, dostali organizátori road show jasnú odpoveď, že deti takýto nápoj už nikdy viac piť nechcú.

Našlo sa však aj pár takých, ktorí na cukrovú vodu povedali mňam. Ťažko povedať, či šlo o prejav puberty a tzv. „machrovanie“ alebo deti už majú natoľko vyvinutú závislosť na rafinovaných cukroch, že im nápoj naozaj chutil, a to by len potvrdzovalo vážnosť situácie o nesprávnych stravovacích návykoch detí, ktoré sa tento projekt snaží napraviť. Následne deti v školách ochutnávali zdravé ovocné šťavy.

foto 2Najväčším lákadlom na stolíkoch boli tiež sladké koláče. V tomto prípade išlo o sladkú zdravú pochúťku bez cukru a múky, ktorú pripravila dobrovoľníčka Mary. Maškrty mali okrem detí obrovský úspech aj u vyučujúcich. Dôležitou súčasťou roadshow boli aj pohybové aktivity, ktoré pripravili dobrovoľníci presne šité na mieru deťom.

Ukázali im ako predchádzať bolestiam hlavy, pri nadmernom používaní PC a smartfónov, rôzne techniky z reflexnej masáže a krátke účinné cviky, ktoré môžu realizovať v rámci tridsiatich minút aktívneho denného pohybu. Typy ako predchádzať bolesti hlavy zaujali aj pani učiteľky. Celá roadshow prebiehala na piatich školách na strednom Slovensku, konkrétne išlo o školy v Kvačanoch, Žiari nad Hronom, Zvolene, Námestove a v Banskej Bystrici. Všade sme sa dobrovoľníci stretli s pozitívnymi reakciami zo strany žiakov a vedenia škôl. Deti boli disciplinované, ochotné spolupracovať a vyučujúci by boli radi, keby boli podujatia podobného charakteru organizované častejšie.