Titulok tohto rozhovoru môže evokovať dojem, že reč bude o riekach a ľuďoch… A áno, bude aj o tom. Pavol Boroš, Bystričan narodený v Lučenci a dlhodobo žijúci v Bratislave, napísal knihu Tri brehy Dunaja. Možno keby sa neodsťahoval z Bystrice do Bratislavy, napísal by knihu o brehoch Hrona. Je jedným z mnohých, ktorí z mesta pod Urpínom odišli… A to aj napriek tomu, že si Bystricu zamilovali.
Ľudia sa sťahujú z určitých dôvodov… Pred časom ste sa usadili v Banskej Bystrici. Čo bolo dôvodom toho vášho rozhodnutia?
Rozhodovali sme sa vtedy medzi Bratislavou, Banskou Bystricou a Košicami. O Banskej Bystrici rozhodla viac menej náhoda. Ja som sa stal dva roky predtým štipendistom v Biotike tak, že sme sa spolu s priateľom odpojili na hodinu od našich spolužiakov, s ktorými sme zhodou okolností boli v Biotike na exkurzii v štvrtom ročníku vysokej školy. V Biotike v Slovenskej Ľupči som pracoval do roku 1996. Odvtedy pracujem vo firme, ktorú som založil. A tá už má sídlo v Banskej Bystrici.
Odkedy a koľko rokov ste žili v Bystrici?
Od septembra 1989, dvadsať rokov.
Bol ten september 1989 pre vás niečím výnimočný?
Určite! Dostali sme byt na sídlisku v Sásovej. Od Biotiky. Dokonca som si mohol vybrať, že kedy ho prevezmeme, aby sme zbytočne neplatili za nájomné, kým som bol ešte na vojne. To sa dnes ťažko vysvetľuje neskôr narodeným. September bol mesiac, keď som skončil svoje ročné pôsobenie v armáde.
Mali ste v Banskej Bystrici svoje obľúbené miesta?
Samozrejme, nielen mal, ale aj mám. Kopce nad Sásovou, smerom na Panský diel. Námestie SNP. Malachovské skalky. Kníhkupectvá. Kaviarne v meste. Štátnu operu. Bábkové divadlo…
Ako by ste charakterizovali svoj vzťah k Banskej Bystrici?
Narodil som sa v Lučenci, prvých šesť rokov som prežil na Málinci a do skončenia vysokej školy som býval v Haliči. V Banskej Bystrici sme začali žiť v septembri 1989. Môj vzťah k mestu vyjadrím veľmi jednoducho a verím, že tým poviem všetko. Banskú Bystricu naďalej považujem za svoje mesto.
Prečo ste si pre svoj knižný debut vybrali práve Bratislavu a Dunaj? Prečo nie napríklad Banskú Bystricu a Hron?
Lebo na hľadanie odpovedí na otázky, ktoré som si Tromi brehmi predsavzal v sebe vyriešiť, som nachádzal najviac podnetov na rozmýšľanie v súvislosti s Prešporkom. A jeho históriou v tom čase. Uznávam, že veľmi podobné príbehy sa vtedy diali v ďalších mestách najmä v južných oblastiach Slovenska. Košice, Rožňava, Fiľakovo, Nitra, Nové Zámky, Levice a, samozrejme, aj Lučenec. Dlho, naozaj dlho som zvažoval, či nepísať práve o Lučenci, ktorý dobre poznám, ale nakoniec som sa rozhodol pre Bratislavu. Ak bude o Tri brehy záujem a uvidím, že moje písanie má zmysel, tak raz príde rad aj na Lučenec a Banskú Bystricu.
Román je príbehom lásky na pozadí dozvukov prvej svetovej vojny… alebo príbehom z obdobia konca prvej svetovej vojny na pozadí lásky?
Román je o láske, ale aj o priateľstve, o odvahe a zrade, o vášni a cti a to všetko na „pozadí dozvukov prvej svetovej vojny“.
Čo – koho symbolizuje názov knihy? Tri brehy…
Rieky na jednej strane ľudí rozdeľujú, ale na druhej strane ich spájajú. Platí to všeobecne a pre Dunaj zvlášť. O koľko viac brehov by mali, o to účinnejšie by mohli rozdeľovať alebo spájať v ich blízkosti žijúce národy.
S Pavlom Borošom sa v Banskej Bystrici môžete stretnúť v utorok 20. mája na besede v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice (o 10. hod. a o 16.30 hod.).
Súťaž o knihu Tri brehy Dunaja
Príbeh historického románu Tri brehy Dunaja sa odohráva krátko po skončení prvej svetovej vojny a vyhlásení vzniku Československej republiky. Vojna poriadne zasiahla do osudov protagonistov, ale ich skutočný boj sa ešte len začína. Michal, ktorý prerušil štúdiá v Prahe, pôsobí ako dôležitý predstaviteľ novej československej armády. Šándor, jeho priateľ zo strednej školy, sa ako Maďar a syn popredného prešporského advokáta ocitne na druhej strane barikády – medzi tými, ktorí by radi dosiahli pripojenie Prešporka k Maďarsku. Navyše Šándor miluje Michalovu sestru Hanku. Politická situácia sa zo dňa na deň mení a na jej pozadí sa odohrávajú osobné drámy…
Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Slovart, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 14. apríla 16.00 h odpovedať na otázku: Koho miluje Šándor?
Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Ivona Cimermanová.