Bývalý disco klub Arcade opäť ožil. V priamom kontraste s jeho minulosťou chcú jeho noví majitelia pod značkou Retro club Luxor sprevádzkovať podnik, kam sa radi prídu zabaviť aj starší ľudia a nebudú sa im popri tom opití tínedžeri pliesť popod nohy. Slávnostné otvorenie prebehlo uplynulú sobotu a návštevníkom ho spríjemnila aj Barbora Balúchová. Zaujímavé akcie však otváracím večerom ani zďaleka nekončia. Ako to bude v tomto klube vyzerať, sme sa už opýtali Martina Kuchárika, ktorý už dlhšie prevádzkuje známy klub Luxor v Sásovej, a Ronyho, ktorí spoločne nový projekt spúšťajú.

Ako vznikla prvá myšlienka opäť oživiť priestory klubu Arcade?

Tento priestor bol pol roka zatvorený a Rony prišiel s nápadom, otvoriť klub na tento štýl. Veľa ľudí nás od toho odhováralo, že predsa len Arcade má to svoje meno, ale zaujalo nás, že je to voľné na prenájom, a chceme zaplniť to prázdne miesto, to čo tu zatiaľ nie je.

V čom spočíva táto medzera, v čom budete iní?

Vekový priemer okolo tridsať a vyššie sa nemá kde v Bystrici baviť. Chceme ľuďom ponúknuť iný štandard. Už len personál bude inak zaškolený. Budú vedieť porozprávať o alkohole, o víne a aj kávu budú vedieť ponúknuť inak, ako sú ľudia zvyknutí.

Ako o tom chcete presvedčiť ľudí?

Budeme pre to robiť všetko. Keď bude chcieť muž zobrať svoju manželku, tak ju v kľude bude môcť do nášho klubu zobrať. Väčšinou sú kluby riešené systémom, že čím viac ľudí, tým lepšie. My keď budeme mať kapacitu 250 ľudí, tak tam jednoducho bude 250 hláv a ďalší sa nepustia. A to je problém banskobystrických klubov, pretože majú plný klub, ale z toho stovky ľudí sa nedostanú vôbec k baru a vôbec si neobjednajú. Čiže majú plno, ale nemajú tržby.

Poďme teda do priestoru bývalého klubu Arcade, aká práca pred vami stála?

Robili sme všetko od základov. Tam zostali holé steny a jeden zachovalý bar, ktorý sa prerobil nanovo, ale všetko ostatné je nové.

Bystričania sa teda môžu tešiť na úplne nový klub. Na čo bude zameraný?

Hlavne na 80-te a 90-te roky, ale vo všetkých žánroch. Budú aj živé kapely, pripravujeme rôzne podujatia. Na otvorení bola Barbora Balúchová, ale bude napríklad aj rocková kapela, bude funky. Na každý týždeň chceme pripravovať nové a nové večery, ale so zameraním na už spomenuté roky. Bude česko-slovenský večer, ako príklad uvediem trebárs aj večer s Michaelom Jacksonom, večer s Madonnou a podobne. Aj dídžeji budú oboznámení s tým, že budú tri hodiny hrať a do toho dajú slaďákové kolo, čo nikde v Bystrici nie je.

Vzhľadom na vašu cieľovú skupinu teda nemôžeme očakávať ani nejaké laserové efekty a podobne?

V žiadnom prípade. Týmto ľuďom laserová show nič nehovorí. Budú tam moderné efekty, ale nebude to prehnané a efekt tam zostane z toho retro štýlu. Aby tam zostala zachovaná tá nostalgia.

Otvorili ste teda uplynulý víkend, kedy budú môcť potom pravidelne ľudia navštevovať váš klub?

Spolumajiteľ klubu Martin Kuchárik s hlavnou hviezdou sobotňajšieho otváracieho večera Barborou Balúchovou.

V piatok to bolo pozvánky, uvádzal nám Dušan Cinkota. V sobotu pre verejnosť, ako som už spomenul s Barborou Balúchovou. Teraz budeme mávať otvorené v utorok, stredu, štvrtok, piatok aj sobotu. Na tie dni v týždni to budú vysokoškolské a oldies party a potom v piatky a soboty budú rôzne programy. Pre našich návštevníkov chystáme do budúcna aj dopravu v rámci Banskej Bystrice zadarmo nad určitú minutú sumu na bare, alebo aj určité čipové karty slúžiace vo viacerých podnikoch v meste, kde za eurá minuté trebárs v kaviarni získa človek kredit ku nám a podobne.

Čiže jednak máte jasné zameranie na vekovú skupinu, ale zaujímavosťou je, že ste určili dolnú hranicu vstupu od 21 rokov. Čo vás k tomu viedlo?

Aby tam neboli deti. Tým deťom táto hudba nepovie nič a navyše tým starším to potom vadí. Títo ľudia okolo tridsiatky alebo aj štyridsiatky sa nechodia baviť práve pre toto. Od 21 rokov je už aj  rozum človeka trochu iný. A dáme si veľmi záležať na prísnej kontrole veku pri vstupe.

A práve to môže byť trochu nevýhodou, že táto cieľová skupina na to nie je zvyknutá, počítate teda aj s podnikateľským rizikom?

Ideme do toho s tým, že milionári z nás nebudú. Tá momentálna investícia je do takých 40 tisíc eur, ale postupne tam budú pribúdať aj ďalšie veci. Na druhej strane robil sa prieskum a ľuďom to chýba, takže veríme tomu, že keď sa to bude robiť na úrovni, môže to fungovať.