Vojenské športové centrum Dukla oslavuje tento rok okrem svojho 55. výročia založenia aj prekonanie významného míľnika. Tým je zisk tisícej medaily z vrcholného podujatia niektorým z jej reprezentantov. O zápis s číslom tisíc sa postaral zlatý kov karatistu Tomáša Kóšu na majstrovstvách Európy do 21 rokov.

Slovenskí vojenskí športovci v rámci Československa dlho pôsobili a získavali úspechy v strediskách na českom území.  Až v šesťdesiatych rokoch 20. storočia boli zriadené armádne strediská Dukla aj na Slovensku. Najprv v roku 1967 v Banskej Bystrici a v roku 1969 v Trenčíne. Dnes sú oba vojenské športové kluby v spoločnom Vojenskom športovom centre DUKLA Banská Bystrica.

O cenné kovy sa v histórii Dukly pričinili stovky športovcov, spomedzi nich aj významné osobnosti slovenského športu a olympijskí víťazi Anastazia Kuzminová, Elena Kaliská, Michal Martikán, Matej Tóth a aj aktuálne najlepšia slovenská športovkyňa Petra Vlhová. V 55-ročnej histórii získali športovci DUKLY celkovo 27 olympijských medailí, z toho 12 zlatých. Okrem toho sa môžu pýšiť 91 titulmi majstrov sveta a 121 majstra Európy.

„Je to významný míľnik, ktorý svedčí o opodstatnenosti armádneho športu. DUKLA vytvárala a vytvára najlepšie podmienky pre individuálny šport na Slovensku a naďalej sa ich snažíme zlepšovať. Verím, že po rekordnom minulom roku, keď nám pribudlo 57 cenných kovov, aj tento rok pribudnú ďalšie významné medaily a naši športovci potešia slovenských fanúšikov,“ netajil spokojnosť a odhodlanie riaditeľ VŠC DUKLA Banská Bystrica Matej Tóth.

Historický míľnik v zisku najvyšších športových úspechov ocenil aj minister obrany SR Jaroslav Naď. „Výsledky našich športovcov hovoria sami za seba – som na nich nesmierne hrdý. Pevne verím, že medailové ťaženie VŠC DUKLA nepoľaví – s našou pomocou pri vytváraní adekvátnych podmienok na prípravu, ako aj ďalšími oblasťami fungovania centra môžu jednoznačne počítať,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.