Výnimočnú výstavu otvorili v utorok, 9. mája v priestoroch banskobystrickej Verejnej knižnice Mikuláša Kováča na Fončorde. Výstava Cesta môjho zotavenia je putovná a svoje práce na nej prezentujú autori, ktorí majú skúsenosť s duševnou poruchou.

Výstava Cesta môjho zotavenia, ktorú pripravilo Občianske združenie Otvorme dvere, otvorme srdcia (ODOS), začala svoje putovanie vo východoslovenských  mestách (Košice, Michalovce, Vranov nad Topľou, Prešov) a pokračuje na strednom Slovensku, kde jej prvou zastávkou bol liečebný ústav Predná Hora. Od 9. do 29. mája si výstavu môžu pozrieť návštevníci Verejnej knižnice Mikuláša Kováča – Pobočka Fončorda (na Jilemnického ulici 48).

Na výstave Cesta môjho zotavenia prezentujú svoje práce autori, ktorí majú skúsenosť s duševnou poruchou. Vystavené práce mapujú rôzne spôsoby ich vyrovnávania sa s ťažkosťami a emóciami. Sú medzi nimi diela vytvorené rôznymi výtvarnými technikami, fotografie, plastiky aj zbierky básní a ďalšie.

Jedným z cieľov projektu Cesta môjho zotavenia je posilnenie komunitnej starostlivosti o duševné zdravie, ktorú tak odborníci, ako aj ľudia so skúsenosťou považujú za jeden z hlavných pilierov reformy psychiatrickej starostlivosti na Slovensku.

Nedostatok podporných, komunitných služieb pre ľudí s duševnými poruchami zistil aj Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Práve komunitná starostlivosť o pacientov s duševnou poruchou môže minimalizovať, či dokonca až predchádzať akútnym alebo dlhodobým hospitalizáciám.

„Týmto jedinečným projektom sa snažíme prepájať dva svety, svet ľudí so skúsenosťou s duševnou poruchou so svetom celej spoločnosti. Tešíme sa, že sa nám to podarilo už v prvých slovenských mestách, a v tomto trende plánujeme pokračovať aj ďalej.

Tento projekt v sebe spája ľudskosť, vnímavosť i kreativitu, ktoré môžu pomôcť búrať predsudky i neviditeľné bariéry,“ uviedla Laura Kundrátová, psychologička a predsedníčka občianskeho združenia Otvorme dvere, otvorme srdcia, ktoré výstavu zorganizovalo.

V priestoroch banskobystrickej VKMK – Pobočka Fončorda výstava Cesta môjho zotavenia potrvá do 29. mája. Navštíviť ju môžete počas otváracích hodín knižnice, v pondelok až piatok od 8.00 do 18.00 h s výnimkou stredy, kedy je otvorená od 12.00 do 18.00 h.

Z Banskej Bystrice výstava následne poputuje do Rimavskej Soboty (MsKS, Galéria Ganevia, od 31. mája do 16. júna) a na jeseň zavíta do Západoslovenského kraja.