Koncom septembra sa v Banskej Bystrici uskutoční prvý univerzitný TEDx event na Slovensku. TEDx UMB 2017 je určený primárne študentom, zamestnancom, priateľom a absolventom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Je to už tretí raz, čo Banská Bystrica hostí významné podujatie tohto druhu. Po TEDx Banská Bystrica a TEDx Youth@Banská Bystrica to bude prvý univerzitný TEDx event na Slovensku s názvom TEDx UMB. 

Zaujímavých rečníkov a profesionálov z rôznych oblastí privíta v sobotu 30. septembra Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela. „Pre nás, študentov, ale aj pre celú akademickú obec je veľkým úspechom, že na pôde našej univerzity zaznejú myšlienky hodné šírenia od ľudí, ktorí zaznamenali úspech v osobnom i profesionálnom živote, ktorí prispeli k zlepšeniu života ľudí okolo seba, ktorí pôsobia v neziskovom sektore a možno o nich aj málokto vie,“ hovorí Michal Mešťan, organizátor TEDx UMB.

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na konferenciách TED už, okrem iných, vystúpili aj Bill Gates, Al Gore a Sir Richard Branson. V roku 2009 TED uvoľnil formát TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie, ako program miestnych, samostatne organizovaných akcií, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou živých vystúpení rečníkov a premietaných videí TED Talks, ktorých účelom je podnecovať intenzívne diskusie a rozširovať obzory.

„Už prvého júna sme spustili registráciu účastníkov. S registráciou však netreba otáľať, pretože kapacita podujatia je obmedzená, k dispozícii je sto lístkov,“ dopĺňa Eva Ščepková z organizačného tímu TEDx UMB.

V priebehu júna a júla budú organizátori podujatia postupne predstavovať rečníkov, a to na facebooku, ako aj na webovej stránke prostredníctvom, ktorej je možná aj registrácia.