Prvé kolo už avizovanej súťaže BB KOMPILAČKA, ktorú v spolupráci s banskobystrickým Tirish Pubom organizuje Občianske združenie Urpín Banská Bystrica, sa uskutoční už tento týždeň, v piatok 11. apríla.

Súťaž začínajúcich hudobníkov a hudobných telies Banskobystrického kraja, ktoré zatiaľ nevydali oficiálny nosič, je rozdelená do troch výberových kôl a zároveň kategórií. Piatkové prvé kolo bude metalové. Uskutoční sa v Tirish Pube (od 19. hod.) a predstavia sa na ňom kapely Anstratus (Banská Bystrica), Pox Vobiscum (Banská Štiavnica), StrayLand (Zvolen), Deathball (Brezno) a Proscribed (Banská Bystrica). Každá súťažiaca kapela má 30 minút na to, aby presvedčila porotu, že práve ona si zaslúži byť na kompilačnom CD. Tri postupujúce skupiny vyhlási porota krátko po odohratí poslednej kapely. Plusom je jedna voľná porotcovská karta v každom kole.

11_KompilačkaAko povedal Miroslav Lupták z OZ Urpín, zloženie poroty sa súťažiaci dozvedia až pred začiatkom súťaže. „Je to pre dobro kapiel aj porotcov. V porote budú štyria ľudia, ktorí už dlho pôsobia v muzikantskej aj mediálnej brandži a majú už za sebou kus práce.“

Do BB Kompilačky sa prihlásilo okolo 30 kapiel. Niektoré však nesplnili podmienky zaradenia na CD kompilačku. „Z ostatných sme sa snažili vyberať tak, aby CD bolo žánrovo rôznorodé, aj keď väčšina kapiel sa motala okolo rock metalového žánru,“ hovorí Miroslav Lupták a dodáva, že súťažiť bude 15 kapiel. Desať z nich dostane šancu nahrať v profesionálnom štúdiu jednu skladbu na CD, ktoré vyjde v náklade tisíc kusov. CD Kompilačka dostanú diváci Urpín festu 2014 (4. – 5. júl, Banská Bystrica) ako bonus k vstupenke. Skupiny, ktoré sa dostanú do finále, vystúpia aj na spomínanom festivale Urpín fest. Do konca tohto mesiaca by malo padnúť rozhodnutie, kde sa festival bude konať. „Predbežne sme vybrali niekoľko lokalít a rozhodujeme sa medzi nimi,“ uviedol Miroslav Lupták.

Ďalšie kolo BB Kompilačky – punk, rock´n roll, sa uskutoční 17. apríla (Tirish Pub, 19. hod.) a koncertovať budú Mystery Of 19th October (Banská Bystrica), QuoliČomu? (Revúca), VlaStNý NáZoR (Tisovec), Euphory (Banská Bystrica) a Peacock Ball (Banská Bystrica).

V treťom kole (pop, alternatíva, rock) sa predstavia Atropoz (Banská Bystrica), Crea Cage (Gelnica), Sense Of The 4 (Sliač), Pseudosapiens (Revúca), Trittor (Zvolen). Hrať a súťažiť sa bude opäť v Tirish Pube (25. apríl, 19. hod.)