V Bábkovom divadle na Rázcestí bude posledná tohtoročná nedeľa patriť deťom a chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu.

Rozprávka O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu, bude mať premiéru v januári budúceho roku, no v nedeľu 29. decembra ju malí diváci uvidia predpremiérovo. Autorom námetu rozprávky je populárny švajčiarsky spisovateľ a pedagóg Jakob Streit a divadlo jej uvedením pokračuje  v dramaturgickej línii diel renomovaných svetových autorov a autoriek, ktoré témami a originálnym spôsobom spracovania oslovujú deti a rodičov.

Jakob Streit je známy najmä ako autor rozprávok a príbehov pre deti a mládež. Tematicky je jeho tvorba zameraná na autorské rozprávky, príbehy rastlín a zvierat, legendy a biblické príbehy. Je zároveň autorom desiatky pedagogicko-filozofických pojednaní o vzdelávaní, výchove, niekoľkých rozhlasových a bábkových hier a poézie. V jeho úvahách má dôležité miesto rozvoj detskej fantázie a hry, vyzdvihuje poznanie na základe vnútorného obrazového nazerania – imagináciu, inšpiráciu a intuíciu. Jeho diela boli preložené do viacerých svetových jazykov, aj do češtiny. V slovenskom kontexte je takmer neznámy. Inscenácia O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu v Bábkovom divadle na Rázcestí predstaví vôbec po prvýkrát autorove dielo slovenskému divadelnému publiku.

Jakob Streit pri tvorbe vychádzal zo svojich mnohoročných skúseností v oblasti edukácie, rozvoja detí a mládeže. Rozprávku o chlapcovi Františkovi a jeho červenej čapici s brmbolcom vytvoril s podtitulom „protiklamárska rozprávka“. Veril, že:  „Zlozvyky detí dokážeme lepšie korigovať rozprávkami, než neustálym napomínaním…“

Inscenácia vzniká v komornom priestore Teátria divadla. V predstavení účinkujú bábky, manekýni. Adaptáciu námetu vytvorila Emília Hoffmanová. Na návrhoch a tvorbe výpravy a bábok sa podieľa hosťujúca výtvarníčka Mária Bačová. Autorom hudby je Martin Geišberg. Účinkuje herečka divadla Anna Hajduková. Inscenačný tím tvorí pod režijným vedením umeleckého šéfa divadla Mariána Pecka. Inscenácia je určené deťom od 4 rokov.

Predpremiéra rozprávky O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu, sa uskutoční v nedeľu 29. decembra o 16:00 h.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rezervácia vstupeniek: vstupenky@bdnr.sk, 048/412 55 13, www.bdnr.sk. Vstupenky si môžete takúpiť online alebo v pokladnici divadla.