Na piatok je v Banskej Bystrici naplánovaná ďalšia demonštrácia, časť organizátorov sa oddelila a chce zbierať podpisy pod občiansku iniciatívu.

Ilustračné foto: Ivan Golembiovský

Organizačný štáb protestov, ktoré reagujú na zverejnenie spisu Gorila, sa rozdelil na dva prúdy. Kým prvý chce bojovať proti korupcii a klientelizmu protestami na námestiach, druhý sa pomenoval Občianska výzva 2012 a ide zbierať podpisy od ľudí. Aktivistom okolo Občianskej výzvy 2012 vadí, že organizátori protestov predstupujú pred verejnosť s požiadavkami bez toho, aby reálne odrážali volania protestujúcich na námestiach. „Kto sú organizátori protestov, keď sami ponúkajú riešenia, keď sa nominujú do rokovania s politikmi, akí sú to lídri? Nie organizátori protestov majú predsa žiadať politikov o zmenu, ale verejnosť, my všetci, celé Slovensko,“ píše sa vo vyhlásení Občianskej výzvy 2012, za ktorou stoja aj známi banskobystrickí aktivisti Klára Kubíčková a Viera Dubačová či bývalý hovorca banskobystrickej skupiny anti-Gorila protestov Filip Roháček. Súčasné konanie organizátorov protestov a niektoré ich požiadavky považujú za zmätočné a utopické.

Občianska výzva 2012 naformulovala štyri požiadavky, ktoré sa odvíjajú od prvého banskobystrického protestu a začína pod ne zbierať podpisy občanov. Zároveň chce organizovať diskusné fóra po celom Slovensku, z ktorých by mali prísť konštruktívne návrhy, ako zlepšiť protikorupčnú situáciu v krajine. Už v stredu sa na akademickej pôde Ekonomickej fakulty UMB uskutoční diskusné fórum na tému Dokážeme po Gorile obmedziť korupciu? s riaditeľom Transparency International Slovensko (TIS) Gabrielom Šipošom a protikorupčným aktivistom Jozefom Bakšom.

Zostávajúca časť organizátorov pokračuje v mobilizácii verejnosti. Erik Leitner a Marek Šlosár zvolávajú ľudí na Facebooku k druhému zhromaždeniu na banskobystrickom Námestí SNP. Na ňom chcú požadovať zrušenie predčasných parlamentných volieb pre ich neústavnosť, rozpustenie politických strán z dôvodu ich kriminálnej činnosti a prezidenta žiadajú o vymenovanie dočasnej úradníckej vlády. „Vyzývame občanov SR, aby hájili svoje práva, definované v Ústave a nedovolili žiadnej partokracii svojvoľne nakladať so základným dokumentom štátu, s Ústavou,“ píše sa v ich stanovisku. Protest Gorila II. Banská Bystrica sa uskutoční v piatok o 17:30 na Námestí SNP.