V Základnej škole na Spojovej ulici realizujú prvky kurikulárnej reformy už takmer tri roky. V roku 2020 reagovali na výzvu Ministerstva životného prostredia, ktoré vďaka Nórskym grantom ponúklo školám a mestským samosprávam vytvoriť projekty k zmierňovaniu a prispôsobovaniu sa zmene klímy – SK Klíma.
Skupina pedagógov vypracovala projekt EDUGA, ktorý uspel medzi viac ako 120 žiadateľmi. Súčasťou projektu sú aj vzdelávacie aktivity zamerané na dobrovoľníctvo a rovesnícke učenie.
Žiaci druhého stupňa sa vzdelávali okrem iného aj v oblasti znižovania a triedenia odpadu. Práve túto tému si vybrali pre rovesnícke učenie. Po svojej skúsenosti sa rozhodli prihovoriť aj Banskobystričanom.
Znenie otvoreného listu žiakov zapojených do projektu EDUGA
Vážení obyvatelia Fončordy, milí Banskobystričania,
prihovárame sa Vám, ktorým záleží na našom meste, ktoré nazývame nielen svojím bydliskom, ale ktoré patrí k najkrajším miestam Slovenska nielen svojou polohou, ale aj históriu a prítomnosťou. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, v akom prostredí budeme žiť o dvadsať rokov?
My áno. V súčasnosti sme žiačkami Základnej školy na Spojovej ulici v Banskej Bystrici a to, aby naše životné prostredie bolo čistejšie, krajšie a nezničené patrí k posolstvu, ktoré chceme odovzdávať mladším spolužiakom.
Sme súčasťou tímu projektu EDUGA, ktorý v našej škole realizuje aktivity v našej vzdelávacej záhrade. Túto sme založili vďaka Nórskym grantom, štátnemu rozpočtu SR a so spoluúčasťou našej školy.
Od minulého školského roka sme sa zaradili medzi lektorov rovesníckeho učenia, čo v praxi znamená, že vzdelávame mladších spolužiakov pomocou aktívneho učenia v oblasti triedenia odpadu, šetrenia a neznečisťovania vodných zdrojov, vodozádržných opatrení a ekologického zmýšľania v rámci jednotlivých domácností. Naše aktivity sú zamerané na osvojenie si nových poznatkov a zručností, ktoré povedú k ochrane krajiny.
V tomto školskom roku sa venujeme problematike odpadu a šetrenia vody. Učíme svojich spolužiakov pozorovať procesy, ktoré sa odohrávajú v ich rodinách a osvojiť si techniky, ktoré povedú k ekologickejšiemu využívaniu prírodných zdrojov. Rozprávame sa o znečisťovaní ovzdušia, ekologických formách cestovania, výruboch stromov, prašnosti a produkcii odpadu, dôvodoch znečisťovania vody a dôsledkoch nadmerného nakupovania. Typickým príkladom je textil, ktorého farbením sa uvoľňujú chemické látky, ktoré škodia vode aj zvieratám.
V rámci spätnej väzby ku vzdelávaniu sme sa s deťmi stretli opäť a pýtali sme sa ich, ktoré z opatrení ich zaujalo a ktoré preniesli do svojho rodinného prostredia. Deti sa najviac zaujímali o skladovanie a odovzdávanie použitého rastlinného oleja, mnohé z nich s pomocou rodičov začali použitý olej zbierať a odnášať v Banskej Bystrici ku Kauflandu pri Radvani alebo na čerpacie stanice. Mrzí nás, že situácia v našom meste by sa dala riešiť aj inak, napríklad vymieňaním použitého kuchynského oleja za nový rastlinný olej alebo ocot a tiež zabezpečením odvozu použitého oleja podobne ako pri zbere a výmene starého papiera. Pri triedení odpadu by celkom iste pomohlo, keby v meste boli vymenené zberné nádoby za nádoby iného typu (podzemné alebo uzamykateľné kontajnerové stojiská).
Uvedomujeme si, že na prvýkrát to neoslovuje veľa detí, ale veríme že sa to bude čím ďalej zlepšovať. Nemienime sa hneď vzdať, pretože vieme, že záchrana planéty nie je zbytočná. Aj preto máme ešte v tomto školskom roku pre mladších spolužiakov pripravené aktivity na popoludnia v školskom klube, kde chceme deti edukovať zábavnou formou pomocou súťaží, hier a tvorivých cvičení so zameraním na životné prostredie a jeho ochranu.
Veríme, že aj malý úspech, pri ktorom začnú deti a dospelí premýšľať nad dôležitosťou ochrany nášho okolia a tým aj planéty, pomôže sformovať Banskobystričanov, ktorým na svojom meste záleží. Ak sa v našom meste nájdu občania, organizácie alebo osoby zodpovedné za rozvoj mesta , ktoré by nám mohli pomôcť pri príprave uvedených aktivít v tomto alebo aj nasledujúcom školskom roku, ozvite sa nám na adrese našej Základnej školy na Spojovej ulici 14 v Banskej Bystrici.
Do skorého videnia,
Tamara, Tatiana, Sofia
Tento projekt bol financovaný vďaka Nórskym grantom, štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky a tiež z rozpočtu školy. Granty EHP predstavujú príspevok Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.