cyklobus1Banská Bystrica je jedno z mála miest na Slovensku, kde premáva počas letnej sezóny cyklobus. Ide o špeciálne upravenú súpravu autobusu s prívesom bicykle. Táto služba je verejne prístupná všetkým, ktorí majú záujem počas víkendov a sviatkov aktívne tráviť voľný čas a spoznávať krásy okolia Banskej Bystrice.

Iniciátormi projektu boli ešte pred troma rokmi členovia dopravnej komisie mesta Banská Bystrica a zástupcovia Dopravného podniku mesta Banská Bystrica – Jakub Gajdošík a Marek Modranský.

Podnetom pre vznik tohto projektu bola najskôr požiadavka správcu hotela Kráľova Studňa o obnovenie prímestskej autobusovej linky na Pánsku Kolibu (za Dolným Harmancom), a to hlavne pre turistov a aspoň počas víkendov. Následne sa hľadali možnosti, ako vyhovieť požiadavke hotela Kráľova Studňa a pre obyvateľov Banskej Bystrice viac sprístupniť tieto nádherné miesta

„Dnes majú samotné obce veľmi málo spojov počas víkendov, ktorých stratu vykrýva samosprávny kraj, vedeli sme, že bežnou požiadavkou len o zavedenie nových spojov neuspejeme. Preto sme uvažovali o možnosti prerobenia autobusu aj pre prepravu cyklistov. Už počas prípravnej fázy sme mali toľko pozitívnych ohlasov a nedočkavcov, že sme sa rozhodli prevádzkovať tieto spoje súpravou autobus + špeciálne upravený príves na bicykle,“ hovorí Marek Modranský, člen dopravnej komisie mesta.

cyklobus3
Jakub Gajdošík

Predseda dopravnej komisie Jakub Gajdošík ho dopĺňa: „V prvej pilotnej sezóne sme pozorne sledovali, či sa destinácie Pánska Koliba, Donovaly a Králiky osvedčili. Neskôr sme sa rozhodli vyjsť v ústrety požiadavkám samotných cestujúcich a turistov s ohľadom na záujmy aj ostatných Banskobystričanov. Preto cyklobus dodnes jazdí na Malý Šturec, Donovaly a aj Šachtičky, ktoré sú obľúbenou destináciou pre popoludňajšie trávenie voľného času predovšetkým pre obyvateľov Sásovej.“

Ďalej Gajdošík uvádza: „Služba cyklobusu sa tak rozbehla, že sme pre rozvoj turizmu v okolí mesta Banská Bystrica z vlastných zdrojov vytvorili webovú stránku cyklobb.sk. Sú na zverejnené aktuálne informácie o cyklobuse, no najmä užitočné rady pre každého cyklistu, ktorý sa rozhodne pre vybranú trasu v okolí mesta. Každá trasa má detailne informuje o svojej náročnosti, dĺžke, výškopis, pričom súčasťou sú aj priložené fotografie zo zaujímavých úsekov a nádherne spracované videá.“

Cyklobus v Banskej Bystrici má už úspešne tretiu sezónu za sebou. Ročne prepraví od 2200 do takmer 3000 cestujúcich, čo je niekoľko násobne viac ako bežné autobusové spoje. Dokazuje to silný záujem zo strany obyvateľov Banskej Bystrice o aktívne trávenie voľného času.

cyklobus4
Marek Modranský

„Sme veľmi radi, že sa služba cyklobusu stretla s tak vysoko pozitívnou odozvou zo strany obyvateľov mesta. Preto uvítame ďalšie návrhy a inšpirácie, ktoré budeme môcť pre rozvoj športových aktivít realizovať aj v ďalšom období,“ dodáva poslanec Gajdošík.

Odborník na dopravu Modranský na záver konštatuje: „Keďže sám trávim svoj voľný čas aktívne, či už v lete na bicykli, in-korčuliach a v zime najmä hokejom, dobre rozumiem potrebám ľudí, ktorí neraz márne hľadajú vôbec voľný priestor pre takéto činnosti. Našou úlohou je tieto potreby poznať a vyvinúť všetko úsilie pre ich naplnenie.“

O ďalšom financovaní bystrického cyklobusu v jeho tretej sezóne rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva pri schvaľovaní rozpočtu mesta na rok 2015. Ako ukázal život, je to veľmi užitočná investícia pre cykloturistov, ktorá podporuje aj cestovný ruch v Banskej Bystrici a okolí.