Hlavný programový partner, Ministerstvo obrany SR, pripravil pre fanúšikov leteckých dní atraktívny program vo vzduchu aj na zemi. 

Najväčším leteckým podujatím na Slovensku si na Leteckej základni Sliač prvý augustový víkend pripomenieme sté výročie úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika a 75. výročie SNP.

V rámci dynamických ukážok nebude chýbať majstrovstvo pilotáže Francúzov na lietadlách Alpha Jet.  Na statike sa po niekoľkých rokoch opäť predstaví špeciálne prieskumné lietadlo včasného varovania AWACS. Charakterizuje ho veľký radar v tvare taniera na chrbte. Na svoje letové ukážky sa pripravujú aj Vzdušné sily OS SR so stíhačkami MIG 29, vrtuľníkmi Black Hawk či dopravným lietadlom Spartan. Vládna letka predvedie svoje lietadlá Airbus A319 a Fokker 100 s podobizňou generála Milana Rastislava Štefánika na zadnej časti trupu.  

Majstri leteckej akrobacie Frecce Tricolori (trojfarebné šípy) znovu mieria na SIAF. Vďaka desiatim pilotom vo vzduchu a technickému personálu na zemi, budete mať opäť zimomriavky na koži. Sliačsku oblohu vymaľujú rôznymi manévrami. Tešiť sa môžete na Srdce, Labuť, Vejár, Iskru či Kalich. Vysoká úroveň profesionality, železná disciplína, tímový duch a nadšenie pre lietanie, tak to je talianska pýcha leteckej akrobacie.

Na SIAF-e 2019 sa predstavia lietadlá F-16 hneď z troch krajín, z toho dve v letových ukážkach. Návštevníci MLD SIAF 2019 budú mať jedinečnú príležitosť porovnať na sliačskej oblohe majstrovstvo gréckych (Zeus Demo Team) a poľských (Tiger Demo Team) vojenských pilotov na lietadle tej istej kategórie F-16 Block 52+. Belgičania zaujmú so svojou F-16-kou pozíciu na statike.

Návštevníci si budú môcť v dňoch 3. a 4. augusta vychutnať aj dynamickú ukážku skutočného historického skvostu – lietadla Spitfire, v podaní majiteľa lietadla Stephena Steada.  Supermarine Spitfire je známe tým, že na ňom lietal jeden z najvýznamnejších československých pilotov – generálmajor Otto Smik. Zo susedného Poľska priletia skúsení piloti, ktorí nám predstavia ďalšie historické lietadlo – JAK 3 U.

Stojisko statických ukážok leteckej techniky sľubuje ďalší atraktívny exemplár. Chorvátske vzdušné sily vysielajú na Sliač hneď dva zaujímavé vrtuľníky OH-58D Kiowa Warrior. “Tešíme sa, že budeme mať možnosť byť súčasťou SIAF 2019!” Toto je odkaz pre fanúšikov letectva od štvorice majorov – pilotov vrtuľníkovej letky z 93. leteckej základne Zemunik, Chorvátsko.

Lietadlá v čiernej farbe so smrtihlavom (lebka a skrížené kosti) na trupe nie sú na Medzinárodných leteckých dňoch ničím novým. Už v uplynulých rokoch  totiž lietali na Sliači spoločne s našimi vojenskými pilotmi v rámci  zdokonaľovacieho výcviku a výmeny leteckých jednotiek. Skvelá správa je, že aj toto unikátne lietadlo budete môcť prvý augustový víkend vidieť na stojisku statických ukážok.

Lístky na najväčší slovenský letecký festival  sa začnú predávať 3. a 4. augusta na bránach letiska už od 7.00 h. Organizátori podujatia vyzývajú ľudí, aby vyrazili na SIAF v dostatočnom časovom predstihu. Brány sliačskeho letiska sa otvárajú o 8.00 h. a letový program sa začína o 10.00 h. Nebude chýbať  ani zóna pre deti, atrakcie pre celé rodiny a  celodenný zábavný program.

Viac infomácií o podujatí nájdete na www.siaf.sk , facebooku alebo na instagrame. Predpredaj vstupeniek je dostupný cez predpredaj.sk