Začiatkom februára bude Banská Bystrica opäť hostiť popredný výškarský míting svetového formátu. Banskobystrická latka si zapíše už svoj 25. ročník, a to aj za účasti popredných hviezd tejto atletickej disciplíny.

Tentokrát sa Banskobystrická latka uskutoční netradične v sobotu, 9. februára. „Dávame si za cieľ pripomenúť si skvelých 25 rokov. Pozvali sme Stefana Holma i prvú víťazku Šárku Kašpárkovú,“ priblížil spoluorganizátor podujatia a športový manažér Alfons Juck.

Na Banskobystrickej latke sa dosiaľ predstavili muži z 36 a ženy z 27 krajín. Celkom sa pod Urpínom predstavili výškari zo 45 krajín sveta, pričom zo svetadielov chýbalo len zastúpenie z Austrálie a Oceánie.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol riaditeľ podujatia Ľubomír Roško, predaj lístkov na podujatie sa začne približne tri týždne pred akciou v priestoroch VŠC Dukla na Štiavničkách.

V mužskej súťaži sa opäť očakáva prekonanie 230 centimetrov

Od roku 1993 sa celkom 68- krát skočilo v mužskej súťaži viac ako 230 centimetrov a medzi ženami až jedenásťkrát cez dva metre. Aj preto patrí Banskobystrická latka dlhodobo medzi najlepšie svetové špecializované atletické mítingy.

O čo najvyššie dvíhanie latky sa budú v Banskej Bystrici opäť snažiť poprední výškari súčasnosti. Chýbať nebude bývalý víťaz latky a nepopierateľne veľký zabávač publika Gianmarco Tamberi z Talianska. Toho doplní aj majster sveta majster sveta Donald Thomas z Bahám, ktorého osobný rekord je až 237 centimetrov. Ten sa pod Urpínom predstaví už šiestykrát. Do Banskej Bystrice sa po roku vráti aj 20-ročný Bielorus Maksim Nedasekau. Vlani tu síce skončil piaty, ale medzitým vyhral PTS v Šamoríne a najmä získal striebro na ME v Berlíne. Už dvakrát sa mu podarilo preskočiť latku vo výške 233 centimetrov. Osobné rekordy s hodnotou 230 a viac centimetrov majú aj ďalší ohlásení účastníci. Z Japonska pricestuje Naoto Tobe, bronzový z tohtoročných Ázijských hier či Mexičan Edgar Rivera. Štvrtý z londýnskych majstrovstiev sveta v roku 2017.

„Výborne sa pripravuje aj náš Matúš Bubeník, takže v mužskej súťaži sa tradične tešíme na výkony cez 230 centimetrov,“ uviedol Alfons Juck. Ohlásená je aj účasť druhého popredného domáceho výškara Lukáša Beera.

V ženskej časti bude patriť medzi favoritky víťazka latky z roku 2015 Alessia Trostová, ale aj najlepšia bulharská atlétka posledných rokov Mirela Demirevová. Tá získala striebro na tohtoročných majstrovstvách Európy.

„Príde aj Bieloruska Karina Tarandová, ktorá v lete vyhrala juniorské majstrovstvá sveta a od nej sa očakáva atakovanie výšky na úrovni 195, čo by na jej vek bolo výborné,“ doplnil Juck. Chýbať nebude česká jednotka Michaela Hrubá, ale tiež najlepšia slovenská výškarka Tatiana Dunajská.

Pred samotnou hlavnou súťažou Banskobystrickej latky v Športovej hale Dukla prebehne finálové kolo súťaže mladých výškarov a atlétov Jumperia.