V medailóne regionálnych osobností si 3. apríla pripomíname výročie narodenia hudobného skladateľa a dirigenta Tibora Andrašovana, ktorý sa narodil v tento deň v roku 1917 v Slovenskej Ľupči.

Tibor Andrašovan je autorom prvého slovenského baletu (Orfeus a Euridika), prvej komickej opery (Figliar Geľo), prvého filmového muzikálu (Rodná zem), zvučky k majstrovstvám sveta v lyžovaní vo Vysokých Tatrách. Na svojom konte má až 740 skladieb. Komponoval pre popredné umelecké súbory – SĽUK, Lúčnicu, Československý súbor piesní a tancov, pre rozhlas, film, divadlo, televíziu. Jeho hudobnú tvorbu ocenili mnohými vyznamenaniami doma i v zahraničí. Zomrel 14.6.2001 v Bratislave.

Dielo: opery (Figliar Geľo, Biela nemoc, Hájniková žena…), balety (Orfeus a Euridika, Ikaros. Kráľ bláznov…), dlhometrážne filmy: Katka, Rodná zem, Drevená dedina, Štvorylka, Prerušená pieseň, Jánošík, Majster kat…)

Bibliografia: Encyklopédia dramatických umení Slovenska I.. VEDA, Bratislava 1989, s. 23–24. 

VKMK

Medailón regionálnych osobností pripravujeme v spolupráci s Verejnou knižnicou Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Poznávajte aj vy osobnosti nášho regiónu! V katalógu osobností, ktorý nájdete tu…