Prvý ženský transport do Osvienčimu opustil popradskú železničnú stanicu 25. marca 1942. Tisíc mladých ustráchaných žien bolo natlačených vo vagónoch pre dobytok. Nasledovalo len utrpenie v osvienčimskom tábore. Príďte si uctiť ich pamiatku zapálením 1000 sviečok do záhrady Chavivy Reikovej, v areáli Múzea SNP o 18,00.

vyrocie

Milióny židovských, rómskych či postihnutých žien bolo zabitých nacistickým režimom. Veľká časť z nich sa narodila a prežila snáď tú šťastnejšiu časť svojho života na Slovensku. Nezabudnúť na to, že to bol práve Slovenský fašistický štát, ktorý sa veľmi aktívne podieľal na transportoch vlastných obyvateľov do koncentračných a vyhladzovacích táborov je aj v súčasnosti veľmi dôležité, keďže vytváranie spoločného nepriateľa ako aj populistická snaha vyriešiť zložité problémy jednoduchými a extrémnymi riešeniami je stále aktuálnym nebezpečenstvom.

Možnosť ukázať, že nezabúdame na vlastnú minulosť máte aj dnes, 25. marca o 17:00, kedy si v Banskej Bystrici môžete pripomenúť a uctiť pamiatku obetí prvého ženského transportu do koncentračného tábora v Osvienčime. Program sa začína koncertom v kinosále Múzea SNP. Vystúpi Vojenská hudba Banská Bystrica. Po koncerte si tragický osud týchto žien a dievčat pripomenieme zapálením tisíc sviec v záhrade Chavivy Reikovej, v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Spomienkové podujatie organizuje Múzeum SNP v spolupráci s občianskou platformou Nie v našom meste.