Banská Bystrica, ako centrum povstania z roku 1944, bude aj tento rok dejiskom centrálnych osláv Slovenského národného povstania, ktoré sa uskutočnia v dňoch 28. a 29. augusta priamo v areáli Múzea SNP.

Ako sa už stalo tradíciou, oslavy sa začnú v predvečer sviatku výročia SNP – 28. augusta o 19.00 h pred Múzeom SNP slávnostným koncertom banskobystrickej Štátnej opery. Pri tejto príležitosti odovzdajú ceny Múzea SNP osobnostiam alebo organizáciám, ktoré podporujú aktivity múzea alebo s nimi dlhoročne spolupracujú.  V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v priestoroch opery.  Tento rok však program začne ešte o niečo skôr. Konkrétne v utorok popoludní od 15.00 h jazdou dobovej cyklistickej eskadróny zo Zvolena do Banskej Bystrice.

Oficiálna časť osláv potom začne 29. septembra o 11-tej hodine preletom lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, slávnostným ceremoniálom a pietnym aktom kladenia vencov za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov a pozvaných hostí zahraničných delegácií.

Slávnostné zhromaždenie s príhovormi hostí a programom začne krátko pred 12-tou hodinou. Otvoriť ho má hymna Slovenskej republiky v podaní priameho účastníka SNP V. Strmeňa a Vojenskej hudby Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Naopak záver oficiálnej časti má patriť zoskoku výsadkárov, rovnako za tónov hudby v podaní Vojenskej hudby OSSR spolu so spevákom Jurajom Benetinom.

Program pre širokú verejnosť bude potom pripravený od 14-tej hodiny. V tom vystúpia FS Zemplín, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch´N Go, kapelaDružina, ruský spevácky súbor Babkini vnuci, Diabolské husle a Jana Orlická či Korben Dallas.

O sprievodný program sa počas celého dňa postarajú Ozbrojené sily Slovenskej republiky formou statických a dynamických ukážok. Pripravený bude aj dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie, prezentácia diaľkovo riadených modelov.

Oslavy SNP 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

S novinkami prichádza aj samotné Múzeum SNP, ktoré bude samozrejme aj počas tohtoročných osláv 29. augusta v popoludňajších hodinách otvorené pre verejnosť bezplatne. Múzeum počas osláv predstaví dotykový samoobslužný terminál, ktorý bude umiestnený v netradičnom prostredí partizánskej zemľanky. Tento informačný kiosk má takto priblížiť históriu partizánskych bunkrov. Zároveň však ponúkne vytvoriť si aj vojenský preukaz, ktorý si následne návštevníci môžu zaslať na e-mail či svojim známym.

Múzeum zároveň počas osláv odprezentuje ďalšiu 0 Euro Souvenir bankovku s motívom Pamätníka SNP a tentokrát aj pancierových vlakov.

Dopravné obmedzenia v centre mesta

Organizácia osláv a súvisiace bezpečnostné opatrenia si vyžiadajú v centre Banskej Bystrice aj tento rok dopravné obmedzenia. Od utorka 28. augusta 22.00 h až do stredy 29. augusta 15.00 h bude platiť zákaz zastavenia v uliciach Cikkerova, Kuzmányho a Kapitulská.

Ulice Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova a Kuzmányho budú v stredu 29. augusta od 6.00 h do 15-tej hodiny uzatvorené pre automobilovú dopravu úplne. Kuzmányho ulica bude v tomto čase presmerovaná od Národného domu po Hušták.