hudec hrobkaNezisková organizácia Caleh – Centrum architekta L. E. Hudeca, pozýva Banskobystričanov na krátke spomienkové stretnutie 27. októbra o 14-tej hodine.

Pri hrobe svetoznámeho architekta na evanjelickom cintoríne na Lazovnej ulici si účastníci spomienkového zhromaždenia pripomenú 56. výročie úmrtia Ladislava Hudeca. Kultúrny program prednesú študenti Gymnázia J.G.Tajovského, v mene CALEH, n.o. k vám prehovoria architekt Igor Teplan a kunsthistorička Klára Kubičková.

L.E. Hudec (1893-1958) vyrastal v Banskej Bystrici, kde sa pod vplyvom otca – staviteľa “polky Bystrice” priúčal architektúre. Jeho život je spojený s obdivuhodným príbehom, ktorý plne reflektuje turbulentné dejiny prvej polovice 20. storočia a predstavuje obdobie keď sa stal jedným z najvýznamnejších architektov v Šanghaji. Jeho široké portfólio zahŕňa vyše 100 budov, medzi ktorými vyčnieva Park Hotel, z roku 1934, prvý Ázijský mrakodrap. (Najvyššia budova v Ázii do roku 1963, v Šanghaji do 1985). Je dôležité aby sme si cenili Hudecové bohaté dedičstvo a dôstojne šírili jeho posolstvo, ktoré je aktuálne aj dnes.