Tridsaťtriročný kontroverzný Marián Kotleba, alebo päťdesiatdeväťročný bývalý prednosta Krajského úradu Milan Kepeňa – to sú najmladší a najstarší z osmičky kandidátov na post novej hlavy mesta Banská Bystrica. To už určite nepovedie Ivan Saktor, ktorý s konečnou platnosťou nepodal kandidatúru na post primátora.

Prekvapením je doteraz neznáma kandidatúra pravidelných uchádzačov Milana Kepeňu (SF),  ktorý sa pred štyrmi rokmi vzdal kandidatúry v prospech Ivana Saktora, a Jozefa Sásika (SĽS). Opätovne sa o priazeň Banskobystričanov bude uchádzať aj niekdajší hlavný kontrolór mesta Zdenko Haring. Nováčikom medzi kandidátmi je Sásovan a živnostník Ivan Apfel. Najskloňovanejšími kandidátmi na post primátora sú ale nominant pravicových strán Martin Baník, nezávislý kandidát Peter Gogola a nominat strán bývalej vládnej koalície Ľubomír Vážny. Prekvapením je, že o post primátora sa okrem Saktora nakoniec nebude uchádzať ani skloňovaný Bystrický Superman – Miroslav Rybár, ktorý kandidatúru aj na primátora ešte nedávno pripúšťal.

Zoznam kandidátov na post primátora mesta Banská Bystrica:

1. Ivan Apfel, 45, živnostník, Banská Bystrica, Banská Bystrica, Pieninská 15, nezávislý kandidát
2. Martin Baník, Ing.,
55 r., manažér, Banská Bystrica, Družby 17, SDKÚ – DÚ, DS, SaS, KDS
3. Peter Gogola, Mgr.,
42 r., hovorca š.p. LESY SR, Banská Bystrica, Spojová 12, nezávislý kandidát
4. Zdenko Haring, Ing.,
46 r.,SZČO, Banská Bystrica, Tr. SNP 13, nezávislý kandidát
5. Milan Kepeňa, Ing.,
59 r., ekonóm, Banská Bystrica, Haškova 31, SF
6. Marián Kotleba, Mgr.,
33 r., informatik, Banská Bystrica, Kráľovohoľská 5, ĽSNS
7. Jozef Sásik Ing.,
52 r., znalec-lesníctvo, Banská Bystrica, Nešporova 1, SĽS
8. Ľubomír Vážny, Ing.,
53 r., poslanec NR SR, Banská Bystrica, Na Karlove 4446/54 SMER, SNS, ĽS – HZDS

Pre voľby poslancov mestského zastupiteľstva zložili kandidátne listiny tieto strany a koalície: Agrárna strana vidieka; EURÓPSKA DEMOKRATICKÁ STRANA; Komunistická strana Slovenska; Kresťanskodemokratické hnutie, MOST – HÍD; Ľudová strana Naše Slovensko; Občianska konzervatívna strana; SMER – sociálna demokracia, Slovenská národná strana, Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko; Strana demokratickej ľavice; Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a Solidarita,Konzervatívni demokrati Slovenska; Nová demokracia; Slovenská ľudová strana. Okrem 146 kandidátov politických strán kandiduje do tridsaťjedenčlenného zastupiteľstva aj ďalších 64 nezávislých kandidátov. Spolu tak o priazeň voličov bude uchádzať 210 kandidátov. Tí ešte môžu svoju kandidatúru stiahnuť.

Voľby do orgánov samospráv sa budú konať 27. novembra.

[poll id=5]