V predvečer sviatku Sedembolestnej Panny Márie sa v modernom priestore prístavby Obchodného domu PRIOR o 19-tej hodine uskutoční vernisáž unikátnej výstavy obrazov prievidzského výtvarníka romana turcela „PRIESTOR PRE DESATORO“.

Výstava prináša kontroverzné  spracovanie Desatora Božích prikázaní v podobe veľkorozmerných 3D obrazov. Prostredníctvom postavy kňaza turcel prináša kritický pohľad do radov dnešnej katolíckej cirkvi, na súčasný život veriacich ľudí a kléru.  Na výstavu boli pozvaní aj predstavitelia cirkevného života, ktorí sú požiadaní o  stanovisko k  Desatoru.

PRIESTOR PRE DESATORO je na Slovensku jedinečná výstava pripravená technológiou domaľby stereoskopických fotografií pre 3D projekciu.  Divácky atraktívne dielo, umocnené arómou kadidla, kvalitným hudobným a kulinárskym rozmerom, robí z vernisáže moderný a na Slovensku ojedinelý zážitok z výtvarného umenia. Výstava bude pre verejnosť prístupná od 16. septembra do 17. októbra 2010.

Roman Turcel je známy svojím umením nielen doma ale aj v zahraničí. V jeho tvorbe dominujú témy zamerané na hľadanie trvalých hodnôt.  Rád vytvára priestor pre otázky a provokuje k zamysleniu. Podľa turcela moderné umenie nemá len dekoratívnu funkciu, ale predovšetkým má prinášať postoje, pohľady, myšlienky – odkazy a nastolovať otázky. K jeho tvorbe patrí aj séria obrazov „Podajme si ruky“ (Uniting hands), ktorú predstavil svetu v máji 2005 výstavou vo Washingtone.  Do obrazov vpísali svoje myšlienky svetové osobnosti ako spevák Sting, filmový režisér Miloš Forman, či tibetský duchovný a svetský vodca Dalajlama, čím sa stali ich spoluautormi. Vystavuje od roku 1997.