V sobotu 23. apríla budú v areáli Strednej odbornej školy Pod Bánošom opäť rozvoniavať rôzne chute jari.

2015Už piaty rok – a tentoraz s novým názvom Tradičná chuť jari – Otváranie Bánoša, sa v Banskej Bystrici – Pod Bánošom,  slávnostne otvorí poľnohospodárska a letná turistická sezóna v našom kraji.

Nosnou aktivitou podujatia je už tradične farmársky trh so zdravými domácimi výrobkami – produkty z ovčieho mlieka, králičie a kuracie mäso, gazdovské špeciality, víno, med, bylinky, kozmetika či textil. Nebudú chýbať ani tradičné remeselné ľudovoumelecké výrobky. Tohtoročný farmársky trh, ktorého sa zúčastní rekordných šesťdesiat predajcov, sa zameria najmä na propagáciu jahňaciny, baraniny a zdravej domácej stravy s ponukou širokého sortimentu regionálnych jedál hlavne z Horehronia, Podpoľania a Hontu. Okrem pečenej jahňaciny to bude aj kozľacina, divina, rôzne mäsové špeciality, guľáše, jagerek, bryndzové halušky, haruľa, huspenina, ale aj múčne jedlá, lepne, šúľance, langoše a domáce koláče a rôzne druhy štrúdle. Predávať a budú aj sadenice a priesady.

PO slávnostnom otvorení podujatia (o 10. hod), organizátori predstavia farmárske produkty a tradičné jedlá regiónov. Od 11. hod. sa bude hovoriť o domácom využití farmárskeho mlieka, o včelách, včelích produktoch a apiterapii. Na pravé poludnie – o 12. hod. sa začne detská škola varenia a o 13. hod. škola štepenia a ošetrovania ovocných stromov.

2015_1Nenechajte si ujsť ani výstavku Slovenského zväzu drobnochovateľov či vystúpenie Detského folklórneho súboru Radosť. Pod Bánošom bude celý deň vyhrávať Ľudová hudba Jána Maka so sólistami a deti sa môžu tešiť na rôzne animačné programy, hry, súťaže ale aj na trampolínu a koníky, na ktorých si môžu zajazdiť v čase od 11. do 13. hod.

Novinkou, ktorá iste poteší najmä obyvateľov Radvane a Fončordy, je zavedenie bezplatnej kyvadlovej autobusovej dopravy. O zástavkách a cestovnom poriadku sa záujemcovia môžu dozvedieť z plagátov a deň vopred priamo na autobusových zástavkách.

Organizátormi tohtoročného podujatia Tradičná chuť jari – Otváranie Bánoša 2016 sú Vidiecke partnerstvo Banskobystrického kraja, Stredná odborná škola Pod Bánošom a občianske združenie Tradičná chuť regiónov Slovenska v spolupráci s mestom Banská Bystrica. Atmosféru podujatia približujú fotografie z vlaňajšieho Otvárania Bánošá, ktoré nájdete vo fotogalérii.