Oheň, ktorý sa v závere tohtoročných osláv Slovenského národného povstania rozhorí na banskobystrickom amfiteátri, nepochybne rozpáli srdcia milovníkov autentickej rómskej hudby. Cigánsky oheň prichádza do mesta pod Urpínom opäť v skvelej muzikantskej zostave. Na koncerte v pondelok 29. auguta vystúpia Boban Marković Orkestar, Vidiek, Ida Kelarová a Čhavorenge spolu s Českou filharmóniou a Gypsy Music Alexandra Daška.

Karel Čapek napísal, že „cigánska hudba vie z nás vytiahnuť akési tajomné ale príjemné neresti, ktoré priam opantávajú ľudskú dušu…“

Cigánsky oheň je výnimočný projekt, ktorý už šestnásty rok prináša publiku jedinečný umelecký zážitok v podobe originálnej rómskej hudby a úžasnej atmosféry, plnej pozitívnej energie. Na koncertoch Cigánsky oheň účinkovali už mnohí  známi slovenskí aj zahraniční umelci. Nie inak tomu bude aj v pondelok 29. augusta na Amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici, kde sa Cigánsky oheň rozhorí o 19.00 h. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na kvalitnú cigánsku muziku, ktorá má celosvetový rozmer. Na pódiu amfiteátra vystúpia srbský trúbkar Boban Marković a jeho orchester, slovenská kapela Vidiek, česká speváčka a herečka Ida Kelarová so speváckym zborom Čhavorenge a Českou filharmóniou ako aj Gypsy Music Alexandra Daška.

Pozvánka na Cigánsky oheň:

Ida Kelarová pochádza z muzikantskej rodiny. Študovala hru na klavíri a violončelo. Pôsobila ako herečka a speváčka v Divadle Na provázku v Brne. V roku 2001 bola nominovaná na Českého leva. Spolupráca Idy Kelarovej medzi Českou filharmóniou a detským zborom Čhavorenge trvá už deväť rokov. Jej zmyslom je podpora nielen rómskych detí, ale mladých ľudí vôbec,v ich ceste za hudbou.

Ida Kelarová & Čhavorenge:

Známa a obľúbená slovenská skupina Vidiek vznikla v roku 1986 v Rovinke. Lídrom kapely je Ján Kuric, ktorý sa netají svojím obdivom k rómskej muzike. Dôkazom toho je mega úspešný hit Ó maňo, ktorý naspieval spolu s Vierou Bílou.

Vidiek feat. Boban a Marko Markovic – Hrajte trubky:

Boban Marković je v súčasnosti najuznávanejším balkánskym trubkárom. So svojou skupinou Boban Markovič Orkestar precestoval celý svet. Milujú ho ľudia z ulice ale aj nároční kritici. Cigánska hudba, smutné aj veselé melódie, pri ktorých človek plače, alebo s radosťou tancuje, je súčasťou jeho života.

Boban Marković Orkestar – Rakija:

Alexander Daško, skvelý muzikant, vynikajúci huslista a hlavne duša projektu Cigánsky oheň, familiárne prezývaný Šaňo, rozpáli na banskobystrickom amfiteátri svoje husle so svojou skupinou Gypsy Music.

Cigánsky oheň Alexandra Daška:

Program Cigánsky oheň v pondelok 29. augusta na Amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici sa začína o 19.00 h. Príďte sa zohriať, rozveseliť či aj poplakať si pri tónoch krásnej a ohnivej cigánskej muziky. Predpredaj vstupeniek nájdete tu.