Prichádza pravidelne v prvej polovici augusta. Maximum meteorického roja Perzeidy patrí medzi najočakávanejšie a najobľúbenejšie astronomické udalosti roka, a to najmä pre príjemné letné teploty a vysokú výdatnosť.

Bežne môžeme počas maxima pozorovať na nočnej oblohe viac ako 100 meteorov za hodinu. Ako to bude tento rok?

Perzeidy ste nad svojimi hlavami mohli spozorovať už od polovice júla. Svoje maximum však meteorický roj dosiahne práve tento víkend, 11. až 13. augusta, kedy nočnú oblohu pretne viac ako 100 meteorov za hodinu. Voľným okom budete môcť pritom spozorovať takmer polovicu, teda pravdepodobne až 40 meterov za hodinu. Práve preto sú Perzeidy vrcholom astronomickej sezóny.

Padajúce meteory hľadajte na nočnej oblohe vylietavať zo súhvezdia Perzea, podľa ktorého sa meteorický roj aj nazýva. V minulosti však ľudia túto astronomickú udalosť nazývali i Slzy svätého Vavrinca.

Katolíci totiž dlho verili, že padajúce meteory symbolizujú slzy mučeníka – svätého Vavrinca, ktorý bol 10. augusta 258 upálený na hranici v Ríme. Dnes však už vieme, že zdrojom Perzeíd je periodická kométa Swift-Tuttle.

Pozorovanie najočakávanejšej astronomickej udalosti roka môžu pokaziť tri veci a to počasie, Mesiac a svetelný smog. Počasie človek neovplyvní rovnako ako Mesiac, ktorý sa bude nachádzať pár dní po splne a môže tak rušiť celkový zážitok z pozorovania Perzeidov.

Pri výbere vám možno pomôže táto mapa svetelného znečistenia na Slovensku, kde sú červenou farbou znázornené územia s najväčším svetelným znečistením a modrou naopak územia s najmenším svetelným znečistením.

astro-mb.webnode.sk