Už po druhý krát sa projekt Príbehy jazzu vydáva na cesty, tentokrát predstaví program nového CD s podtitulom „Ako vznikal jazz“, ktoré vyšlo minulý rok vo vydavateľstve PJ SOUND STUDIO. V rámci jesenného turné poodhalí poslucháčom tajomstvá zlatej éry jazzu, najmä 30. a 40. rokov minulého storočia, kedy sa swing stal americkou populárnou hudbou a len o niekoľko rokov neskôr bebop odštartoval prvé moderné experimenty, ktoré položili základ súčasného jazzu.

V priebehu septembra a októbra 2019 sa uskutoční krátke koncertné turné s názvom Príbehy jazzu na cestách 2 – Ako vznikal jazz. Jedná sa o sériu koncertov projektu Príbehy jazzu, ktorý sa už od roku 2013 snaží prostredníctvom živých vystúpení priblížiť jazz širokej verejnosti. Líder projektu Martin Uherek sa okrem hry na saxofón obracia na publikum aj formou hovoreného slova, prostredníctvom ktorého postupne predstavuje jednotlivé momenty jazzovej histórie, popisuje vývoj jednotlivých štýlov a príbehy dopĺňa aj vtipnými a zaujímavými historkami zo života významných jazzmanov.

Tentokrát sa bude program venovať tematike s podtitulom „Ako vznikal jazz“ a zameria sa najmä na obdobie 30. a 40. rokov minulého storočia, teda dobu swingu a bebopu, kedy sa jazz prvýkrát stal populárnou hudbou Ameriky a následne sa tak dostal do uší ľudí na celom svete. Príbehy postupne poslucháčov prevedú swingom a s ním spojenou tanečnou horúčkou, bebopom, teda prvou formou moderného jazzu a taktiež prezradia tajomstvá vzniku mnohých jazzových skladieb, na ktoré jazzoví hudobníci improvizujú.

Obsadenie kapely bude rovnaké ako na poslednom CD projektu, Martin Uherek – saxofón a hovorené slovo, Klaudius Kováč – klavír, Róbert Ragan Jr. – kontrabas a Peter Solárik – bicie nástroje, s výnimkou absencie kontrabasistu Petra Kormana. Na koncertoch zaznejú autorské skladby lídra projektu, ktoré približujú špecifiká hudby období swingu a bebopu a poslucháčov postupne prevádzajú tajmi týchto hudobných štýlov.

Príbehy jazzu na svojich cestách navštívia už 8. októbra 2019 aj Banskú Bystricu, kde nám v Robotníckom dome priblížia jazz a jeho históriu.

Viac informácií o projekte nájdete na Facebooku.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom projektu.