Na Lazovnej ulici vzniklo pod záštitou jednej z bánk nové coworkingové centrum, ktoré má slúžiť v prospech mesta Banská Bystrica a podporovať komunitný život jej obyvateľov. Okrem dobrej kávy, detského kútika a rôznych podujatí tu dennodenne pracujú desiatky ľudí, ktorých omrzel home-office, ale aj tradičné kancelárie.

Viac o vzniku centra prezradila v rozhovore jeho zakladateľka Kristína Katreniaková.

Každý deň chodíme po meste popri chátrajúcich budovách. V jednej by mohlo byť nezávislé divadlo, v ďalšej ateliér, galéria, hudobný klub, alebo kancelárie na prenájom. Mať takýto nápad je ľahké, ale ako je možné podobný nápad zrealizovať?

V dobe keď som projekt vymýšľala, tak v Bratislave fungovali možno tri coworkingy a o podpore komunity či ekológie sa ešte veľa nehovorilo. Chceli sme priniesť do Banskej Bystrice viac komunitného života, vytvoriť a podporiť lokálne talenty, aktívnych občanov či nadšených podnikavcov. A tak sme sa pustili do rekonštrukcie starého meštianskeho domu.

Čím bolo potrebné začať a aké boli vaše prvé kroky?

Ľuďmi. Vedela som, že ak chcem vytvoriť kvalitný obsah, je podstatné kto bude v budove sedieť a kto ju bude využívať. To, čo funguje v Bratislave, nemusí fungovať aj v Banskej Bystrici. Preto som najprv dala dokopy skupinu Bystričanov a projekt im bol od prvej chvíle šitý na mieru.

Ako ste hľadali investora a čím sa vám podarilo ho nadchnúť? Aké boli očakávania banky pri investícii tohto typu?

Investora som nehľadala, pracovala som pre neho. Chceli sme vytvoriť takzvaný „zero-waste“ (bezodpadový) priestor pre moderného mestského človeka, kde sa bude môcť realizovať a rozvíjať. Vedenie banky sa pre projekt nadchlo, boli radi, že vdýchnu život novému miestu aj mimo Bratislavy. Aktuálne sme sebestační a nebyť covidu, po biznisovej stránke by sme boli na tom veľmi fajn. Dostali by sme sa na prevádzkový náklad a zároveň si zarobili na zveľadenie budovy či rôzne vylepšenia.

Už pri zrode myšlienky ste boli viacerí. Spojili sa tu mladí podnikavci, umelci a dobrovoľníci z neziskového sektora. Mali ste jednotnú predstavu o tom, čo chcete vybudovať?

Podporujeme oblasti udržateľnosti (ekológie), lokálneho podnikania, startupov, malých podnikateľov, kultúry a aktívneho občianstva. Teraz sme stabilná zostava, spočiatku boli však viacerí nedôverčiví. Ani sa im nečudujem. Veď pred 3 rokmi som ich oslovila vlastne ako úplne neznáma osoba a ponúkla im priestory, ktoré budú môcť využívať zadarmo, pokiaľ budú robiť aktivity prospešné pre verejnosť a lokálnu komunitu.

Čo v tejto oblasti považujete za štandard a v čom ste podľa vás nadštandardní?  

Keď sme začínali, v podstate bol nadštandard všetko, ale našťastie sa doba mení k lepšiemu a za posledné 3 roky sa ekológia stala témou. V Banskej Bystrici sme boli prvá budova, ktorá sa snažila fungovať bezodpadovo. Nenašli ste u nás jednu umelú fľašu, papierové utierky či zbytočné plasty. Na bio zvyšky máme kompostér s dážďovkami, v celej budove triedime odpad a recyklujeme. Na Vianoce si vyrábame vlastné ozdoby z odpadu na živý stromček, ktorý si len prenajímame. Od začiatku organizujeme workshopy a podujatia na túto tému a snažíme sa ísť príkladom.

Celý projekt je unikátny v tom, že prišiel investor a 4-podlažnú budovu v historickom centre dal zadarmo komunite výmenou za to, že bude robiť prospešné aktivity. To sa v regiónoch v súčasnej dobe často nestáva.

Aké sú plány 365.labb na tento rok a prípadne do budúcnosti?

V podkroví by sme chceli vybudovať podcastové štúdio na prenájom, prípadne rezidenčný priestor pre umelcov. Plánujeme tiež mať na streche mestské včely! Dúfame, že budúci rok už bude aj pandemicky voľnejší a naše plány nadobudnú reálne kontúry. Pripravujeme aj rôzne podujatia, napríklad 12.-13. novembra Hackathon a 16. novembra Kreatívny večer. Nápady zbierame aj od ľudí na našom Facebooku, alebo nám môžu napísať na 365labb@gmail.com. Chceli by sme napríklad nakopnúť cyklus diskusií na podporu kritického myslenia, ktoré považujeme v tejto dobe za mierne absentujúce.